Naga MarketsPliki dolarów amerykańskichKażdy inwestor, który zaczyna swoja przygodę z rynkiem ma w zasadzie przed sobą dwie odmienne perspektywy. Jedną z nich jest spędzenie kilku, bądź kilkunastu lat na testowaniu rynku oraz szukaniu najlepszej strategii inwestycyjnej. Druga perspektywą jest skorzystanie z metodologii, która jest sprawdzona i działa od dziesięcioleci. Rzecz jasna sama metoda zawierania transakcji jeszcze nie wystarczy. Jednak posiadanie techniki, która sprawdza się w każdych warunkach rynkowych, a w dodatku generuje sukcesywnie zyski jest przedmiotem westchnień wielu osób. W tym aspekcie wzorem do naśladowania mogą być fundusze hedgingowe.

  • Wyniki funduszy hedgingowych pobijają rekordy wydajności. Ekstremalne wyniki mogą być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami
  • Przeciętna stopa zwrotu funduszu hedgingowego nierzadko jest dowodem skuteczności strategii trend-followingowych
  • Inwestorzy detaliczni mogą powtórzyć sukces instytucji finansowych. Dostęp do podstawowych danych statystycznych jest praktycznie nieograniczony

Wyniki strategii trend-followingowych są powtarzalne, czego dowodzi wydajność funduszy hedgingowych

Ostaniami czasy zainteresowanie funduszami rośnie. Ich strategie nie tylko zarabiają, ale także pobijają rekordy wydajności. I tak w obliczu wybuchu pandemii koronawirusa fundusz Universa w samym tylko miesiącu marcu zarobił 3612%, natomiast fundusz Long Tail Alpha zarobił w tym samym okresie aż 400%. Są to z pewnością zaskakujące stopy zwrotu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Być może, ktoś uzna to za bardzo ekstremalne wyniki, które przytrafiają się okresowo i w wyjątkowych okolicznościach. I rzeczywiście można odnieść takie wrażenie. Przeciętna jednak stopa zwrotu takiego funduszu to kilkadziesiąt procent w skali roku. Są też fundusze stratne, ale to wymaga już szerszych wyjaśnień. Skrótowo to ujmując nie każdy miesiąc czy kwartał, a nawet rok zakończony jest sukcesem. W dłuższej jednak perspektywie fundusze takie osiągają rozsądne wyniki.

Przykładowo taki typowy fundusz trend-followingowy pracujący pod marką Mulvaney Capital Management, przyniósł nieco stonowaną stopę zwrotu, mianowicie 31%, tylko za miesiąc marzec 2020 roku. Natomiast ogólnie rzecz ujmując indeks funduszy trend-followingowych w pierwszym kwartale tego roku wzrósł już o 6%. Być może nie jest to rewelacyjny wynik, ale w perspektywie notorycznych strat ponoszonych przez inwestorów daje dużo do myślenia.

Trend-following indeks, aktualizacja 24.04.2020, źródło IASG

Zobacz również: Kryzys, jakiego jeszcze nie było. Specjalny ebook o trendach walutowych

Nic nie stoi na przeszkodzie aby inwestorzy mogli powtarzać te same sukcesy co instytucje finansowe

Nie chodzi tutaj o to, aby zrezygnować z samodzielnego zawierania transakcji, lecz aby wziąć pod uwagę nastawienie jakim kieruje się trading instytucjonalny. Sam fakt, że w oparciu o strategie trend-followingowe, fundusze hedgingowe skutecznie i sukcesywnie inwestują, pozwala nam zastanowić się, dlaczego inwestorzy detaliczni nie mogliby powtórzyć tych samych sukcesów?

Odpowiedź na to pytanie jest istotna, ponieważ mamy namacalny dowód, że strategie trend-followingowe zarabiają. Jakby mało tego było, możemy uzyskać bezpośredni wgląd do takich parametrów jak stopy zwrotu za poszczególne lata, obsunięcia kapitału czy wiele innych elementów strategii. Poniżej możemy zobaczyć krótką listę przeciętnych funduszy hedgingowych w oparciu o stopę zwrotu na przestrzeni 5 lat.

Lista 5-ciu przeciętnych funduszy trend-followingowych, wg. stopy zwrotu w skali 5 lat. Źródło IASG

Oczywiście istnieją fundusze osiągające znacznie lepsze wyniki. Moim jednak celem nie jest rekomendowanie konkretnych firm inwestycyjnych, tylko zwrócenie uwagi na fakt, że na podstawie ogólnodostępnych informacji  jesteśmy wstanie wyciągnąć wnioski, które zmienią nasze podejście do rynku. Dotyczy to nie tylko strategii w skali wysokich interwałów czasowych, ale także w day-tradingu, tradingu krótkoterminowym, a nawet w skalpingu.

Jaka jednak jest jednak różnica pomiędzy podejściem funduszy do zagadnień związanych z tradingiem, a klasycznych strategii inwestycyjnych powiemy sobie przy okazji kolejnych artykułów.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here