Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Przebieg wczorajszej sesji to zdecydowanie handel według planu wynikającego z porannej analizy indeksu. Zdaje się, że cel został osiągnięty, choć nieco wyżej, niż zakładałem. Nie to jest jednak istotne (10-20 pkt to naturalna granica błędu w tym wypadku), najbardziej ciekawą reakcją dnia wczorajszego był ruch indeksu w zakresie cenowym 11.510 – 11.530 wyczekując ruchu wzrostowego – czyli podjęcia tematu przez stronę popytową. Dokładnie tego oczekiwała analiza, więc.. skąd się to wzięło / jakie ma to uzasadnienie?

wykres DAX M1 13.03.2019
DAX M1 13.03.2019

Częściowo zostało to już opisane podczas wczorajszej analizy. Dziś jedynie inaczej to napiszę – lub uzupełnię to, co miałem na myśli pisząc wczorajsze. Generalnie rzecz ujmując sytuacja nie była wymagająca. Sesja poniedziałkowa – w której Europa niezbyt wiele zrobiła podczas swoich godzin handlu – była jedną z ‘normalnych sesji’ do momentu nałożenia się sesji UE z US. Wtedy całość ruchu została wyciągnięta o ponadstandardowy zakres ruchu jak na godzinę, w której rynek rozpoczął ruch. Następnie, podczas wtorkowych notowań, czyli dzień po wyciąganiu wykresu przychodzi sromotna korekta na rynku mniej więcej do poziomów skąd ruch został zainicjowany. To jest tak zwane pokrycie ceny na właściwej sesji, czyli zejście waloru do cen, które powinny być wypełnione jeszcze obrotem właściwej sesji handlowej.

W tym wypadku, mówiąc o DAX mamy na myśli godziny handlu 09:00 – 17:30. Korekta ta wskazywała na sytuację, w której ruch został zainicjowany przez rynki amerykańskie bez większego udziału kapitału europejskiego – czyli ‘skupowanie po koszykach’ wyciągając indeks. Europa nie miała zamiaru podjąć tematu więc zbiła rynek do punktu wyjściowego, bo wyciągnięte akcje były zbyt drogie na podjęcie kolejnej fali wykupowania – po czym kolejnego dnia po ówczesnym wypełnieniu wykresu zleceniami sesji UE – dopiero ruszyła w górę do poziomów z poprzedniego wyciągnięcia.

To częsta zagrywka inwestorów instytucjonalnych, którzy często nie podejmują ryzyka kontynuacji ruchu, jeśli wcześniej nie zostanie zrobiony test dolnych ograniczeń – czy jak w tym przypadku poziomów inicjujących wcześniejszy ruch ku górze – w celu weryfikacji, czy w dalszym ciągu poziomy te będą bronione – i czy nie jest tak zwany ‘bull trap’, czyli pułapka na byki. W końcu – kto chciałby zostać ze zleceniami typu buy na samych szczytach mogąc liczyć się z korektą?

Warto zwrócić uwagę, że wczorajszy ruch potwierdza w całości powyższą hipotezę choćby kolejnym faktem, jakim jest dotarcie praktycznie 1:1 poprzedniego szczytu – tworząc bądź co bądź double top na poziomach 11.620 – 11.635

DAX intraday

Dzisiejsza sesja nie będzie już taka prosta, nie tyle do handlu jak do racjonalnego oszacowania zakresu ruchu po tym, jak plan rozgrywki krótkoterminowej został wypełniony. Na dziś szacuje się, ze zakres ruchu będzie odbywał się pomiędzy poziomami poniżej przedstawionych poziomów R1 – S1. Pierwszy ruch jaki powinien się odbyć zaraz po godzinie 08:30/40 to ruch ku górze. Wynika to z prostego faktu otwarcia na wsparciu cenowym i możliwości jego wykorzystania. Poziomem docelowym dla pozycji typu long będzie wówczas poziomu “1”, czyli bliskie okolice dziennego oporu R1.

wykres DAX M5 14.03.2019
DAX M5 14.03.2019

Z tego miejsca korekta powinna się odbyć w okolice open, lub nieco poniżej tego poziomu, oznaczonego na dzisiejszą sesje jako wsparcie “2”. Nie sądzę, by rynek mógł dziś ponad-standardowo wykonywać ruch ku górze, jednak licho nie śpi i trzeba mieć to na uwadze, że swing long nadal trwa. Nie oczekuje się tym bardziej raptowniejszych zejść – przynajmniej do godziny 13 / 14. Maksymalne szacowane zejście w przypadku braku realizacji scenariusza przedstawionego powyżej to poziom “3” – 11.470.

Ruch ku górze to w pierwszym ruchu dzisiejszy must-do.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 14.03
R3 = 11.826
R2 = 11.696
R1 = 11.650
P.P = 11.566
S1 = 11.520
S2 = 11.435
S3 = 11.304

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here