Naga MarketsUEGospodarka strefy euro znajduje się w podwójnej recesji w obliczu utrzymujących się ograniczeń, wynika z najnowszego sondażu Reutersa przeprowadzonego w dniach 8-11 lutego wśród ponad 75 ekonomistów. W ich ocenie istnieje coraz większe ryzyko pogorszenia i tak już słabych perspektyw gospodarczych. Mimo to europejska waluta wykorzystuje słabość dolara, a para EUR/USD wspięła się w tym tygodniu na poziom 1,2150 wyrysowując nowy miesięczny szczyt.

  • Zagrożenia dla perspektyw wzrostu w strefie euro zostały przesunięte w dół
  • Ponowne otwarcie gospodarek w drugim kwartale. Początek ożywienia gospodarki strefy euro
  • Po spadku o 6,9% w 2020 r. w ujęciu rocznym, gospodarka strefy euro ma urosnąć w tym roku o 4,3%

EUR: gospodarka strefy euro skurczy się w I kwartale 2021 r. o 0,8%

Obawy o utrzymujące się blokady, zastój działalności gospodarczej i rosnące bezrobocie stanowią poważne zagrożenie dla oczekiwanego ożywienia. Z zeszłym miesiącu gospodarka gwałtownie się ożywiła i oczekiwano wzrostu w tym kwartale o 0,6% po spadku o 0,7% w IV kwartale.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak w ostatnim sondażu prognozy sugerują, że gospodarka strefy euro skurczy się w tym kwartale o 0,8%. Nastąpiłoby to po spadku PKB w strefie euro w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku, co spowodowałoby, że dotychczasowe oczekiwania przerodziły się w podwójną recesję.

Ponad trzy czwarte ekonomistów (28 z 36), którzy odpowiedzieli na dodatkowe pytanie, stwierdziło, że zagrożenia dla perspektyw wzrostu w strefie euro zostały przesunięte w dół.

W związku z blokadami przedłużonymi na nowy rok, wydaje się, że ciemne chmury zebrały się nad strefą euro. W pierwszym kwartale PKB na pewno spadnie, pytanie brzmi o ile. Oczekujemy ponownego otwarcia gospodarek w drugim kwartale. Będzie to również oznaczać początek ożywienia gospodarki strefy euro – napisał Marcel Klok, starszy ekonomista w ING.

Gospodarka strefy euro i perspektywy polityki EBC. Źródło: sondaż Reutersa

Odrodzenie w Europie powinno przyspieszyć od połowy roku

Sondaż wykazał, że gospodarka wzrośnie o 2,1% w drugim kwartale, w porównaniu z 2,3% w zeszłym miesiącu. Następnie oczekuje się, że w III i IV kwartale PKB wzrośnie o 1,9% i 1,2% w porównaniu z prognozami 1,9% i 1,0% w styczniu.

Po spadku o 6,9% w 2020 r. w ujęciu rocznym, gospodarka strefy euro będzie rosła w tym roku o 4,3%, a następnie o 4,0% w 2022 r., w porównaniu do wcześniej przewidywanych 4,5% i 3,9%.

Nasze założenie jest takie, że niektóre ograniczenia zaczną być znoszone w kwietniu i że większość ograniczeń ekonomicznie szkodliwych zostanie zniesiona w maju/czerwcu – podkreślił Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

Tymczasem według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, odrodzenie w Europie zostało nieco opóźnione, ale powinno przyspieszyć od połowy roku.

Wzrost gospodarczy w strefie euro i perspektywy inflacji. Źródło: sondaż Reutersa

Na pytanie, czy PKB strefy euro powróci do poziomu sprzed kryzysu do połowy 2022 r., zgodnie z przewidywaniami EBC, prawie 65%, czyli 22 z 34 ekonomistów, odpowiedziało twierdząco. Jeśli chodzi o politykę pieniężną, na pytanie, czy EBC będzie próbował kontrolować krzywą dochodowości, 21 z 35 ekonomistów odpowiedziało „nie”.

EBC nie ogłosi docelowego zakresu długoterminowej rentowności. Bank centralny będzie próbował powstrzymać wszelkie znaczące wzrosty rentowności poprzez swoje prognozy i program skupu aktywów – podsumował Jens-Oliver Niklasch, ekonomista z banku LBBW.

Plus500

Kurs euro odrabia część poniesionych strat w 2021 roku

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły w tym tygodniu o około 0,50% oddalając się od okrągłego poziomu wsparcia 1,20. Tym samym kupujący zdołali niemal całkowicie znieść impuls spadkowy z zeszłego tygodnia ponownie otwierając drogę do tegorocznego maksimum 1,2350. Z drugiej strony trwałe przebicie wsparcia 1,20 wyhamowałoby presję kupujących, co w konsekwencji mogłoby się przerodzić w głębszą korektę w okolice nawet 1,15.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax wykres | notowania giełdowe | kursy kryptowalut wykres | nasdaq 100 notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here