Naga MarketsPunktualnie o godzinie 10:00 Markit Economics przedstawił finalny odczyt zbiorczego wskaźnika PMI dla strefy euro oraz aktywność sektora usługowego w kwietniu br. Jak się okazuje, pomimo prognoz zakładających utrzymanie poziomu wskaźników na dotychczasowych poziomach, w obu przypadkach obserwowaliśmy ich osunięcie.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Opublikowany dziś wskaźnik obrazuje aktywność sektora usługowego i opisuje aktualną sytuację w gospodarce.

Jak się okazało, pomimo prognoz zakładających utrzymanie poziomu wskaźnika PMI dla usług na poziomie 55,0, ten ostatecznie osunął się w kwietniu br. do 54,7 pkt. Warto jednak zaznaczyć, że dopóki wartość ta przekracza poziom 50 pkt., wskazuje to na rozwój sektora usługowego w strefie euro.

Fakt ten jednak sprawił, że również zbiorczy wskaźnik PMI osunął się o 0,1 p.p. do 55,1 z 55,2.

“Ostateczne dane PMI potwierdzają wyraźne, szeroko zakrojone zahamowanie wzrostu gospodarczego strefy euro w tym roku (…) Podczas gdy kwietniowy PMI wskazuje na rozczarowującą ekspansję w porównaniu z podwyżkami obserwowanymi na początku roku, sondaż nadal wskazuje, że gospodarka strefy euro rośnie w szybkim tempie kwartalnym, wynoszącym około 0,5-0,6%. Wzrost zatrudnienia również nadal dynamicznie rośnie, a tempo tworzenia miejsc pracy w sektorze usług jest najwyższe od ponad dziesięciu lat (…) Zatrudnienie jest jednak słabiej rozwiniętym wskaźnikiem, a dwa wiarygodne wskaźniki wyprzedzające obniżyły się, co sugeruje, że zarówno produkcja, jak i zatrudnienie będą się dalej zmniejszać, przynajmniej do maja. (…) Jakiekolwiek dalsze pogorszenie sytuacji mogłoby być zapowiedzią nowych obaw decydentów politycznych dotyczących perspektyw gospodarczych”– komentował Chris Willamson z IHS Markit.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że na skutek ostatnich spadków kurs pokonał bardzo ważny, techniczny poziom wsparcia w okolicy 1.2080. Z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się zatem dalszej deprecjacji, choć niewykluczone, że nim to się wydarzy rynek spróbuje przetestować w/w poziom od dołu (jako opór).

EURUSD Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSDJPY – szansa na dalsze spadki – PA+MACD
Następny artykułSaxo Bank: Robi się niebezpiecznie!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here