Naga Marketsstrefa euroPiątkowe przedpołudnie przebiegało na rynkach walutowych niezwykle emocjonująco. Tylko do godziny 10:30 poznaliśmy bowiem cały szereg istotnych publikacji makroekonomicznych. Mowa tu oczywiście o wynikach sprzedaży detalicznej w Australii, Wielkiej Brytanii i Polsce oraz wstępnych odczytach wskaźników PMI z Niemiec, strefy euro i Zjednoczonego Królestwa.

  • Sektor przemysłowy w Niemczech radzi sobie lepiej niż usługodawcy
  • W sierpniu odnotowano spadek wskaźników PMI dla sektora usług i przemysłu w strefie euro
  • Wielka Brytania ma kryzys już za sobą?

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w sierpniu br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Niemiecki przemysł lepszy niż usługi

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech wzrośnie w sierpniu do 53 z 51 pkt. poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających wzrost do 52,5 pkt.

Zdecydowanie mniej optymistycznie prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek wartości wskaźnika do 55,1 z 55,6 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego spadek aż do 50,8 pkt.

– Po gwałtownym wzroście niemieckiego wskaźnika PMI w każdym z trzech poprzednich miesięcy, sierpniowe wyniki pokazały, że ożywienie gospodarcze straciło na dynamice. Zbiorczy wskaźnik spadł z najwyższego poziomu od niemal dwóch lat (55,3 pkt.) do 53,7 pkt. Za spowolnienie to odpowiada przede wszystkim sektor usług, który cierpi z powodu ponownych ograniczeń w podróżowaniu i trwałego spadku ogólnego zatrudnienia, osłabiającego popyt krajowy. Zdecydowanie lepiej prezentowały się dane dot. produkcji przemysłowej. Nowe zamówienia rosły bowiem w najszybszym tempie od dwóch i pół roku. Jednak dalsze cięcia w liczbie zatrudnionych w fabrykach przypominają o tym, że nadal istnieją podstawy do nadrobienia zaległości, a przedsiębiorstwa pozostają pod presją redukcji kosztów – wskazuje Phil Smith, zastępca dyrektora IHS Markit.

Strefa euro znalazła się na rozdrożu

Analizując raport dot. strefy euro zauważymy, że w tym przypadku spadek wartości wskaźnika odnotowano nie tylko w przypadku sektora usług (spadek do 50,1 pkt. z 54,7 pkt.), lecz również w sektorze przemysłowym (spadek do 51,7 pkt. z 51,8 pkt.). Fakt ten sprawił, że zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do 51,6 pkt. z 54,9 pkt. raportowanego przed miesiącem.

Andrew Harker, dyrektor ds. ekonomii w IHS Markit zwraca uwagę, iż odbicie w strefie euro straciło w sierpniu na dynamice co podkreśla nieodłączną słabość popytu spowodowaną pandemią COVID-19. Przedsiębiorstwa zachowują ostrożność przy podejmowaniu decyzji dotyczących zatrudnienia. W obliczu braku zaufania do siły ożywienia gospodarczego, ponownie decydowali się oni w sierpniu na obniżenie poziomu zatrudnienia

– Strefa euro znajduje się na rozdrożu, a wzrost gospodarczy w nadchodzących miesiącach albo powróci do normy, albo nadal będzie słabnąć. Wybór tej drogi będzie prawdopodobnie w dużej mierze zależał od tego, jak skutecznie uda się stłumić COVID-19 i czy zarówno firmy, jak i ich klienci będą w stanie zdobyć zaufanie niezbędne do wspierania wzrostu – wskazał Harker.

Wielka Brytania zieloną wyspą

Zdecydowanie największą poprawę aktywności dostrzec można w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku odnotowano bowiem zauważalny wzrost zarówno wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego (wzrost do 55,3 pkt. z 53,3 pkt.), jak również i usługowego (wzrost do 60,1 pkt. z 56,5 pkt.). Fakt ten sprawił, że zbiorczy wskaźnik PMI wzrósł do 60,3 pkt. z 57 pkt. raportowanego przed miesiącem.

Tim Moore, dyrektor ds. ekonomii w IHS Markit przyznaje, że sierpniowe dane wskazują, iż trwające od lipca ożywienie gospodarcze nabrało tempa zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym. Łączny wzrost produkcji sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii był najszybszy od prawie siedmiu lat.

Zobacz także: Raport ONS zaskakuje! Brytyjczycy zapomnieli już o kryzysie?

Zwraca on jednak uwagę, iż pozytywne sygnały ożywienia należy oczywiście rozpatrywać w kontekście spadku PKB Wielkiej Brytanii o około jedną piątą w drugim kwartale roku. Respondenci ankiety często zwracali uwagę, że powrót produkcji do poziomu sprzed pandemii może potrwać ponad rok i istniały powszechne obawy, że okres miesiąca miodowego dla wzrostu może zacząć zanikać w miesiącach jesiennych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuropejscy liderzy niechętni przywracaniu ograniczeń. EUR/USD mocno w dół
Następny artykułAsmodev zmierza na NewConnect
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here