Naga MarketsStrategia PSV: DAX przekracza 13.460 pkt, negacja czy krótkoterminowe wyjście?Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Ruch na wczorajszej sesji był tym, czego od dawna na indeksie nie było. Nie chodzi w tym momencie tylko o wzmożony ruch, choć nie zaprzeczę, że przyjemnie jest w końcu widzieć, że na indeksie DAX w końcu on powraca. Precyzyjniej mówiąc chodzi o pierwsze oznaki dystrybucji na wykresie, które widać było podczas tworzenia. Wczoraj na kanale Telegram zwróciłem uwagę co dzieje się na wolumenie, podczas gdy DAX walczył o poziom zaraz po godzinie 09:00. Co prawda nie jest to godzina pożądana jeśli chodzi o wejścia, to jednak odbyła się próba pozycji krótkiej. Zakończyła się ona fiaskiem, jednak kolejne re-entry na strefie wygenerowało już zejście rzędu 45 punktów.

wykres DAX H1 23.01.2020
DAX H1 23.01.2020

Oczywiście to niewiele widząc obecnie zejście rzędu 160 punktów, jednak w tamtym momencie “efekt dystrybucji” mógł jeszcze trwać. Czym jest ten efekt? Nie jest to fachowa nomenklatura, jednak lubię sobie ułatwiać życie nazywając pewne rzeczy w prosty sposób i ten efekt właśnie w ten sposób nazywam. Mowa oczywiście o początku fazy dystrybucji, która – jak pisałem wczoraj na kanale Telegram – jest bardzo trudna do rozegrania. Jednak każdy, kto obserwuje reakcję wolumenu na niemieckim indeksie dłużej niż kilka lat wie o czym będę dalej mówił. Dlatego też szukanie wczoraj pozycji długich – było irracjonalne mimo trendu wzrostowego.

wykres DAX - opis 1
DAX – opis 1
wykres DAX - opis 2.1
DAX – opis 2.1

Do brzegu. Z rana DAX wykonał pierwszą część fazy dystrybucji, która jest bardzo ciężka do rozegrania. Mianowicie indeks po niewielkim spadku ostatkami sił wybronił krótkoterminowo poziom dziennego oporu R1 (będącego wówczas wsparciem dla indeksu – zasada ZZB) przekładając się na obrót rzędu 1400 kontraktów na świecę M1. Nie był to jednak volume spike w konkretnym znaczeniu tego słowa – ponieważ rynek nie tyle wygenerował pojedyncze wzbicie, tylko wykupiona została cała strefa po godzinie 09:00.

Następnie indeks DAX po wygenerowanym ruchu wzrostowym – co było naturalnym następstwem skupienia strefy i braku reakcji podażowej – dokonał dystrybucji tych kontraktów. Osobno cały schemat może brzmieć nieco skomplikowanie jednak biorąc go w całość (pierwszy i drugi ruch) jest to typowe ostatnie podbicie przed zrzuceniem. Potwierdza to właśnie drugi ruch. Warto się temu przyjrzeć, ponieważ będę od dziś odwoływał się do tego przykładu w każdej następnej fazie dystrybucji.

wykres DAX - faza dystrybucji 1
DAX – faza dystrybucji 1
wykres DAX - faza dystrybucji 2
DAX – faza dystrybucji 2

Drugi ruch (wzrostowy) wygenerował charakterystyczny sygnał sprzedażowy: otóż kiedy pojawia się zawsze lub może zwykle – upłynnianie? Na dołku? Nie. Tam jest skupowanie, a dokładniej na świecach wyhamowujących spadek (buying volume). Na szczycie? Nie. Tam pojawiający się wolumen oznacza walkę o poziom a nie dystrybucję. Na świecach poprzedzających szczyt / podejście. Tam zwykle pojawia się wolumen upłynniający ruch. Tłumaczyłem to wiele razy podczas spotkań webnarowych oraz konferencjach. To częste i charakterystyczne zjawisko.

wykres DAX - faza dystrybucji 3
DAX – faza dystrybucji 3

Tak wygląda całość wczorajszego zejścia do godzin przed wejściem amerykańskiego pre-marketu. A tymczasem dziś, na czwartkowej sesji handlowej oczekuje się kontynuacji tego ruchu. Dobrze byłoby jednak, gdyby rynek raczył wykonać korektę, choćby niewielką, aby móc dobrze dołączyć do dalszego ruchu – o ile taki będzie miał szansę się rozwinąć.

wykres DAX H1 23.01.2020 2
DAX H1 23.01.2020 2

Schemat na handel pozostaje zatem jak powyżej – z uaktualnionymi poziomami punktów kierunkowych.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 22.01
R3 = 13.746
R2 = 13.690
R1 = 13.587
P.P = 13.531
S1 = 13.427
S2 = 13.372
S3 = 13.268

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here