Naga MarketsKurs euro do dolara europa kontynentAktywność gospodarcza w strefie euro niespodziewanie przyspieszyła i osiągnęła w lutym najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Sektor usług okazał się odporny, gdy fabryki walczyły z wyzwaniami, w tym epidemią koronawirusa. W piątek notowania pary walutowej EURUSD pozostają w okolicach trzyletnich minimów, nieco powyżej poziomu 1,08 USD.


Aktywność gospodarcza w strefie euro niespodziewanie przyspiesza

Zaskakująco dobre wyniki sondażu IHS Markit następują dzień po tym, jak wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos powiedział, że stosunkowo silny rynek pracy bloku i bardzo niskie stopy procentowe wspierają wzrost gospodarczy. To echo argumentu długo wysuwanego przez EBC który twierdzi niezmiennie, że siła krajów strefy stanowi pewien bufor dla globalnych ryzyk.

Ekspansja jest prowadzona przez mile widzianą odporność na ryzyka w sektorze usług. Jednak produkcja wykazuje również zachęcające oznaki wyjścia z kryzysu, który nęka producentów od ponad roku – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista biznesu w IHS Markit.

strefa euroW Niemczech, największej gospodarce w Europie, niespodziewany skok PMI w fabrykach spowodował wzrost wartości euro, chociaż w ocenie wielu ekspertów poprawa jest w dużej mierze statystycznym zniekształceniem, które maskuje słabość popytu eksportowego i spadek nastrojów.

Złożony wskaźnik dla strefy euro – miara aktywności sektora prywatnego – wzrósł do 51,6, sygnalizując kwartalny wzrost gospodarczy o około 0,2%. Produkcja nadal się kurczyła, choć w wolniejszym tempie.

Pytanie brzmi, czy nowe zagrożenia ostatecznie spowodują szerszy kryzys, który wykolei osłabioną europejską gospodarkę. Gospodarki azjatyckie już mają kłopoty. Raporty z piątku pokazały spadek produkcji w Australii i Japonii, podczas gdy wczesne zamówienia eksportowe dla Korei Południowej wykazały spadek popytu w Chinach.

W samych Chinach sprzedaż samochodów spadła o 92% w pierwszej połowie lutego, a Ministerstwo Handlu oznajmiło, że spowolnienie w handlu i inwestycjach będzie coraz bardziej odczuwalne. Ponadto w wielu firmach produkcyjnych łańcuchy dostaw są zakłócane z powodu zamknięcia fabryk.

Ekonomista IHS Markit, Phil Smith, nie docenił pozytywów w niemieckim raporcie produkcyjnym, pisząc, że odczyt „spłaszcza obecną trajektorię sektora”.

W strefie euro pełny wpływ ostatnich wydarzeń geopolitycznych może jeszcze nie być widoczny. W szczególności powszechne opóźnienia dostaw widoczne w lutym wpłyną na produkcję w marcu – podsumował Williamson.

Kurs euro nieznacznie odbija pod koniec tygodnia

W wyniku pozytywnych informacji dla strefy euro, wspólna waluta odnotowuje dziś nieznaczną aprecjację o 0,16 procent do godziny 13:45. Jednak kurs pary EURUSD w dalszym ciągu pozostaje niedaleko trzyletnich minimów, a wybicie tegorocznego dołka 1,0779 może wykreować kolejną falę spadkową. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 1,10 wyhamowałoby presję podaży.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS
Kurs EURUSD na interwale dziennym,tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym,tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here