Naga MarketsCoraz częściej czytamy, czy też bezpośrednio trafiamy na strony internetowe, które bez naszej wiedzy wykorzystują moc obliczeniową procesorów, by wydobywać kryptowaluty. Ofiarą tych działań mogli się stać także odwiedzający tysiące stron internetowych i korzystający z wtyczki Browsealoud od TextHelp, która dostępna jest także na witrynach rządowych USA i Wielkiej Brytanii.


Wtyczka Browsealoud służy osobom z wadami wzroku, takimi jak częściowa ślepota lub stany dysleksji poprzez czytanie ich zawartości. Właśnie w kodzie tej wtyczki umieszczono skrypt odpowiedzialny za wydobycie kryptowaluty Monero poprzez Coinhive.

Coinhive oficjalnie zniechęca do umieszczenia swojego pluginu bez wiedzy użytkowników, jednak nie przeszkadza to cyberprzestęcom, którzy wykorzystali go do uruchomienia botnetów generujących Monero. W teorii takie działanie zawsze zapewnia im zysk, nie ma bowiem kosztów związanych z taką działalności, za zużytą energię elektryczną w efekcie wykorzystania mocy obliczeniowej nieświadomego użytkownika, który ponosi cały koszt.

Prawie 4300 witryn z wtyczkami do kopania kryptowalut

O całej sprawie w niedzielę (11-go lutego 2018 r.) informował portal The Register, zwracając uwagę na listę blisko 4300 zainfekowanych witryn internetowych zawierającą między innymi strony takich instytucji jak: The City University of New York (cuny.edu), sądowy portal informacyjny Uncle Sam (uscourts.gov), Lund University (lu.se), brytyjska firma obsługująca pożyczki studenckie (slc.co.uk), organ nadzorujący prywatność (ico.org.uk) i Financial Ombudsman Service (financial-ombudsman.org.uk), a także inne witryny .gov.uk i .gov.au, brytyjskie służby NHS i wiele innych organizacji na całym świecie, których lista jest długa.

Jak dotąd nie wiadomo czy to osoba spoza firmy TextHelp, czy ktoś z wewnątrz dokonał zmian we wtyczce, by zarobić na procederze wydobycia kryptowaluty Monero. Po wykryciu złośliwego skryptu, TextHelp zdecydował o wyłączeniu wtyczki w celu przywrócenia jej prawidłowego funkcjonowania.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTMS poszerza ofertę o CFD na BTC
Następny artykułPoniedziałkowy przegląd rynków – AUDUSD, EURUSD
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średniterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here