Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Piątkowa sesja była niczym innym jak jednostajnym ruchem ku górze, który niegdyś przypisany był typowo wtorkowym sesjom. Jednolity ruch na 350 punktów może nie jest standardowym zakresem ruchu niemieckiego indeksu, jednak w ostatnim czasie jesteśmy w stanie zauważyć relatywnie często tego typu anomalie. Anomalie, ponieważ ruchy przekraczające 3 procent zmienności bądź co bądź nie są “normalne” zwłaszcza, jeśli mowa o powtarzalności tego typu ruchów na przestrzeni ostatnich tygodni.

wykres DAX M5 04.01.2018
DAX M5 04.01.2018

W każdym razie – podczas piątkowej analizy niemieckiego indeksu podpierałem się głównie punktami kierunkowymi dla sesji intraday, wyznaczonymi dokładnie tak, jak widać to na powyższym wykresie. Podczas ruchu w dół przełamujący poziom punktu kierunkowego (lub występującego na tym punkcie R1 pivot) wygenerowany został sygnał wzrostowy (fake break-out) na podstawie volumenu na strefie.

wykres DAX M1 reakcja vol
DAX M1 reakcja vol

Niestety, moje osobiście wejście było nieudane o 4.9 pkt, gdzie niedokładnie oszacowałem wejście a podejście ku górze było już zbyt szybkie, aby dołączać – tak przynajmniej mi się początkowo wydało co w sumie było kolejnym błędem. Dlatego też, piątkowa sesja póki co przejmuje miano najgorszej sesji w tym roku, nie z powodu straty – ponieważ została ona później nadrobiona, ale poprzez błędne wejście mimo jasnego i wyraźnego sygnału zakupowego.

Dlaczego jest to taki błąd? Ano, ci, którzy śledzą tutejsze wpisy wiedzą, że szykowałem się na swinga wzrostowego – już od środowej sesji. W środę został co prawda wygenerowany sygnał wzrostowy jednak zabrakło finalnie zejścia do dołu, więc założyłem, że czwartkowa sesja będzie miała wymowę pro-spadkową aby “mieć z czego rosnąć” a następnie od piątku powinniśmy zobaczyć falę popytową w ramach swing-long. Wszystko szło zgodnie z planem do momentu, w którym źle zinterpretowałem podejście i nie wszedłem tak jak powinienem. Błąd co prawda dało się nadrobić, robiąc zwyczajne re-entry jednak.. Coś poszło nie tak.

Dlaczego to pisze? Głównie aby uświadomić, że trading to nie tylko doskonałe analiz i wejścia. To też różnego rodzaju blokady, które w moim przypadku (sam nie wiem dokładnie z czego wynikała?) zniszczyła całodniową projekcję podejścia na ponad 350 punktów + potencjał dalszego wzrostu (swing przecież jeszcze trwa!). Błędy się zdarzają i trzeba brać z nich przykład, a nie odkładać je na półkę udając, że nic się nie stało. Nie przedłużając już jednak..

DAX intraday

Podczas dzisiejszej sesji pierwsze co się rzuca w oczy to przede wszystkim istotne wsparcia intraday, będące w normalnych warunkach traktowane jako punkt kierunkowy dla sesji. W tym przypadku jednak PK nie będę ustalał, ponieważ poniedziałkowe sesje bywają niewdzięczne i nieprzewidywalne. Dlatego też, dzisiejszy sygnał short zostanie wygenerowany w momencie przekroczenia poziomu wsparcia z celem dziennego pivota (90 pkt) lub celem jako TP2 oznaczonym jako jedna z sekwencji piątkowych (200 pkt).

wykres DAX M5 07.01.2019
DAX M5 07.01.2019

Prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu do dołu nieznacznie wzrosła w porównaniu do piątkowej sesji, jednak nadal nie przekracza 35 procent. Nie oznacza to rzecz jasna, że wykres w dniu dzisiejszym nie będzie mógł wykonać żadnej korekty, jednak nie powinien zmienić krótkoterminowego trendu ponownie na spadkowy. Celem dla dzisiejszego podejścia ku górze powinien być cel 10.920 punktów i dopiero tam oczekiwałbym dziś jakieś głębszej korekty, jeśli wykres wpierw dotrze do ustalonego punktu.

Na dziś szczególna ostrożność – nadal jesteśmy w swingu wzrostowym, dlatego pozycje short – tak, jednak z dużą dozą ostrożności. Najlepiej dziś bazować na standardowej dziennej średniej dla wykresu M5, i handlować S dopiero po jej ówczesnym przekroczeniu.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 07.01
R3 = 11.408
R2 = 11.055
R1 = 10.929
P.P = 10.702
S1 = 10.576
S2 = 10.349
S3 = 9.996

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here