Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Piątek 13-stego to data, która z reguły nic nie znaczy – przynajmniej dla większości inwestorów. Dla części jednak może oznaczać kolejny weekend, kiedy pozostawione pozycje krótkie będą zostawione samopas, zrzucone na łaskę lub niełaskę tego, co może się wydarzyć w weekend. Przez to, że poczucie / przeczucie / 6 zmysł podpowiada dużej części traderom, że czas na spadki, kiszone są pozycje krótkie zbierane z sesji na sesję licząc na to, że indeks “w końcu spadnie, bo nic nie może przecież wiecznie rosnąć”.

Trudno się z tym nie zgodzić – ze stwierdzeniem, że nic nie może wiecznie rosnąć. Jednak to pokazuje tylko, że ulica nie potrafi uczyć się na błędach a tym bardziej już cudzych. Tyle przecież mówi się o tym, aby nie zostawiać pozycji bez SL, nie handlować emocjonalnie lub irracjonalnie – czyli bez potwierdzeń i jasno zdefiniowanych zasad. Spójrzmy choćby na wykresy funta, który z interwału W1 praktycznie cały czas spada. Lub lirę, która potrafiła wytrzepać każdego shortowca z pozycji – albo ropę, która w zeszłym roku przeceniła się prawie 50 procent.

To jednak nic nikogo nie uczy – zawsze liczy się tu i teraz. Problem jednak polega na tym, że nawet, jeśli inwestorzy błagający o spadki je dostaną – to najprawdopodobniej i tak nie wykorzystają sytuacji do naprawy tego, co niewybaczalne. Co więcej, nie wyciągną lekcji na przyszłość. Być może wydawać by się to mogło dziwne, jednak wielu czytelników nawet nie ma pojęcia co dzieje się w tym momencie na kontach niektórych retail traderów.

Podczas wczorajszego spotkania wieczornego poruszana była kwestia budowy systemu – co mogłoby się wydawać prozaicznym tematem. Jednak nie tak oczywistym było, że system, który nie jest jasno zdefiniowany co do zarządzania pozycją i kapitałem nie jest żadnym systemem. Jest jedynie wytłumaczeniem czemu inwestor zajmował pozycję tu czy tam.

Jednak wracając do rzeczy. Indeks mimo wcześniejszych przecen w tym roku nadal jest w trendzie wzrostowym. Czy to się inwestorom podoba, czy nie – wykres realizuje swoje założenia. Ostatnie zejście było raptowne i głębokie, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak strefa wspierająca dalsze wzrosty dla układu D1 została jedynie naruszona (czerwony box) a nie wybita. W tym momencie docieramy do zakresu wyczerpania ruchu wzrostowego, jednak nie ma na razie żadnych technicznych potwierdzeń możliwości cofnięcia – prócz generowanych sygnałów intraday, które z perspektywy D1 nic nie znaczą.

WYKRES DAX D1 13.09.2019
DAX D1 13.09.2019

Z kolei na sesję intraday scenariusz na dziś jest relatywnie prosty i wszystko co potrzeba znajduje się na poniższym wykresie.

wykres DAX M30 13.09.2019
DAX M30 13.09.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 13.09
R3 = 12.657
R2 = 12.565
R1 = 12.489
P.P = 12.397
S1 = 12.320
S2 = 12.228
S3 = 12.151

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here