Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) zakończy rajd? Powrót eurosceptycyzmu zagrozi stabilnościAnalitycy Deutsche Banku zrewidowali swoje prognozy wzrostu PKB dla strefy euro. Prognozują teraz spadek w 2020 r. o -8,6% (wcześniej -12%). Według nich odbicie po shut-downie będzie najbardziej widoczne w danych za III kwartał. Jednocześnie eksperci z HSBC uważają, że ostatni rajd na parze walutowej EUR/USD nie utrzyma się w dłuższym terminie.

  • Drugi kwartał przyniósł rekordowe tempo spadku w strefie euro, ale wynik PKB był lepszy niż oczekiwał rynek
  • Słabości fiskalne strefy euro mogą stać się wyzwaniem w nadchodzących miesiącach
  • Decydenci mogą nie być w stanie powstrzymać potencjalny niepokój polityczny w Europie, jeśli stopa bezrobocia wzrośnie i pozostanie na wysokim poziomie

Strefa euro: zrewidowano wyższe prognozy wzrostu na 2020 r., nieco gorsze w 2021 r. – Deutsche Bank

flaga unii w Brukseli na tle niebaDrugi kwartał przyniósł rekordowe tempo spadku w strefie euro, ale w mniejszym lub większym stopniu w zależności od państwa członkowskiego wynik PKB był lepszy niż oczekiwał rynek. Odzwierciedlało to zniesienie blokad i szybsze odbicie po zamknięciu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozytywne niespodzianki podnoszą nasze prognozy wzrostu na 2020 rok w całej strefie. Obecnie spodziewamy się wzrostu PKB strefy euro na poziomie -8,6%, w porównaniu z -12% poprzednio (konsensus -8,2%) – napisano w raporcie.

W ocenie analityków odbicie po zamknięciu będzie najbardziej widoczne dopiero w danych za III kwartał. Poza tym oczekują, że tempo normalizacji będzie wolniejsze.

Aby zrównoważyć ryzyko wzrostu i spadku, spłaszczyliśmy trajektorię wzrostu w strefie euro w połowie zimy. To obniża naszą prognozę wzrostu na 2021 r. do 4,6% z 5,0% – dodano.

Od połowy przyszłego roku spodziewają się, że wypłaty z unijnego funduszu naprawczego spowodują przyspieszenie wzrostu, zwłaszcza w południowych państwach członkowskich. Wynik netto jest taki, że konsensus jest prawdopodobnie zbyt optymistyczny co do wzrostu strefy euro w 2021 r. (DB 4,6%, konsensus 5,5%), ale prawdopodobnie zbyt pesymistyczny w 2022 r. (DB 3,2%, konsensus 2,2%).

Rajd na EUR/USD raczej się nie utrzyma – HSBC

Ostatnia aprecjacja euro wynikała raczej z ryzyka związanego ze zmiany sentymentu risk on-risk off (RORO), a nie ze zmniejszenia ryzyka europejskiego. Ekonomiści z HSBC są pozytywnie nastawieni do perspektyw dolara w stosunku do euro, gdzie słabości fiskalne mogą stać się wyzwaniem w nadchodzących miesiącach.

Strefa euro może nie być w stanie zrobić wystarczająco dużo, aby powstrzymać potencjalny niepokój polityczny w Europie, jeśli stopa bezrobocia wzrośnie i pozostanie na wysokim poziomie, ponieważ wsparcie polityczne zmniejszy się jeszcze w tym roku. Dalsza integracja finansowa powinna pomóc wielu krajom w odbiciu gospodarczym, ale nie zmniejszy zagrożenia eurosceptycyzmu w całym regionie, który może w przyszłości stać się głównym problemem – wskazano w raporcie.

Eksperci podkreślają, iż ostatnie wyniki EUR w stosunku do innych walut G10 wskazują na bardziej tradycyjne środowisko RORO, które dominuje od końca lutego na Forexie.

Wciąż spodziewamy się stosunkowo powolnego ożywienia gospodarczego na świecie, z ryzykiem pogorszenia koniunktury. W takim świecie spodziewalibyśmy się, że elastyczność polityki fiskalnej będzie kluczowa. W rezultacie pozytywnie oceniamy perspektywy dolara w stosunku do euro, gdzie słabości fiskalne mogą stać się coraz większym wyzwaniem w nadchodzących miesiącach – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlok po 22 – 14 sierpnia 2020: AUD/USD, Ropa WTI
Następny artykułBitcoin jest lepszy od dolara – uważa CEO Coinbase
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here