Naga Markets

Strategia PSV: DAX ociera się o finalny cel. Rynek ponownie do szukania wejściaStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Interactive Brokers. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

  • Rynek niemieckiego indeksu zamarł, brak jest większych obrotów
  • Górne ograniczenia jak dotąd służyły jedynie do cash-out’u
  • W piątek rynek pokazuje, że dolne ograniczenia przypadają na niższy zakres
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najsprytniejszy na świecie

Już na samym początku powiedzieć trzeba stanowczo, że rynek w gruncie rzeczy na przestrzeni tych ostatnich kilku sesji nie zrobił generalnie nic. Chociaż miał on wiele razy szansę na podtrzymanie budowanego założenia wzrostowego podejść – wyciągając nieco stronę podażową do wyższych rejonów, to widocznie popyt odpuścił, a nie podaż przycisnęła, co jest ważną różnicą. W momencie kiedy podaż przyciska, mamy odwrót sekwencji, tendencji czy tam nawet – całego trendu w jasny i określony sposób.W momencie odpuszczenia z kolei strony popytowej na rynku nie dzieje się zbyt wiele, bo założeniem cash-out’u nie jest spuszczenie notowań niżej, w celu zbudowania podstawy do dalszego spadku, przełamania ważniejszych zakresów itd, tylko oddawanie zebranego wcześniej “towaru”. Z moich obserwacji wynika, że w takich momentach zwyczajnie rynek cofa, byle jak tworząc ruch gdzieś pod najbliższe dolne ograniczenia tylko po to, by znów o nie walczyć – lub finalnie odpuścić po dniach wymęczenia wszystkich dookoła na jednym i tym samym zakresie.

wykres Profil volumenowy DAX 14.01.2022
Profil volumenowy DAX 14.01.2022

Dobrze to widać na profilu wolumenowym ostatnich dni, biorąc pod wgląd zakres od 23 do obecnego momentu. Rynek dokładnie na zakresie oporu cashował się, po czym podejścia już ponad ten zakres były na zerowym obrocie. Gdyby następowało tam dobieranie większych transakcji odwrotnych, sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej, a większy vol pojawiłby się również przy samym szczycie lub na wyłamaniu lokalnego dołka (okolice 15.950).

Dlatego obecną sytuację można opisać jako jedno wielkie nic. Teraz kontynuowana będzie gra sprytniejszego, czylim tego, który wykorzysta obecny kontekst na własny użytek i przepcha ważniejsze poziomy z życiem. Na wykresie poniższym oznaczyłem mniej więcej istotniejsze zakresy i dopasowałem PK. Cała reszta powinna być traktowana klasycznie – ponad PK znów ładowanie na ew. wyłamania górnych ograniczeń, zaś poniżej zakresu S1 walczyć będzie można już nie tylko o cofnięcie a całkiem silne zejście (S3+).

Szacując prawdopodobieństwo jednak wydaje się, że zasada podejścia pod górne ograniczenia bardziej przemawiać może na dzisiejszej sesji. Zatem schemat jest prosty: 15.925 – 15.955 re-akumulacja, SL w okolicach 15.890, TP w okolicach 16.020 – 16.080 pkt.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

wykres DAX H1 14.01.2022
DAX H1 14.01.2022

Podsumowanie dla sesji

Szansa na główny ruch do południa: Podejście.
Cel dla sesji: 16.020 – 16.080 pkt.
Potwierdzenie stojące za tezą: Wszystko w tekście powyżej.
Dzisiejsze poziomy PK*: 14.01
R3 = 16.210
R2 = 16.115
R1 = 16.021
PK = 15.925
S1 = 15.830
S2 = 15.740
S3 = 15.645

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj.  

Maksymilian Bączkowski poleca również:

NOTKA O RYZYKU:

Artykuł jest sponsorowany przez Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykuł3 spółki najwyżej od 12 miesięcy w czwartek. Wig20 nieznacznie pod kreską
Następny artykułKurs dolara (USD/PLN) przy 3,9530 PLN. Cel na zakresie 3,9160 PLN
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here