Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Interactive Brokers. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.
- Zakres docelowy dla indeksu z czwartku: R3 / 13.850
- Rynek osiągnął max zakres: 13.790 pkt.
- Teraz trzeba ustalić kolejne punkty
- Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
Intraday: DAX dryfuje na fali poprzednich wzrostów
Niemiecki indeks odhaczył wrzeszczcie to, co miał. Wyłamał zakres R3, dotarł do wyższych rejonów, cofnął. Obecnie problem polega na tym, że w kwestii podejścia intraday rynek ten jest za wysoko na szukanie dalszych pozycji bez obawy, że w każdej chwili może “pójść coś nie tak” a z drugiej strony na razie też nie pojawiają się żadne sygnały przeciwne takiemu rozwiązaniu. To jest taki stan, w którym rynek dryfuje jeszcze na fali poprzedniego impulsu, a może raczej popychany jest zupełnie jak efekt dryfu Stokesa przepycha morską pianę. W dużym skrócie zjawisko to istnieje wtedy, gdy nie ma średniego przepływu wody, a jedynym mechanizmem jest falowanie – podobnie jak widzimy to teraz na rynku.
Taka sytuacja wydaje się tym mniej atrakcyjna do handlu, im mniej okazji pojawia się w kolejnych dniach a wyżej rynek dociera. Generalnie ostrożniej podchodziłbym już do rynku i jak wspomniane było wcześniej – chociaż zasadne są jeszcze pozycje długie, to wraz z przełamaniem rejonu 13.500 zostaną one zanegowane. Cel dla sesji może sięgać w przypadku pomyślnego przebiegu dla obozu byków nawet rejony 13.800 – 13.840 pkt.
CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS
Swing: DAX wystartował, wkracza w orbitę
Etapów startu rakiety jest kilka, podobnie zresztą jak ruch danego waloru w swingu. Początkowo mamy start (wkroczenie w strefę akumulacji czy dystrybucji) i przelot przez atmosferę do umownej granicy (potwierdzenie braku wyłamania strefy / potwierdzenie akceptacji rejonu akumulacji lub dystrybucji) co mamy już za sobą. Następnie lot po orbicie okołoziemskiej (wydostanie się waloru ponad rejonu akumulacji / dystrybucji – początek ruchu) i wszelkie manewry na tej orbicie niezbędne do “odbicia się” od niej. Jesteśmy właśnie na tym etapie. Rynek przełamał już średnią kroczącą po udanych testach strefy i wygląda na to, że ma realną szansę na dalszy ruch. Dalej to już przelot do obranego obiektu, „zaokrętowanie” na jego orbicie i lądowanie. Do tego nam jeszcze daleko, ale wszystko wskazuje na to, że szansa na dalszy, pozytywny rozwój schematu wchodzi w grę.
Podsumowanie dla sesji
Intraday: 05/08
Szansa na główny ruch do południa: Cofnięcie i dalsze wzrosty.
Cel dla sesji:13.800 – 13.840 pkt.
Potwierdzenie stojące za tezą: Wszystko w tekście.
Dzisiejsze poziomy PK*:
R3 = 14.004
R2 = 13.840
R1 = 13.670
PK = 13.504
S1 = 13.339
S2 = 13.180
S3 = 13.012
Swing:
*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.
Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj.
Maksymilian Bączkowski poleca również:
- 10 porad dla początkujących inwestorów Forex – Nial Fuller
-
Poranny przegląd rynków: Indeks Nadaq z kolejnymi rekordami, dalsze wzrosty przed decyzją Fed
NOTKA O RYZYKU:
Artykuł jest sponsorowany przez Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.