Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX


Przebieg wczorajszej sesji idealnie wpisywał się zarówno w tytuł wczorajszej analizy, jak i w jej treść. Choć istniało niewielkie prawdopodobieństwo odbicia już na początku sesji – biorąc pod uwagę statystykę, która wskazuje często dogrywane luki tego samego dnia – to jednak sesja przebiegła zgodnie z zamysłem “pułapki byków”, czyli pułapki dla chcących dograć lukę już na sam start indeksu po godzinie 08:00.

wykres DAX M5 23.10.2018
DAX M5 23.10.2018

Tego typu sytuacje często są wykorzystywane przez dużych graczy i to nie dlatego, że mali widzą lukę. Pamiętajmy, że luka występuje z braku posiadanych notowań nocnych – a kontrakty futures takich nie posiadają. Chodzi raczej o podejście “coś mocno spadło, to musi odrobić – choć trochę”. Otóż nie – nie musi. Jak pisałem: “A ruch w dół pewnie będzie nieprzerwany. Przynajmniej jeśli sam byłbym istotnym graczem to spychałbym wykres ile się da.” i faktycznie, do samego rana zaliczyliśmy zejście ponad 160 punktów, po czym pisałem, że to już duże prawdopodobieństwo końca spadków na wczorajszą sesję. “Dalsza część sesji pozostaje zatem pod znakiem zapytania choć cel na dzisiejszą sesję dla pozycji krótkich został prawie osiągnięty – omawiany cel to 11,800, podczas gdy DAX doszedł najniżej do poziomu 11,214 pkt. Do czasu wejścia właściwego rynku USA oczekuje się nadrobienia strat i dojścia do poziomu porannego otwarcia rynku europejskiego” – gdzie od godizny 16:30 mieliśmy już nieprzerwany wzrost do porannego otwarcia.

DAX intraday

Jeśli chodzi o dzisiejsze podejście do spekulacji warto zaznaczyć dwie istotne kwestie: dzisiejsze otwarcie jest równe wczorajszemu oraz strefa 12.250 – 12.220 była wczoraj w godzinach późnego popołudnia relatywnie mocno skupowana. Używam słowa relatywnie, ponieważ odnoszę się do ilości przemiału dnia a nie do ogólnej wartości kontraktów, która wskazywałaby odpowiednią ilość. To oznacza, że test strefy powinien się odbyć dla jednoznacznego określenia, czy popyt był na chwilę czy poziomy będą bronione. Dlaczego? Ano dlatego, że rzadko zdarza się, aby jednodniowe – czy kilkugodzinne skupienie wywoływało całkowity obrót sytuacji. Jeśli pojawiłby się popyt – wówczas reakcja musi być niebagatelna i klarowna.

Dlatego w momencie pisania DAX jest na poziomie 11.330 ale dotąd dopóki nie obędzie się zejście które zostanie potwierdzone – nie będę zbierał pozycji długich. Na dziś ważnym poziomem dla pozycji krótkich jest wczorajszy dołek. Jeśli zostanie on wybity, wówczas cel dla pozycji short to 11.130 oraz pełen poziom 11.000. Natomiast dojście do bliskich okolic S1 daje szansę z racjonalnym poziomem SL na próbę dogrania pivota oraz możliwego i ewentualnego podejścia 30 – 40 pkt ponad niego. Jednak – trend to trend dlatego zalecana jest szczególna ostrożność podczas próby zdobycia szczytów z pozycjami długimi.

WYKRES FVIX D1 24.10.2018
FVIX D1 24.10.2018

Jako dodatek do wszystkiego warto zwrócić uwagę również na fakt nadal wysokiego poziomu FVIX, czyli kontraktów futures na indeks zmienności VIX. Choć po ostatnich spadkach faktycznie widoczne było wyładowanie indeksu zmienności co oczywiście sugerowało możliwe spowolnienie – jak zawsze po mocnych spadkach / wzrostach i przejście w fazę “wyczekiwania”, tak w tym momencie wykres znów nabiera tempa. Duzi gracze rynkowi oraz fundusze lewarowane ponownie oczekują większych zmienności – zabezpieczając się w ten sposób na innym aktywnie niż bezpośrednie rynki. A to oznacza, że w każdej chwili zmienność może przywalić przysłowiowego dzwona na rynkach, co zresztą wczoraj było już widoczne.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 24.10
R3 = 11.758
R2 = 11.549
R1 = 11.464
P.P = 11.340
S1 = 11.255
S2 = 11.131
S3 = 10.922

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here