Naga MarketsStrategie automatyczne są czasami tak mądre bądź tak głupie jak ludzie, którzy je programowali. Nie jest żadną tajemnicą, że duże fundusze inwestycyjne wykorzystują handel w oparciu o systemy automatyczne. W ubiegłym roku inwestorzy hedge fundów stosujących takie rozwiązania przekonali się, że takie automatyczne rozwiązanie nie musi dawać zawsze lepszych wyników, niż portfele zarządzane manualnie przez innych managerów. Szczególnie pokazała to bardzo zmienna końcówka 2018 roku.


Straty quantów powodują dopływ funduszy

Straty jakie pojawiły się w związku z zarządzaniem funduszem przez automaty, były na tyle duże, że inwestorzy zdecydowali się na wypłatę środków. W poprzednich latach strategia przynosiła zyski, jednak w 2018 roku pokazała, że nie jest idealna. Jak się okazało, na algorytmy wykorzystujące podążanie za trendem czekają takie same pułapki jak w przypadku inwestora zajmującego pozycje manualnie. Automaty są przecież programowane przez ludzi, dlatego też wykonują ściśle określone wcześniej polecenia. Nie ma tutaj przewagi w postaci lepszej strategii, jedyny plus to szybkość zawierania zleceń. Automaty, jak i tradycyjni inwestorzy byli stosunkowo często zaskakiwani przez choćby wypowiedzi Donalda Trumpa, który potrafił zamieszać na rynku. Na takie sytuacje nie da się przygotować.

“Modele nie mogą poruszać się tak szybko, jak tweety”, skomentował Brooks Ritchey, starszy dyrektor zarządzający w dziale K2 Advisors Franklin Templeton, który nadzoruje 3,6 miliarda dolarów i wyszedł ze wszystkich, poza jednym z quantów opierających się na strategii podążania za trendem.

Zobacz także: Szalone zmiany nastrojów na rynkach. Winny zautomatyzowany handel?

Jak można zauważyć na poniższym wykresie, fundusze Quant utrzymywały wyraźną tendencję wzrostową od 2007 roku. W 2018 mogliśmy obserwować największy odpływ środków. Co prawda w 2012 roku również możemy się dopatrzeć spadku,jednak nie był on aż tak widoczny jak w 2018 roku.

quant wyniki funduszy
Źródło: Eurekahedge

Technologia idzie do przodu, być może z biegiem czasu strategie automatyczne będą się w stanie uczyć na podstawie swoich decyzji, jednak jak na razie są one jednak projektowane przez ludzi i mogą być zawodne. Jak podaje serwis Bloomberg aktualnie każdy 1$ z 3$ zgromadzonych w funduszach hedgingowych jest inwestowany w oparciu o systemy automatyczne. Można więc powiedzieć, że za 30% handlu odpowiadają automaty.

Największy odpływ kapitału od 2000 roku

Automaty nie są jednak dobre podczas sytuacji odbiegających od średniej. W momencie wystąpienia jakiegoś szoku na rynku, czegoś niespodziewanego, automaty mogą się gubić. Zła interpretacja automatu może doprowadzić od razu do realizacji transakcji, a duży wolumen jakim dysponują instytucje i banki przekłada się na szybkie, dynamiczne i spore w zasięgu ruchy na rynku.

quant wyniki funduszy
Źródło: SG Trend Index, annual returns

Jak widać po powyższym wykresie, 2018 roku wypada najgorzej, analizując sytuację od 2000 roku. Jak powiedział Robert Frey, który zajmował się automatami w początkowej fazie ich rozwoju w latach dziewięćdziesiątych: “Strategia może być już przestarzała”. Miał on tutaj na myśli strategię quant, która wykorzystuje trendy do zajmowania transakcji. Zwolennicy podążania za trendem doprowadzili do wypłat środków z funduszy hedgingowych w wysokości ponad 35 miliardów dolarów.

Zobacz także: Wielka Brytania nie jest gotowa na twardy Brexit!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here