Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Ostatnich kilka sesji bez większych problemów udaje się bardzo dokładnie oszacować targety dla niemieckiego indeksu DAX. Wynika to z badania obecnej sekwencji oraz handel wraz z nią – a nie przeciw niej. Sporym problemem dla inwestorów intraday często jest handel wraz z utworzonymi schematami, które wysyłają nie raz jednoznaczne i klarowne sygnały. Wynika to z kilku prostych powodów. Przede wszystkim duża część traderów – jak już nie raz o tym pisałem – lubuje się w handlu na kontrę ruchu. Kontra, czyli moment wystąpienia korekty bądź krótkoterminowe zmiany trendu mają jednak to do siebie, że nie często uda się wyłapać dołek lub szczyt – z tego również powodu najczęściej kończy się to wtopą. To jednak nie przeszkadza nikomu, ponieważ w środowisku panuje przeświadczenie, że “jeden trejd zrobi robotę – i odrobi wszystkie straty“.

Handel na taki “złoty strzał” to oczywiście mrzonki. To wmawianie sobie, że przyjdzie taki jeden dzień, w którym zagramy zupełnie inaczej niż dotychczas i kiedy właśnie ta pozycja sprawi, jakoby mielibyśmy stanąć tam, gdzie każdy inwestor chce siebie zobaczyć. Problem jednak w tym, że takie ‘jednostrzałowe’ myślenie prawdopodobnie nigdy się nie realizuje. W tym zawodzie, jakim jest handel na rynkach – abstrahując od charakteru handlu (trading vs spekulacja) – konsekwencja i realizacja racjonalnego podejścia jest najważniejsza. Stawianie kroku za krokiem stanowi wartość dodaną, która procentuje – natomiast mentalność złotego strzału sprawia, że nagminnie zasady są łamane – o ile takowe w ogóle zostały ustanowione – a cały handel skupia się na emocjonalnym podejściu wyłapania dołka i szczytu.

Kolejnym problemem dlaczego handel wraz z utworzonym schematem jest problematyczny jest fakt, że wielu inwestorom brakuje kompetencji i cierpliwości. Kompetencja, czyli wiedza, umiejętność oraz odpowiedzialność – sprawia, że doskonale wiemy na jakim rynku się poruszamy, jakie są jego cechy charakterystyczne, jak wyglądają schematy rynkowe oraz w którym momencie na danym walorze się znajdujemy. Sprawia to, że zrozumienie obecnego rynku wynika z wiedzy i przygotowania do dalszego handlu. Cierpliwość z kolei pozwala na konsekwentne wdrożenie założeń wynikających z kompetencji.

W przykładzie niemieckiego indeksu DAX – od trzech sesji handlowych: w środę, czwartek oraz piątek – konsekwentnie i cierpliwie realizowany był jeden i ten sam schemat, który wytworzony został zaraz po mocniejszych podejściach negujących dalsze zejścia. Innymi słowy, kiedy powróciliśmy do wzrostów a zejście okazało się tylko fałszywym wybicie wsparć. Strefa ta wygenerowała w sumie 230 punktów, co może nie jest wygórowanym ruchem, jednak nie o to w tym chodzi. Chodzi o fakt handlu na wytworzoną strukturę wzrostową oraz konsekwentne realizowanie tego, co pokazuje rynek a nie tego, co chciałoby się zobaczyć.

wykres DAX H1 10.06.2019
DAX H1 10.06.2019

Nie było również żadnej tajemnicy w tym, że dopuszczałem w obecnym schemacie możliwość negacji planu – jednak dopiero w momencie, kiedy sekwencja wzrostowa zostałaby ponownie zanegowana. Do tego jednak ani nie doszło, ani nawet nie było blisko, by mogła zostać odłożona w czasie. W dalszym ciągu oczekuje się strzelenia poziomu 12.400 punktów w niedługim czasie. Jednak szczegóły zostaną opisane dopiero na wtorkowym PSV.

Tymczasem dziś na niemieckim rynku mamy wolne. Oznacza to, że wszystko co dziś wytworzone zostanie na rynku będzie zainicjowane ruchem reszty indeksów, bez wkładu zainteresowanego waloru w zmienność. Dlatego zaleca się niehandlowanie indeksu mimo – że teoretycznie jest to dziś możliwe. Taki dzień jak dziś warto wykorzystać na przedłużony odpoczynek od rynku lub refleksję na temat minionych sesji. Tym samym zachęcam do przejrzenia kilku poprzednich analiz PSV, które można znaleźć pod tym tagiem.

wykres DAX - dni wolne
DAX – dni wolne

DAX do pobrania:
– Template na wykres H1 05.06.2019
Template na wykres D1 05.06.2019

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here