Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Dziś sesja handlowa bez uczestnictwa niemieckiego ośrodka handlu i choć niektórzy brokerzy udostępniać będą możliwość handlu – radzę odpuścić dzień i odpocząć. Niemiecki rynek podczas wczorajszej sesji handlowej realizował spadek, wyrzucając wszystko przed dzisiejszym zamknięciem rynku i nic w tym dziwnego. Kontekst wczorajszej sesji nie był zbyt optymistyczny – kiedy na froncie USA – UE ponownie gości niepokój i zwątpienie co do dalszych taryf celnych.

Ponownie Stany Zjednoczone stają przeciw Brukseli, gdy mowa nawet o 7,5 mld USD ceł USA przeciwko Unii Europejskiej. Podobny kontekst zarówno sytuacyjny jak i reakcji na rynku był po tym, jak USA miało narzucać cła na europejskie samochody importowane do US oraz kilka pomniejszych produktów. DAX w tym momencie spada poniżej strefy 12 tysięcy punktów do najbliższego wsparcia sekwencyjnego, które zdaje się, że w tym momencie nie powinno być na długo utrzymane bez wyraźnego bodźca zewnętrznego.

wykres DAX H4 03.10.2019
DAX H4 03.10.2019

Podczas wczorajszej, środowej sesji handlowej udało się w pierwszym ruchu złapać ponad 70 punktów na spadku, kiedy to indeks przełamał ważny poziom wsparcia intraday – zgodnie z zapowiedzią wczorajszego, porannego PSV. Sentyment odwrotu / korekty nie pojawił się na długo, kiedy praktycznie rzecz biorąc indeks nie wykonał żadnego wyraźniejszego odbicia. To świadczy tylko o mocniejszym trendzie, który w najbliższych dniach prawdopodobnie będzie kontynuowany.

Charakterystyka spadków ma to do siebie, że traderom o wiele ciężej je rozgrywać niż same wzrosty. Pisałem o tym już kilka razy i choć wydawać się to może zabawne – właśnie na rynku spadkowym słyszy się częściej o stratach niż na wzrostowym. I nic w tym dziwnego. Traderzy przyzwyczajeni są do tego, że gdy rynek spada – lub według nich “odpowiednio spadnie” – powinien on zacząć odbijać. Dlatego właśnie po zainicjowaniu projekcji spadkowej – w trakcie rozwoju zejścia częściej dochodzi do nagłej zmiany zdania co do obecnej sytuacji aniżeli w przypadku trwaniu w projekcji wzrostowej. W rynku wzrostowym z kolei jesteśmy w stanie dłużej wytrwać w projekcji – nawet przeciągając zasady w drugą stronę – starając się trzymać pozycje dłużej, niż planowaliśmy pierwotnie.

Tradecom

Nie do końca jestem w stanie powiedzieć z czego to wynika, jednak z moich obserwacji dochodzę do wniosku, że faktycznie tak jest. Widziałem to samo podczas prowadzenia biura Trading Club Szczecin, jak i podczas obserwacji czatów / grup do dnia dzisiejszego. Moja teoria na ten temat jest taka, że naturalnie jesteśmy nauczeni handlować na długą (wzrosty), ponieważ taki jest zawsze pierwszy etap naszej edukacji inwestycyjnej. Uczymy się handlować, inwestować a to kojarzy się z kupowaniem akcji / kontraktów, a nie “na dzień dobry” handlem na krótką. Jednak to tylko moje zdanie, które nie musi być zgodne z opinią innych. Nie spotkałem się również na ten temat z żadnym badaniem naukowym – chyba, że zwyczajnie czegoś nie udało mi się znaleźć.

Tymczasem na dziś proponowanymi walorami do handlu będą – złoto oraz amerykański indeks Nasdaq – lub.. całkowity odpoczynek od rynku. Osobiście taki odpoczynek robię od obecnie zbliżającego się weekendu do 21 października. W tym czasie nie będzie analiz PSV, Pre-marketu oraz odpraw z moim udziałem. Odprawy pojawiać się będą – jednak prowadzone przez innego prowadzącego. Jutro jest ostatnia sesja, kiedy będę przed urlopem.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here