Naga Markets

Strategia PSV: DAX ociera się o finalny cel. Rynek ponownie do szukania wejściaStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Interactive Brokers. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

  • Rynek zszedł 1 do 1 względem ostatniego podejścia
  • Nie widać momentu cash-outu tego podejścia
  • Zejście poniżej PK oznacza jednak brak możliwości handlu long
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Intraday: Szybka zmiana układu, czy na dłużej? – oddalenie

Sytuacja z wczoraj jest dosyć ciekawa i nie chodzi o bronienie podejścia czy zasadności wczorajszego podejścia, bo na tym mi najmniej zależy. Chodzi w gruncie rzeczy o zejście, które niemal nie posiadała obrotu, a przynajmniej na tyle, aby jednoznacznie stwierdzić wg. podejścia że okej, mamy upłynnianie na strefie i wszystko zbudowane wcześniej zostało oddane. Sesja jak sesja, trochę obrotu w okolicach dołków, zakresów raczej bronienia podejścia a tu cofnięcie rzędu 400 pkt. względem środowego szczytu.

wykres DAX M5 30.09.2022
DAX M5 30.09.2022

Na porannej odprawie wspominanie zostało, że w miesiącu na te 20 – 22 sesje zwykle 1-2 to sesje, które powinniśmy odpuścić i że to właśnie ta sesja. Jak widać w przypadku indeksu była to dobra sugestia. W każdym razie co obecnie – mamy dwie strefy intraday, które utworzyły rejon lokalnego oporu – najbliższa 12.050 jako S1 bez którego przejścia nawet nie ma co myśleć nawet o przedwstępnych sygnałach long oraz 12.100, która utworzyła ostatni spadek. Wszystko poniżej narażone jest na dalsze spadki. Można nazwać to w sumie jedną, 50-puntkową strefą podażową intraday. Pokrywa się to również z zakresem ceny uśrednionej H1.

Poniżej tego zakresu, jeśli faktycznie popyt zupełnie odpuścił (co nie jest wcale oczywiste jak dla mnie względem tego, co rynek zrobił wczoraj) celem dla rynku może być zakres 11.830 – 11.790 pkt. Zasada dziś powinna być prosta: brak przejścia powyżej S1 + średniej = brak sygnału long dla sesji a łapanie dołków nie ma najmniejszego sensu w tendencji spadkowej. Jeszcze zakładając, że rynek by rósł a bylibyśmy w korekcie, to łapanie dołków mogłoby mieć jeszcze jakieś uzasadnienie. W tym przypadku to jednak nieporozumienie.

Zakładając niemal nieprawdopodobny scenariusz, że rynek wyszedłby jednak powyżej wspomnianej podaży celem dla indeksu mógłby być rejon 12.120 – 12.280 pkt.

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Swing: D1 nadal bez sygnału

D1 nadal potrzebuje czasu na wyklarowanie. 🙂

Podsumowanie dla sesji

Intraday: 30/09
Szansa na główny ruch do południa: Szansa na dalsze spadki
Cel dla sesji: 11.830 – 11.790 pkt. / Z D1 z kolei 11.450 pkt
Potwierdzenie stojące za tezą: Równie szybkie oddalenie podejścia, powrót do sekwencji spadkowej, struktura nadrzędna to również nadal spadki
Dzisiejsze poziomy PK*: 
R3 = 12.562
R2 = 12.435
R1 = 12.312
PK = 12.180
S1 = 12.052
S2 = 11.915
S3 = 11.792
Swing: 

XTB

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj.  

Maksymilian Bączkowski poleca również:

NOTKA O RYZYKU:

Artykuł jest sponsorowany przez Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIle kosztuje srebro 29.09.2022? Cena srebra do dolara i złotego w czwartek
Następny artykułKurs euro w piątek przy 4,85 zł. EURPLN może cofnąć 2-3 grosze
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here