Naga Marketsstrategia siły relatywnejZ pierwszego artykułu wiemy, że będziemy operować na sile relatywnej, ponieważ trend łatwiej jest kontynuować niż go odwrócić. Przed przystąpieniem do analizowania spółek sprawdźmy jak zachowywał się szeroki rynek mierzony indeksem WIG.

 


Po ostatnim wpisie na przełomie października i listopada, gdy siła relatywna spadła poniżej 5%, wydawało się że czeka nas jeszcze przecena, rynek jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczął się umacniać. Odbicie przekracza już poziom z wrześniowej korekty kiedy to WIG urósł ponad 2,5 tyś punktów; więc możemy mieć do czynienia z głębszym odreagowaniem (szczególnie patrząc na rekordowe odczyty wskaźnika sentymentu SII).

Notowania WIGu zbliżają się do wzrostowej chmury Ichimoku 58,300 pkt, skąd mamy już reakcję podażową. Jeśli chodzi o wsparcie to ważne będzie utrzymanie poziomu 56 800 na zamknięciu, linia kijun wypłaszcza się, zaś tenkan rośnie a w perspektywie przyszłości tworzy się chmura spadkowa. Tak długo jak siła relatywna indeksu znajduje się nad poziomem -5 warto posiadać akcje w portfelu.

wig d1

Ciekawe spółki

Postanowiłem przyjrzeć się bliżej spółkom które wykonały solidne odbicie w ciągu ostatnich 7 sesji z uwzględnieniem wysokiego wskaźnika RS (siły) tak aby wyeliminować tzw: “odbicie zdechłego kota(Dead Cat Bounce), skupiając się głównie na dużych spółkach.

Najlepiej w tym okresie wypadł bank Millenium a zarazem ogólnie sektor bankowy, firma może się pochwalić dwucyfrową siłą relatywną oraz 9-procentowym wzrostem wartości kursu. Działo się to przy zwiększonym wolumenie oraz towarzyszyło wybiciu ostatniego oporu na poziomie 9,4 zł za akcję. To sprawiło się cena jest już tylko o krok od rocznego maksimum ze stycznia 9,77 zł a chmura ichimoku posłużyła za łagodne wypłaszczenie podczas ostatniej korekty.

millenium d1Kolejnym ciekawym komponentem znanym z poprzednich wpisów jest LOTOS, od wrześniowych szczytów dzieli nas już tylko jeden przysłowiowy krok. Warto pamiętać, że zainteresowany nabyciem całościowego pakietu jest koncern PKN Orlen. Zgodnie z listem intencyjnym zakładamy wykup od Skarbu Państwa 32,9 proc. akcji, potem wezwanie do 66 proc., a potem wymianę akcji czyli nabycie 100 proc. własności Lotosu” – powiedział prezes Obajtek. 

Zobacz też: Lotos – wniosek o przejęcie przez Orlen

lotos d1Dalej, zwróciłbym uwagę na PGE, który od dłuższego czasu idzie pod prąd i od ostatniego zawirowania zyskał ponad 8 procent. Co ciekawe to odbicie od dołka na 8,5 zł jest już mocniejsze od sezonowego odbicia w IV kwartale zeszłego roku, to stawia pod znakiem zapytania dalszy ruch trendowy na południe. W tym kontekście istotny będzie poziom 10,50/40, gdzie teraz przebiega niebieska linia Kijun.

 

Orbex

pge d1


Co myślisz o takim podejściu do inwestowania, czy zaprezentowana strategia może mieć przewagę na rynku w długim okresie czasu? Jeśli masz inne, propozycje, napisz w komentarzu a na pewno się temu przyjrzę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDino Polska: Dobre wyniki za III kw. 2018 r.
Następny artykułPiątkowy przegląd rynków – zaufanie konsumentów w USA powyżej oczekiwań
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here