Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Przebieg wczorajszej sesji był raczej jasny – z perspektywy dzisiejszej obserwacji tego co się wydarzyło łatwo można wysnuć wniosek, że poziomy oznaczone na podstawie Pivotów naprawdę ułatwiają handel. I choć zdanie to mogłoby sugerować przypadkowość bądź selektywność – każdy, kto choć kilka lat obcował z tego typu podejściem będzie w stanie jednogłośnie potwierdzić, że nie są to przypadkowe ruchy. Najważniejszymi sygnałami podczas wczorajszej sesji było zdecydowanie wybicie pivota oraz jego re-test, który wygenerował sygnał zakupowy dogrywający pełną strefę (Pivot -> R1). Następnie niejasne zachowanie na poziomie R1 oraz zejście w okolice pivota oraz późniejszy test low dnia.

WYKRES DAX M5 23.01.2019
DAX M5 23.01.2019

Wczoraj, wracając jeszcze do momentu przebywania wykresu w okolicach poziomu R1 pisałem na wiadomość o “longu” na indeksie, że to za wcześnie, aby stwierdzić, czy wykres nadal będzie kontynuował narzucony od rana żołnierski rygor wzrostów. Za wcześnie – lub za późno, w zależności jak to interpretować. Za wcześnie, aby stwierdzić, że rynek będzie ruch kontynuował – za późno by łapać pozycję na dołączenie.

Informacja o buy
Informacja o buy

Jednak na późniejsze pytanie “skąd wiedziałem” ciężko było już jednoznacznie dopowiedzieć. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że jestem raczej wrogiem przeczucia i uznaniowości, dlatego często w takich momentach waham się pomiędzy tym czy jest to przeczucie, czy raczej obycie z wykresem, obycie z tym konkretnym indeksem.

Chcę przez to powiedzieć, że często spotykamy się w tradingu z momentem, w którym nasze dotychczasowe zdanie na jakiś temat może ulec zmianie bądź zwyczajnie ewoluować. I nie ma w tym nic złego tak długo, jak długo pokora każe nam wyciągać z tego wnioski. W tym przypadku nadal ciężko mi ocenić, czy nastąpiła zmiana zdania, faktem jednak jest, że często musimy wybiec dwa lub nawet trzy kroki przed wykres aby stwierdzić co tu jest grane.

DAX intraday

Dziś poziomy pivotów są dość odległe, ale jeszcze nie na tyle, by móc mówić o ich całkowitym ignorowaniu. Dodane jednak zostały dwa kolejne poziomy, które mogą być na dzisiejszą sesję istotne – maksymalny zasięg dla pozycji typu long / istotny opór 11.110, oraz wsparcie na poziomie 11.020/10. Oczekuje się dziś od wykresu po ówczesnym teście poziomu dziennego pivota testu dolnych ograniczeń. Jak widać ostatnie sesje robią dokładnie to samo – testy dolnych poziomów, wyjście góra, zejście w okolice low dnia. Czy tym razem będzie podobnie? Ciężko stwierdzić. Mamy jednak oznaczone najważniejsze poziomy dnia oraz sugerowane setupy na poniższym wykresie a więc wiemy co możemy dziś robić.

WYKRES DAX M5 24.01.2019
DAX M5 24.01.2019

Jeśli chodzi o sentyment na dzisiejsza sesje to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że panuje już od dwóch – trzech sesji wymowa negatywna. Z jednej strony ruch w górę jest spory, z drugiej zaś stanowczo jest tłamszony i ściągany do dolnych ograniczeń – takie wnioski trzeba mieć również podczas tej dzisiejszej.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 24.01
R3 = 11.324
R2 = 11.193
R1 = 11.123
P.P = 11.063
S1 = 10.993
S2 = 10.932
S3 = 10.802

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here