Naga MarketsBanknot o nominale 20 euro EURPomimo kolejnych szczytów nowych przypadków zachorowań w strefie euro, analitycy z Danske Banku nie sądzą, że ekonomiczne implikacje pandemii koronawirusa osiągnęły już najwyższy poziom. Jednocześnie zarówno eksperci z TDS jak i NBF oczekują w tym roku dalszych spadków pary EURUSD nawet do poziomu 1,03.


Strefa euro w obliczu poważnego sztormu – Danske Bank

Oczekujemy, że aktywność gospodarcza spadnie w nadchodzących miesiącach, a następnie gwałtownie odbije się w drugiej połowie tego roku, gdy zakończą się blokady, a niskie ceny energii zwiększą konsumpcję prywatną. Oczekujemy rocznego wzrostu PKB w strefie euro na poziomie -3,2% w 2020 r. – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niedawno Europejski Bank Centralny zasygnalizował, że „nie ma ograniczeń co do naszego zaangażowania w euro”. 26 marca EBC w tekście prawnym oznajmił, że nie zastosuje narzuconych przez siebie limitów zakupu do programu skupu obligacji o wartości 750 miliardów euro ogłoszonego w celu zwalczania kryzysu koronawirusowego.

Oczekujemy dalszego spadku inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym inflacja bazowa osiąga obecnie średnio zaledwie 0,7% w 2020 r. – dodano.

Kurs EURUSD: Możliwy spadek do 1,05 w drugim kwartale

Według ekonomistów z TD Securities para EURUSD jest dość wrażliwa na słabe perspektywy wzrostu w strefie euro. Mocnym wsparciem dla euro była w ostatnim czasie nadwyżka na rachunku bieżącym. Jednak po zamrożeniu łańcuchów dostaw ten filar wsparcia uległ ponownej erozji. Bodziec fiskalny miał łagodzić cios zadany gospodarce strefy, jednak najprawdopodobniej będzie to za mało, by uratować Europę przed głęboką recesją.

Oczekujemy gwałtownego obniżenia wzrostu strefy euro w nadchodzących miesiącach, co powinno wesprzeć nasz scenariusz spadku pary EURUSD do poziomu 1,05 w drugim kwartale – wskazano w raporcie.

EURUSD spadnie do 1,03 jeszcze w tym roku

euro dolary banknotyEBC może potencjalnie poluzować swoją politykę pieniężną poprzez zastosowanie kolejnych niekonwencjonalnych środków w obliczu rosnącego prawdopodobieństwa głębokiej recesji. Według ekonomistów z Narodowego Banku Kanady takie działanie wpłynęłoby negatywnie na euro.

Zmaltretowany perspektywami głębokiej recesji w strefie, euro może ulec jeszcze silniejszej deprecjacji. EBC dołoży wszelkich starań, aby złagodzić cios, zagłębiając się w niekonwencjonalną politykę – uważają eksperci NBF.

Początkowe błędne traktowanie przez Unię Europejską kryzysu koronawirusowego w miejscach takich jak Włochy, gdzie coraz częściej mówi się o potencjalnym rozpadzie unii, również nie pomoże wspólnej walucie. W dalszym ciągu oczekujemy, że para EURUSD spadnie w tym roku do poziomu 1,03 – podsumowano.

Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here