Naga Marketsstrategia siły relatywnejZ pierwszego artykułu wiemy, że będziemy operować na sile relatywnej, ponieważ trend łatwiej jest kontynuować niż go odwrócić. Przed przystąpieniem do analizowania spółek sprawdźmy jak zachowywał się szeroki rynek mierzony indeksem WIG.

 

Te artykuły również Cię zainteresują

Rynek giełdowy w coraz lepszej formie, na przełomie listopada i grudnia udało się bykom wyprowadzić kontrę powyżej 59 tyś punktów, co oznacza zmianę sekwencji dołków i szczytów na pozytywną. Siła relatywna indeksu oddala się od granicznego poziomu -5 i znajduje się już powyżej zera co oznacza zielone światło dla akcji. Ta siła widoczna jest również na tle indeksów europejskich gdzie w ostatnim miesiącu DAX czy CAC znalazły się pod kreską ponad 5 procent, natomiast WIG urósł w tym samym czasie o ponad 4.

wig sila relatywna

Co ciekawe, notowania powracają w rejon gigantycznego słupka wolumenowego z końcówki trzeciego kwartału, kiedy to Russel przesunął Polskę do grona rynków rozwiniętych. Innymi słowy, duzi gracze instytucjonalni którzy wówczas kupowali akcje na GPW są już na plusie a dzieje się to w przeddzień wygasania instrumentów pochodnych.

Ciekawe spółki

Dzisiaj spółki które miały za sobą trudny rok, kurs spadł dość znacznie, lecz w ostatnim czasie sytuacja zaczyna się poprawiać, co widać w rosnącej sile relatywnej wobec rynku. Temat bardziej spekulacyjny. Na pierwszy ogień Vistal Gdynia, spółka bardzo mała, nie jest komponentem indeksów giełdowych. Główną działalnością grupy jest jest wytwarzanie i montaż stalowych konstrukcji spawanych dla sektora infrastrukturalnego, offshore i budownictwa.

vistal d1

Z technicznego punktu widzenia, kurs wyskoczył powyżej wartości nominalnej 1 zł co automatycznie zakwalifikowało spółkę do bazy przeszukiwanych walorów. Siła relatywna podskoczyła do >40 i jest to jedna z najmocniejszych spółek w ostatnim czasie na GPW, a dodatkowo średni dzienny zasięg 7% czyni ten walor pożywką dla spekulantów. Najbliższe wsparcie na 0,96 zł, nieco niżej Kijun-sen na 0,90. Natomiast jeśli chodzi o opór to roczne maksimum nieco poniżej 1,40.

Trakcja

Kolejna spółka to Trakcja Tiltra, działa w sektorze budownictwa infrastrukturalnego (drogi, mosty, tunele, linie kolejowe) oraz energetyki. Firma z siedzibą przy Złotej w Warszawie także mocno doświadczona, szczególnie w maju, kiedy to w miesiąc cena obniżyła się z niemal 7 zł do trzech. Od tamtej pory poziom 3 zł stał się niemal betonowym wsparciem a dziś za 1 akcję przyjdzie nam zapłacić powyżej 4 zł. Kurs wyszedł górą ponad spadkową chmurę Ichimoku (3,75), dynamiczne wsparcie to linia Kijun-sen (niebieska). Spółka charakteryzuje się mniejszą RS niż poprzednik ale też i zmniejszą zmiennością dzienną (~5%).

trakcja d1

Najbliższy opór to sierpniowy szczyt ok 4,80; wówczas potwierdzony bardzo dużym zainteresowaniem graczy (wolumen). Jeśli miałaby być to pierwsza fala impulsu a po niej długa 3-miesięczna korekta, to możemy być niedługo świadkami dynamicznej fali trzeciej.

Work Service

Pozostając w gronie małych spółek, ciekawym tematem wydaje się Work Service, spółka przekroczyła dolny limit ceny 1 zł i od tamtej pory ciągle rośnie. Grupa jest liderem na rynku usług personalnych w Polsce, działa także na rynkach zagranicznych. Dziś cena wybija się ze spadkowej chmury Ichimoku, po raz pierwszy od początku 2017 roku, przy niespotykanie wysokim wolumenie obrotu nie widzianym od maja ubiegłego roku. Wsparcie przy chmurze ok 1,40 zł za akcję i wyżej na średniej kroczącej (130).

work service d1


Co myślisz o takim podejściu do inwestowania, czy zaprezentowana strategia może mieć przewagę na rynku w długim okresie czasu? Jeśli masz inne, propozycje, napisz w komentarzu a na pewno się temu przyjrzę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs złota odrzuca techniczne wsparcie. Pora na wzrosty?
Następny artykułBlok po 22 – 17 grudnia 2018: EUR/USD, USD/JPY
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here