Naga Marketsstrategia siły relatywnejZ pierwszego artykułu wiemy, że będziemy operować na sile relatywnej, ponieważ trend łatwiej jest kontynuować niż go odwrócić. Przed przystąpieniem do analizowania spółek sprawdźmy jak zachowywał się szeroki rynek mierzony indeksem WIG.

 


Sytuacja na parkiecie przy Książęcej nie uległa poprawie od ostatniego wpisu. Szeroki WIG stracił tylko w poprzednim tygodniu 4,62% a od szczytu w styczniu 2018 roku obsunięcie sięga już 20%. Można założyć że rynek znalazł się bessie, co za tym idzie polski rynek kapitałowy nie zaliczy tego roku do udanych. Co więcej, siła relatywna w korespondencji ze średnią 130-sesyjną spadła poniżej granicznego poziomu -5, co oznacza czerwone światło dla nowych zakupów oraz likwidację połowy dotychczasowych pozycji.

Aby wymowa tego artykułu nie była tak jednoznacznie negatywna nie będę wklejał wykresu nieważonego akcji wszystkich spółek PL, ale pokażę jak wyglądały dwie poprzednie fale spadkowe podobne do obecnej. W 2011 roku korekta zniosła niemal 1/3, natomiast trzy lata temu WIG “oddał” 28%… Wygląda na to że obecna przecena mogłaby jeszcze zabrać 8-10pp, tendencja jednak jest malejąca dlatego spodziewałbym się dołka około 50 tyś punktów.

Orbex

Ciekawe spółki

Mimo słabej kondycji małych i średnich spółek, spróbowałem poszukać ciekawych walorów w interwale tygodniowym i wyższym które opierają się bessie. Starałem się aby były to akcje które wcześniej nie pojawiały się w moich wpisach. Jednym z nich jest wędliniarski Tarczyński, notujący historyczne maksima odkąd jest na GPW (2013 rok). Mimo straty 2,8 mln zł w I połowie roku oraz decyzji o niewypłacaniu dywidendy za 2017 rok, to nie przeszkadza spółce rosnąć. Ważne wsparcie techniczne 14 zł a nieco wyżej 15 zł.

Kolejna spółka która dobrze sobie radzi na rynku to ukraiński IMC (Industrial Milk Company), firma działa za naszą wschodnią granicą i jest jednym z 10 największych agroholdingów. We wrześniu wypłacono sowitą dywidendę w wysokości 11,6%, co więcej kurs “odrobił” już fakt odcięcia i znalazł się najwyżej od 2013 roku, kiedy zaczęły się problemy w tej spółce i ogólnie na Ukrainie. Technicznie rzecz biorąc ważny będzie opór przy 15 zł.

Trzecim wyróżniającym się podmiotem jest czeski CEZ, notowany na GPW od 1999 roku, ma więc za sobą długą historię notowań i od 8 lat regularnie płaci dywidendę. Ostatnia kilkuprocentowa korekta mogła zostać wykorzystana do zakupów, jednak dopiero zamknięcie  nad 91,40 będzie oznaczać powrót byków. Gdyby korekta miała się przedłużyć, następnym poziomem wsparcia będzie 82,50 zł za akcję


Dostaję wiele zapytań odnośnie strategii Siły Relatywnej, szczególnie często prosicie o udostępnienie kodu Amibrokera. Wychodząc naprzeciw czytelnikom postanowiłem udostępnić kod do eksploracji, tym bardziej że zbiegło się to w czasie z moim tysięcznym wpisem.

Kod do Amibrokera znajdziesz tutaj: KLIK


Co myślisz o takim podejściu do inwestowania, czy zaprezentowana strategia może mieć przewagę na rynku w długim okresie czasu? Jeśli masz inne, propozycje, napisz w komentarzu a na pewno się temu przyjrzę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAUDCHF testuje istotny opór. Czas na spadki?
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 20.10.2018 GBP/CAD
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here