Naga MarketsStrategia PSV: Testowanie wczorajszego dołka - zakres 12.730/40 nadal broniony

Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Niemiecki indeks pokazuje, że zmienność wraca na rynek
  • Mimo to jednak, tendencyjnie ruch kierowany jest góra-dół
  • Brak kierunkowego podejścia sprawia, że nadal jest niepewność co do dalszych zamiarów rynku

Kilka słów nt. aktualnego podejścia do DAX i nie tylko

W tutejszych wpisach zwykle pisałem o “innych”, o “nich” o “tamtych” a dzisiejszy wpis dotyczyć będzie autopsji i tym razem tylko być może “innych” też. Kiedyś rozpisałem się w jednym z PSV o tym, jak wyjście danego waloru z długiego okresu konsolidacji potrafi zabić. Niestety nie kataloguję tych PSV i nie jestem w stanie odwołać się teraz do konkretnego wpisu więc napiszę to raz jeszcze chociaż z grubsza o co chodzi.

Kiedy rynek popada w długi zakres konsolidacji, trwający miesiąc – dwa być może i trzy (tak też się zdarzało), to mimo oczekiwania inwestorów co do tego, by ten wreszcie wyszedł z impasu braku ruchu i tendencji – jest to bardzo nietypowy okres. To czas adaptacji nie tylko nowego podejścia ale i próba naszego zachowania na bardzo zmiennym, dynamicznym i często ślepo idącym rynku. Rzadko zdarza się bowiem, aby po opuszczeniu konsolidacji rynek od razu generował ruch w daną stronę i nie wracał.

Tak się dzieje obecnie na DAX, kiedy wyrwaliśmy się z okopów braku zmienności i rynek najpierw wybił dolne ograniczenia – następnie wrócił generując znów silne sygnały zakupowe i powtórzył jeszcze schemat raz. W takich wypadkach niby jedno ograniczenie zostało wyłamane, z drugiej strony rynek bardzo dynamicznie wraca. I tutaj dochodzi moment popełniania naszych błędów jak próba rozgrywania podejść, spadków, cofnięć, wzrostów, kontry w jedną i drugą. Gdyby taki rynek był na co dzień, sprawa mogłaby wyglądać inaczej – ale w wypadku naszego przyzwyczajenia do niedawno toczącej się konsolidacji przez bite dwa miesiące: złe przyzwyczajenia oraz słabości szybko wychodzą.

Nie trudno się domyślić, że opisuję samego siebie w ostatnich dniach, na co zwróciłem wczoraj uwagę po pomniejszej porażce. Tutejsze analizy w ostatnich dwóch dniach trafiały kulą w płot – co do tego nie mam wątpliwości. Raz, że nie sposób było wg. mnie podejść do tematu inaczej, niż to co przedstawiałem, a dwa: tutejsze analizy to zwyczajna próba przygotowania się do sesji i ew. zdarzeń, by wiedzieć jak reagować kiedy wejście scenariusz 1, 2 lub 3. Innymi słowy – przygotowanie a nie przewidywanie. A to jest znacząca różnica.

Tym oto akcentem przejdę do szybkiego opisu obecnej sytuacji. DAX z perspektywy H4 wyłamał dolne ograniczenie podczas wczorajszej sesji. Oznacza to dla mnie konserwatywny sygnał sprzedażowy, który musi zostać potwierdzony. Potwierdzenie będzie miało miejsce, jeśli nie będziemy powracać powyżej zakresu 13.600 pkt – jak widać to na rozrysowanym wykresie. Dzisiejsza sesja zatem powinna być tą z cyklu obserwacja/reakcja na rozwój sytuacji. Pozycjonowanie może być przy obecnej zmienności obarczone sporym ryzykiem, ale trzeba grać co się widzi a nie myśli – tak więc podejmę dziś próbę swing, jeśli nadarzy się okazja.

WYKRES DAX H4 28.01.2021
DAX H4 28.01.2021

W kwestii intraday sesji PK wyglądają jak poniżej. PK pokrywa się przypadkowo z zakresem H4 górnego ograniczenia więc odpowiedź nasuwa się sama jaki mam dziś plan dnia. Podejście pod PK, wybadanie rynku czy dalsza dystrybucja jest zasadna i zejście pod S2/S3. Wyłamanie PK -> negacja spadków/oddalenie intraday, i po każdej korekcie próba wychwycenia sygnału zakupowego do zakresu R2/średniej sma55 H1.

wykresDAX H1 28.01.2021
DAX H1 28.01.2021

Dzisiejsze poziomy PK*: 27.01
R3 = 13.745
R2 = 13.691
R1 = 13.640
PK = 13.595
S1 = 13.543
S2 = 13.494
S3 = 13.439

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj. Dołącz do grupy New Vision Trading na facebooku, aby dowiedzieć się więcej o PSV oraz innym podejściu do rynków. 

Maksymilian Bączkowski poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here