Analitycy Deutsche Banku zrewidowali swoje prognozy wzrostu PKB dla strefy euro. Prognozują teraz spadek w 2020 r. o -8,6% (wcześniej -12%). Według nich odbicie po shut-downie będzie najbardziej widoczne w danych za III kwartał. Jednocześnie eksperci z HSBC uważają, że ostatni rajd na parze walutowej EUR/USD nie utrzyma się w dłuższym terminie.
- Drugi kwartał przyniósł rekordowe tempo spadku w strefie euro, ale wynik PKB był lepszy niż oczekiwał rynek
- Słabości fiskalne strefy euro mogą stać się wyzwaniem w nadchodzących miesiącach
- Decydenci mogą nie być w stanie powstrzymać potencjalny niepokój polityczny w Europie, jeśli stopa bezrobocia wzrośnie i pozostanie na wysokim poziomie
Strefa euro: zrewidowano wyższe prognozy wzrostu na 2020 r., nieco gorsze w 2021 r. – Deutsche Bank
Drugi kwartał przyniósł rekordowe tempo spadku w strefie euro, ale w mniejszym lub większym stopniu w zależności od państwa członkowskiego wynik PKB był lepszy niż oczekiwał rynek. Odzwierciedlało to zniesienie blokad i szybsze odbicie po zamknięciu.
– Pozytywne niespodzianki podnoszą nasze prognozy wzrostu na 2020 rok w całej strefie. Obecnie spodziewamy się wzrostu PKB strefy euro na poziomie -8,6%, w porównaniu z -12% poprzednio (konsensus -8,2%) – napisano w raporcie.
W ocenie analityków odbicie po zamknięciu będzie najbardziej widoczne dopiero w danych za III kwartał. Poza tym oczekują, że tempo normalizacji będzie wolniejsze.
– Aby zrównoważyć ryzyko wzrostu i spadku, spłaszczyliśmy trajektorię wzrostu w strefie euro w połowie zimy. To obniża naszą prognozę wzrostu na 2021 r. do 4,6% z 5,0% – dodano.
Od połowy przyszłego roku spodziewają się, że wypłaty z unijnego funduszu naprawczego spowodują przyspieszenie wzrostu, zwłaszcza w południowych państwach członkowskich. Wynik netto jest taki, że konsensus jest prawdopodobnie zbyt optymistyczny co do wzrostu strefy euro w 2021 r. (DB 4,6%, konsensus 5,5%), ale prawdopodobnie zbyt pesymistyczny w 2022 r. (DB 3,2%, konsensus 2,2%).
Rajd na EUR/USD raczej się nie utrzyma – HSBC
Ostatnia aprecjacja euro wynikała raczej z ryzyka związanego ze zmiany sentymentu risk on-risk off (RORO), a nie ze zmniejszenia ryzyka europejskiego. Ekonomiści z HSBC są pozytywnie nastawieni do perspektyw dolara w stosunku do euro, gdzie słabości fiskalne mogą stać się wyzwaniem w nadchodzących miesiącach.
– Strefa euro może nie być w stanie zrobić wystarczająco dużo, aby powstrzymać potencjalny niepokój polityczny w Europie, jeśli stopa bezrobocia wzrośnie i pozostanie na wysokim poziomie, ponieważ wsparcie polityczne zmniejszy się jeszcze w tym roku. Dalsza integracja finansowa powinna pomóc wielu krajom w odbiciu gospodarczym, ale nie zmniejszy zagrożenia eurosceptycyzmu w całym regionie, który może w przyszłości stać się głównym problemem – wskazano w raporcie.
Eksperci podkreślają, iż ostatnie wyniki EUR w stosunku do innych walut G10 wskazują na bardziej tradycyjne środowisko RORO, które dominuje od końca lutego na Forexie.
– Wciąż spodziewamy się stosunkowo powolnego ożywienia gospodarczego na świecie, z ryzykiem pogorszenia koniunktury. W takim świecie spodziewalibyśmy się, że elastyczność polityki fiskalnej będzie kluczowa. W rezultacie pozytywnie oceniamy perspektywy dolara w stosunku do euro, gdzie słabości fiskalne mogą stać się coraz większym wyzwaniem w nadchodzących miesiącach – podsumowano.

Zobacz również:
- Spadek cen metali szlachetnych to druga szansa, by dołączyć do trendu
- Siła złotego (PLN), a globalne dane makroekonomiczne, ocenia ekspert Walutomat.pl
- CitiBank: EUR/USD przebije 1,20 z celem na 1,25