Naga MarketsNajprostsza ze strategii Price Action oparta na pin barze ma na celu zasygnalizować moment odrzucenia konkretnej ceny oraz potencjalnego odwrócenia. Inside bar identyfikuje natomiast konsolidację oraz zbliżanie się momentu jej rzekomego wybicia. Połączenie tych dwóch sygnałów może nieść ze sobą więc naprawdę ciekawe efekty. Całość na podstawie oryginalnego tekstu autorstwa Niala Fullera.


Skuteczność i powszechność obu formacji

Pin bar oraz inside bar to formacje analizy technicznej, które są jednymi z najczęściej identyfikowanych na wykresach. Nial Fuller wyróżnia dwa podstawowe „układy combo”, na których powinni skupić się inwestorzy podczas nauki metodologii Price Action.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Pin bar + inside bar – składa się z pin bara, który zawiera w swoim zakresie niewielkiego inside bara (najlepiej zmierzającego w kierunku głównego knota pinezki)
  • Inside pin bar – świeca pin bar, której cały zakres mieści się we wcześniej rozrysowanej świecy (świecy matce)

Całość lepiej z pewnością zobrazuje poniższy przykład:

Od lewej: Formacja pin bar + inside bar combo, inside pin bar combo

Jak inwestować w oparciu o pin bar + inside bar combo?

Aby ułatwić sobie identyfikację układu technicznego powstałego z połączenia dwóch osobnych formacji, warto najpierw skupić się na poszukiwaniu samych pin barów. Jeżeli obok niego trader dostrzega inside bara, który zawiera się w przedziale pinezki, wtedy poprawnie udało się zauważyć sekwencję combo. Jak wspomniano wcześniej, książkowy przykład to taki, w którym inside bar formuje się w okolicy głównego knota świecy pin bar.

Weźmy pod uwagę dwa przykłady:

W pierwszym zobrazowanym poniższym wykresem, widać formację pin bar inside bar, która utworzyła się po cofnięciu do poziomu wsparcia w trendzie wzrostowym. Tego typu formacje posiadają zazwyczaj bardzo wysoki stopień skuteczności, zapewniając możliwość wejścia w rynek przy korzystnym poziomie cenowym i wąskim zleceniu zabezpieczającym (tuż pod inside barem lub poziomem wsparcia). Jeżeli zauważasz pin bara, po którym rysuje się inside bar, lub nawet kilka formacji objęcia, wtedy warto zachować szczególną uwagę. Może się bowiem okazać, że rynek szykuje się do mocniejszego odbicia:

#1 wsparcie, #2 pin bar + inside bary

Kolejny przykład. Tym razem pod poziomem oporu, typowa formacje odwrócenia z fałszywym wybiciem. Warto zauważyć, że świeca po pin barze zmierza w kierunku jego głównego knota. Po rozrysowaniu formacji obserwowano bardzo dynamiczną deprecjację:

#1 pin bar, #2 inside bar, #3 opór

Jak inwestować w oparciu o inside pin bar combo?

Inside pin bary to formacje, które dokładnie opisuje już sama nazwa – świece pin bar, które jednocześnie pełnią rolę formacji inside bar. Najlepiej sprawdzają się w przypadku wyraźnych trendów na wykresach o interwale D1.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Poniższy przykład pokazuje silną tendencję popytową. Moment wybicia szczytu świecy matki (pierwszej z zaznaczonych w prostokącie) jest również momentem wejścia i kontynuacji trendu. Nial Fuller zaleca korzystanie w takich przypadkach ze zleceń „buy stop” – transakcja zostanie aktywowana gdy cena przebije odpowiedni pułap cenowy:

#1 trend wzrostowy, #2 inside pin bar combo, #3 wybicie w kierunku trendu

Kolejny wykres pokazuje zastosowanie formacji w sytuacji odwrotnej. Tym razem tendencja jest podażowa, cena konsolidowała przez kilka sesji ostatecznie tworząc sprzedażowy układ inside pin bar. Warto zwrócić uwagę, że wybicie z zakresu formacji nie miało miejsca od raz w trakcie kolejnej sesji – należało poczekać do zamknięcia dopiero trzeciej sesji po powstaniu układu. Właśnie dlatego tak istotne jest ustawianie zleceń oczekujących (w tym przypadku sell stop) – pozwala to zapomnieć o ciągłym śledzeniu danego rynku.

#1 trend spadkowy, #2 inside pin bar combo, #3 wybicie zakresu formacji i kontynuacja spadków

Porady tradingowe w trakcie korzystania z układów pin bar + inside bar combo

Nial Fuller ma cztery wskazówki dla sympatyków Price Action chcących handlować w oparciu o powyżej opisane układy techniczne:

  • Najpierw identyfikuj pin bary, następnie sprawdzaj czy nie pełnią jednocześnie roli inside barów.
  • Zazwyczaj zlecenia SL można ustawiać tuż nad (lub pod) formacją combo, co daje możliwość ograniczenia strat i delikatnego zwiększenia wielkości potencjalnej pozycji (bardzo korzystny stosunek RR)
  • Formacje najłatwiej identyfikować w rynkach poruszających się w trendzie – szczególnie jeżeli tendencja jest bardzo silna i wyraźna
  • Inside pin bary sprawdzają się najlepiej na wykresach D1, natomiast pin bar + inside bar combo na interwale H4 oraz D1.

Trading w oparciu o inside bar + pin bar prezentował również Justin Bennett. Jego autorskie podejście do zagadnienia układów combo możesz znaleźć pod linkiem.

To również powinieneś wiedzieć o inside bar oraz o pin bar:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here