Naga MarketsStrategi RSI High-LowDzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam prostą i dostosowaną do początkujących inwestorów opcji binarnych strategię, która pozwala uzyskiwać zadowalające wyniki. Nawet jeżeli do tej pory nie miałeś większego kontaktu z OB i rynkami finansowymi, będziesz w stanie przyswoić ją w mgnieniu oka!

Założenia strategii RSI High-Low – jak część z Was z pewnością się już domyśla – oparte są na wskaźniku RSI (wskaźniku względnej siły). Oscylator ten jest niezwykle popularny w analizie technicznej i służy do określania siły trendu. Jest to rodzaj ważonej średniej ruchomej przyjmującej wartości od 0 do 100 – im większa wartość, tym większa szansa, że trend odwróci się na zniżkowy. Im mniejsza, tym częściej obserwować będziemy odwrócenie na trend wzrostowy.

Jak działa strategia?

Już sama nazwa zdradza większość szczegółów zastosowania RSI High-Low. Oscylator RSI jest wykorzystywany do generowania sygnałów. Rekomendowana liczba okresów dla wskaźnika to 14. Celem jest zakupienie opcji PUT (gra na spadki) jeżeli wartość RSI przekroczy określony próg i następnie szybko powróci lub zakupienie opcji CALL jeżeli opadnie poniżej określonego poziomu i analogicznie powróci.

W podstawowej wersji strategii to tak naprawdę wszystko!

Wejście CALL: Gramy na wzrosty jeżeli RSI (14) zejdzie poniżej poziomu 30 i powróci powyżej
Wejście PUT: Gramy na spadki jeżeli RSI (14) przebije poziom 70 i powróci poniżej

Przykładowe sygnały RSI High-Low
Przykładowe sygnały RSI High-Low

Na powyższym wykresie widzimy, że pierwszy sygnał CALL był nieprawdziwy, jednak drugi (strzałka w górę) jak najbardziej prawidłowy. Sygnał PUT (strzałka w dół) również prezentuje się ciekawie – wiele zależy jednak od Twojego doświadczenia i precyzji wejścia. Zauważ jak oscylator (RSI) wszedł poniżej wyprzedanych i wykupionych poziomów – 30 i 70.

Jak wzmocnić skuteczność strategii?

Zanim zaczniesz testować strategię RSI High-Low w praktyce pozwól, że zaproponujemy Ci dołączenie dodatkowego wskaźnika. Dzięki temu będziesz wstanie skuteczniej dobierać sygnały i potwierdzać te naprawdę wartościowe i mogące przynieść zysk.

Ciekawym rozwiązaniem jest uzupełnienie RSI o wskaźnik stochastyczny (Stochastic Oscillator z ustawieniami 5, 3, 3 – czyli standardowymi). Na grę powinniśmy decydować się tylko wtedy jeżeli linie stochastyczne przecinają się na określonychpoziomach, a RSI w tej samej chwili powrócił ze strefy wyprzedania lub wykupienia. Oczywiście nie wszystkie przecięcia linii oscylatora stochastycznego będą właściwe do zawierania pozycji. Wykorzystujemy jedynie te, które mają miejsce powyżej poziomu 70 lub poniżej 30. 

Poniżej prezentujemy dokładnie tę samą sytuację rynkową, jednak z dodanym oscylatorem stochastycznym.

Oscylator stochastyczny potwierdza lub neguje sygnał z RSI zwiększając skuteczność
Oscylator stochastyczny potwierdza lub neguje sygnał z RSI zwiększając skuteczność

Zaznaczyliśmy obszary, w których RSI powraca z poziomów silnego wyprzedania lub wykupienia. Widać wyraźnie, że kiedy RSI uruchamia sygnał CALL, wtedy wskaźnik stochastic pokazuje wyprzedanie i analogicznie wykupienie gdy RSI sygnalizuje zakup PUT. Pierwsza linia pionowa jest fałszywym sygnałem. Na pierwszym ze screenów nie bylibyśmy w stanie tego określić – jednak dzięki pomocy stochastyki udało nam się uniknąć błędnego wejścia!

Niestety, trzecia linia pionowa pokazuje, że sygnał został wygenerowany zdecydowanie za późno. RSI przecięło strefę, jednak oscylator stochastyczny potrzebował trochę czasu do zejścia poniżej 70. Kiedy to nastąpiło niedźwiedzi ruch był już zakończony. Normalnie polecalibyśmy zastosowanie poziomów 80 i 20 w przypadku oscylatora stochastycznego jednak z powodu połączenia z RSI (14) lepiej pozostać przy 70/30. Sygnały są wtedy bezpieczniejsze.

Wspólna moc dwóch oscylatorów

RSI w połączeniu z oscylatorem stochastycznym generują naprawdę ciekawe sygnały
RSI w połączeniu z oscylatorem stochastycznym generują naprawdę ciekawe sygnały

Połączenie wskaźnika RSI oraz oscylatora stochastycznego jest w stanie zapewnić naprawdę istotne i dokładne informacje rynkowe. Ich zastosowanie jest dodatkowo relatywnie proste – nawet jeżeli jesteś początkujący. Strategia pozwoli Ci wyrobić w sobie nawyk potwierdzania raz zaobserwowanych sygnałów.

Osoby sceptycznie nastawione do strategii RSI High-Low twierdzą, że generuje ona mało sygnałów (szczególnie na wyższych przedziałach czasowych). Właśnie dlatego warto stosować ją na niższych interwałach (od H1 w dół). Traderom bardziej doświadczonym polecamy również uzupełnienie całości o analizę trendów i akcji cenowej. Pozwala to praktycznie całkowicie wyeliminować fałszywe sygnały.

Wymienione w tekście wskaźniki i oscylatory są standardowymi elementami platformy Meta Trader 4. Więcej o jej instalacji i pierwszym uruchomieniu przeczytasz tutaj – Przewodnik po platformie MT4.

TopOptionWszystkim zainteresowanym grą na opcjach binarnych polecamy założenie konta u brokera TopOption – minimalna wpłata to równowartość zaledwie 100 złotych. Broker posiada licencją europejską i nadzorowany jest przez UE, co gwarantuje bezpieczeństwo Twoich środków.

Te strategie również powinieneś poznać:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Chcialbym poprosic o doprecyzowanie odnosnie linii oscylatora stochastycznego – obie linie oscylatora maja sie przeciac ze soba czy z poziomami wykupu/wyprzedazy?

    Czy dobrze zrozumialem, ze przeciecie powinno nastapic w srodku pomiedzy poziomami 30% i 70%?

    Jakie okresy czasowe przy zajmowaniu pozycji CALL/PUT sa zalecane dla tej strategii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here