Naga MarketseuroInflacja w strefie euro zmniejszyła się bardziej niż oczekiwano w maju, wywierając dalszą presję na decydentów Europejskiego Banku Centralnego, którzy dostrzegają pogłębiające się spowolnienie i zauważają potrzebę wprowadzenia dodatkowych bodźców. Jak wynika z raportu Eurostatu, szacuje się, że roczna stopa inflacji w strefie euro wyniesie w maju 2019 roku 1,2%, co oznacza spadek o 0,5 p.p. z poziomu 1,7% raportowanego w kwietniu. Z kolei stopa inflacji bazowej spadła do 0,8%, przy czym obie wartości są niższe niż mediana szacunków ekonomistów.


Słaby odczyt inflacji zmusi do działania EBC?

Biorąc pod uwagę główne elementy inflacji w strefie euro, oczekuje się, że najwyższą roczną stopę w maju będzie miała energia (3,8%, w porównaniu z 5,3% w kwietniu), a następnie żywność, alkohol i tytoń (1,6%, wobec 1,5% w kwietniu ), usługi (1,1%, w porównaniu z 1,9% w kwietniu) i towary przemysłowe nieenergetyczne (0,3%, w porównaniu z 0,2% w kwietniu).

W tym samym czasie decydenci EBC przygotowują się do najbliższego spotkania w celu omówienia odpowiedniej ilości bodźców dla europejskiej gospodarki. W czwartek przedstawią oni nowe prognozy wzrostu i inflacji dla regionu 19 krajów i mają opublikować dalsze szczegóły na temat planowanych długoterminowych kredytów bankowych, aby wesprzeć koniunkturę gospodarki.

Jednak sytuacja na świecie utrudnia zadanie: rosną napięcia handlowe, które tłumią zaufanie, co  uderzają w produkcję i wzrost gospodarczy na całym świecie. Zaniepokojenie perspektywą wzrostu doprowadziło do rekordowo niskich poziomów 10-letnie niemieckie obligacje, podczas gdy rynkowe oczekiwania inflacyjne w strefie euro spadły do najniższego poziomu od 2016 r., kiedy to EBC pompował do gospodarki 80 mld euro (90 mld dolarów) miesięcznie za pośrednictwem programu QE.

Spadek ten jeszcze bardziej zaniepokoi decydentów politycznych w EBC, gdyż rośnie prawdopodobieństwo, że inflacja pozostanie przez dłuższy czas poniżej celu. Oczekujemy, że EBC skupi się na znakach płynących z gospodarki i odpowiednio zareaguje – powiedział Maeva Cousin, ekonomista strefy euro

Niektórzy członkowie EBC wyrazili swoje zaniepokojenie, że presja cenowa pozostaje zbyt niska. Podczas gdy cel banku centralnego dotyczy stopy inflacji nieco poniżej 2%,  okazał się być nieuchwytny, mimo zastosowania bezprecedensowych środków stymulacyjnych, w tym zakupu aktywów o łącznej wartości prawie 3 bilionów euro.

Zobacz również: Problemy w strefie euro. Kurs funta kierowany przez politykę – komentują duże banki

Podczas gdy EBC zobowiązał się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku, słaba inflacja może skłonić urzędników do podwojenia bodźców – uważa szef Bundesbanku Jens Weidmann, który w zeszłym tygodniu powiedział, że sytuacja gospodarcza w strefie euro jest nadal korzystna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here