Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading.


Wczorajsza sesja to realizacja górnych ograniczeń z nawiązką. Targety jakie wczoraj wyznaczane były dla pozycji długich to: “Nie oznacza to oczywiście, że nie wierzę w dalsze wzrosty, bo te mają dziś zasięgi TP1 – 12.260, TP2 – 12.300, jednak zwyczajnie jest dla mnie zbyt wysoko bez zdrowych korekt“. Osobiście czy to rozegrałem? Nie, było dla mnie zbyt wysoko na granie od samego rana long, a między godziną 10:00 a 13:00 tren ku górze był bardzo powolny i bez żadnej korekty – typowe działanie “gotowania żaby”. Dlaczego gotowania żaby?

DAX – Wykres M5

Gotowanie żaby, czyli kiedy z łowcy zamieniasz się w zwierzynę

Gotowanie żaby to bardzo znany idiom, oznaczający moment, w którym teoretycznie dobre miejsce do wzrostów / spadków działa w sposób powolnego, niby – wykańczającego się trendu, a w rezultacie takie powolne wspinanie potrafi zrobić 40 – 70 – 150 punktów gotując rachunek niecierpliwych bądź zafiksowanych na kierunku odwrotnym. Zdaję sobie sprawę, że większość osób czytających te wpisy, bądź po prostu handlujących intraday pamięta tylko wpis na dziś i tylko ten wpis się liczy, ale.. czy czasem nie wspominałem, że short sqeeze nadal trwa? Pisałem o tym w tym wpisie dodając: “A w moim odczuciu przejście poziomu 12k i danie nadzieję na targety 11.500 czy 11.000 punktów jest idealnym momentem na wyciśnięcie osób grających tego typu sentymenty do poziomów 12.150, 12.250 czy 12.450 po czym gwałtowne zejście pod poziom 12k“.

Oczywiście, myśląc, że to oczywiste nie dodałem, że sam sqeeze nie jest ograniczony czasowo i nie musi oznaczać po dotarciu do założonego celu natychmiastowego odwrotu. Sqeeze to zwyczajne – a porpo tematu – ugotowanie tych, którzy nie są w stanie odpuścić pozycji bądź tych, którzy pod wpływem długiego czasu spadków każde podbicie ku górze traktują nadal jako świetne miejsce do shortowania. Jak widać, metoda doskonale się sprawdza a widoczne jest to po sentymencie graczy, który zaczynają po wczorajszej sesji lekko mówiąc: piszczeć.

Jak dla mnie osobiście, pod wpływem tak łatwego kapitału – (czytaj: pod wypływem osób, które stale nabierają się na te same sztuczki, i zamiast po prostu rozgrywać poziomy – budują sobie scenariusze) wyciskałbym ile się da. 12.850? A co tam, w końcu wzrosty sponsorują mniej elastyczni.

Dax Intraday

Kończąc niewielkie pseudo-coach’owanie przejdźmy do konkretów i tego co wiemy na pewno. Dziś piątek – a po kilku mocnych sesjach istnieje potencjalne ryzyko zamykania dziś części pozycji przez niecierpliwych. Tak więc poziomy dla short to okolice 12.470 lub 12.420 jeśli pojawi się faktycznie sygnał idący z wolumenu bądź pojawi się jakaś istotna świeca wskazująca możliwość odwrotu całej zabawy. Istotnym poziomem, na który również warto zwrócić uwagę do ewentualnej obniżki, to poziom 12.380, czyli dzisiejsze otwarcie. przełamanie open powinno dać ruch chociaż w okolice dzisiejszego dziennego pivota, czyli poziomu 12.307 stanowiącego zarazem TP1 dla pozycji short w przypadku wejścia w pozycje z okoli R1 / R2. Byłoby to ponad 110 do 170 punktów na pozycję z ryzykiem nie większym niż 20 punktów. SL zwiększyłbym dziś ze standardowych 15 punktów do 20 ze względu na zmienność – która w ostatnich dniach jest stosunkowo większa. Maksymalny spadek szacuję dziś do okolic 12.280 jako maksymalne TP2. To oczyściłoby sytuacje w ramach zdrowotności rynku.

Jeśli chodzi o pozycje long: tutaj nie ma filozofii. Rozegrać możemy to albo po ówczesnej korekcie do poziomów TP1 dla pozycji short, czyli dziennego pivota i patrzeć na dalszą reakcję wykresu. Albo bardziej wymagające wejście – po ponownym przełamaniu poziomu R1 z SL nie mniejszym niż 20 pkt z celami 12.470 (TP1) oraz 12.520. Osobiście uważam, że choć trend jest mocny z perspektywy ostatnich kilku dni, to piątek może być pretekstem do niewielkiej obniżki wykresu. Dziś mój sentyment jest co prawda neutralny, ale poziomy, o których wspomniałem najeżone są już alarmami na platformie, więc nic mnie nie ominie.

Przypominam również o zbliżającym się webinarze dotyczącym DAX’a- w czwartek 27.09 oraz konferencji w Gdynii 29.09 organizowanego z ramienia CMC Markets, gdzie również będę prelegentem. Do zbaczenia!

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 21.09
R3 = 12.634
R2 = 12.470
R1 = 12.411
P.P = 12.307
S1 = 12.248
S2 = 12.143
S3 = 11.980

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTMS: Dolar jest słaby a wraz z nim tracą waluty defensywne
Następny artykułKomentarz walutowy – nowa wizja tureckiej gospodarki
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here