Naga Markets

Strategia PSV: DAX ociera się o finalny cel. Rynek ponownie do szukania wejściaStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Interactive Brokers. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

  • Rynek podchodzi do zakresu wczorajszego R3
  • W związku z tym PK ulegają zmianie
  • Niemniej jednak najważniejszy zakres pozostaje na swoim miejscu
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

No dobra DAX, to co teraz?

Okej, zaczynamy od konkretów. Wczoraj mowa była o dwóch schematach handlu: pierwszym i drugim opisanym dosyć obrazkowo. Pierwszy – jak okazuje się bardziej roztropny z perspektywy analizy post factum – mówił o wyłamaniu szczytów oznaczonych na wykresie (oznaczenie pozostało i pokryło się z dzisiejszym PK), następnie oczekiwaniem na powrót poniżej niego i utworzeniem niższego szczytu. Taki schemat często można zauważyć przy końcach danego trendu czy tendencji, na początku tworzenia nowej struktury. Do tego jeszcze nie doszło.Drugi, który mówił o nieco wcześniejszej próbie zbierania pozycji po nadbijaniu wsparcia i powrocie w ramach dystrybucji. Dałem się temu pokusić, chociaż wyglądało wszystko do porannych godzin po wejściu rynku jeszcze w porządku. Późniejszy impuls wyłamujący strefę 15.790 dopiero zanegował to podejście, a wraz z nim pozycje. Scenariusz ten został zanegowany.

Obecnie natomiast są dwie ewentualności – jeśli rynek chciałby utworzyć jeszcze to, o czym mowa była w pierwszym rozegraniu, to rynek w ciągu sesji – dwóch powinien wyłamać PK, utworzyć niższy szczyt raczej nie przekraczający poziomów 15.820 – 15.790. Wówczas dałoby to obraz odpuszczającego popytu i realnej szansy na dalsze cofanie.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Jednak pamiętajmy, że jesteśmy w okresie jazdy wykończonego roznosiciela prezentów (Rajd Św. Mikołaja). Wobec tego utarło się, co potwierdzane jest niejako w statystyce, że w tym okresie do drugiego tygodnia stycznia zwykle rynek wyciąga ruch. Nie to, żebym osobiście jakoś bazował na różnego rodzaju przewidywaniach statystycznych bez konkretnego układu (statystyka w moim wykonaniu obejmuje dział schematu samego w sobie, ale już nie odwrotnie) ale z tyłu głowy warto mieć to na uwadze.

Czy coś to zmienia? Z grubsza nie, ponieważ dla mnie nadal sytuacja nie przemawia za pozycjami długimi. Tzw. być może i sama statystyka i tendencja owszem, ale nijak nie da się to rozegrać przy obecnych poziomach. Dla mnie rynek musiałby cofnąć do zakresu 15.700 – 15.600 aby faktycznie opracować plan na swing-long z celem – zresztą całkowicie realnym w obecnej grotesce reakcji na poszczególne fakty wobec danych – 16.100 – 16.180. Na razie jednak gdzie nie spojrzeć to ryzyko jest spore, chyba, że podchodzić do tego na zasadzie mikrostruktury ruchy, typu M5 i podsuwanie “stopa” po ostatnich dołkach. Ale w tego typu przygotowaniach o czymś takim pisać nie będę. Realnie w grę wchodzi bierna obserwacja na okazję do zejścia lub nic nie robienie do momentu lepszej okazji.

wykres DAX H1 28.12.2021
DAX H1 28.12.2021

Podsumowanie dla sesji

Szansa na główny ruch do południa: Tendencja okazuje się silna, dalsze podejścia.
Cel dla sesji: 15.925 – 15.978
Potwierdzenie stojące za tezą: Brak negacji sekwencji wzrostowej.
Dzisiejsze poziomy PK*: 28.12
R3 = 16.040
R2 = 15.960
R1 = 15.875
PK = 15.790
S1 = 15.705
S2 = 15.620
S3 = 15.530

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj.  

Maksymilian Bączkowski poleca również:

NOTKA O RYZYKU:

Artykuł jest sponsorowany przez Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykuł45 spółek najniżej od 12 miesięcy w poniedziałek, 8 na rocznym szczycie notowań!
Następny artykułWtorkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 28 grudnia 2021 roku
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here