Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX


Dziś nietypowo analiza niemieckiego indeksu dopiero po godzinie 15:00. Jeśli chodzi o wczorajszą sesję – wtorek. A jak wtorek to dzień jednego kierunku, jak to zwykło się mówić. Tym razem reguła została podtrzymana choć w ostatnich tygodniach z sesjami handlowymi we wtorki bywało różnie. Jednak – niezachwiany trend bez większych problemów pokonał dwa wczorajsze poziomy oporowe typu intraday – R1 oraz R2 – jedynie na chwile zatrzymując się przy drugim. Wygenerował on oczywiście tym samym sygnał, który nijak nie miał szans przerodzić się w coś zyskownego – co najwyżej w stuknięcie break even point, jeśli ktoś takowe zdążył oczywiście ustawić.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres DAX M5 16.10.2018
DAX M5 16.10.2018

Generalnie tego typu sygnały są stosunkowo silne – tak jak pisałem i nie raz powtarzałem – dzienne opory i wsparcia R2 oraz S2 należą do statystycznie najsilniejszych pivotów, nierzadko odwracających kierunek na całą trwającą sesję. Tym razem jednak tak się nie stało. Co ciekawe, wczorajsza sesja prócz “jednostajnie-prostoliniowego” trendu miała dwie sytuacje, które okazują się być całkiem interesującymi.

Pierwszą z nich jest bardzo podobne wyładowanie co opisywane w poprzedniej analizie. Relatywnie duży wolumen obrotu podczas wystrzału – oraz dalsze skupienie kontraktów na podtrzymanie trendu. Druga interesująca informacja to fakt “ślepego” podążania za rynkiem amerykańskim. Jak widzimy, obrót po godzinie oficjalnego zamknięcia sesji europejskiej spadł praktycznie do zera – co nie jest wcale aż takie oczywiste i każdorazowe. Taki spadek nie jest regułą. Jednak do czego zmierzam – tego typu informacja sprawia, że dostrzegamy jednoznacznie kto jest game-changerem dla obecnego układu.

wykres DAX M5 16.10.2018 (2)
DAX M5 16.10.2018

Jeśli dalej piszę zbyt skomplikowanie spieszę z wyjaśnieniem. Rynki europejskie średnioterminowo wygenerowały sygnał sprzedażowy co nie podlega dyskusji. Jednak – temat nie został całkowicie podjęty a cele dla kampanii sell nie zostały w całości osiągnięte (póki co). Co prawda sygnał nie został jeszcze zanegowany – ponieważ nadal znajdujemy się w bliskich okolicach marcowych dołków, jednak szansa na dalsze zejście jest coraz mniejsza. Tymczasem rynki amerykańskie – mimo tak naprawdę konkretnego powodu i odpowiednich warunków fundamentalnych – wyciągają pchając również rynek europejski. Dopiero technika spieszy nam z pomocą – kiedy widzimy połączanie VIX wraz z wzrastającym LOP na pozycje długie.

Innymi słowy, Europa zapatrzona w rynek amerykański ślepo za nim podąża – pytanie brzmi tylko – jak daleko? Uzupełnimy tę myśl w następnych wpisach.

DAX intraday

Nie ma większego sensu opisywać konkretne setupy na sesję, która właściwie trwać będzie kolejne dwie godziny przed rozpoczęciem europejskiego fixingu giełd. Czy dało się jednak przewidzieć dzisiejszy ruch do dołu? Otóż tak i nie trzeba do tego wyrafinowanych analiz, choć nie wykorzystałbym go w pełni, z prostego powodu. Ale po kolei.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się pomiędzy dziennym oporem R1 a poziomem dziennego PV. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykle rynki amerykańskie na sesji europejskiej nie mają zbytnio znaczenia i zwykle konsolidują się – szacowany ruch do dołu byłby słuszny, jednak dopiero z poziomu R1.  Tak pewnie wyglądałby dziś rozrysowany scenariusz na sesję. Jak widzimy do targetu dla rozpoczęcia zbierania pozycji krótkich by nie doszło, a dopiero przełamanie średniej kroczącej SMA50 dałoby sygnał na możliwość próby rozegrania setupu sell z innych poziomów. Tak więc wejście miałoby jedynie kilkadziesiąt punktów z prawie 100 dla poziomu docelowego jakim był dzienny PV.

wykres DAX M5 17.10.2018
DAX M5 17.10.2018

To byłby jedyny rozsądny setup na dzisiejszą sesję. Z okolic dziennego PV szukałbym po skończonych pozycjach typu sell wejścia na kontynuację wzrostów – jednak wykres do teraz znajduje się pod poziomem i nie dał jeszcze takiej okazji. Dlatego na resztę sesji, czyli jeszcze dwóch godzin handlowych taki sygnał możemy oczekiwać. Jeśli pełna świeca m15 zamknie się powyżej poziomu dziennego PV, z SL nie większym niż 15 pkt możemy spróbować dołączyć do potencjalnych wzrostów do poziomu dzisiejszego otwarcia, czyli poziomu około 11.815.

Jeśli zaś ponownie średnia SMA50 zostanie przełamana – próba sell z targetem na dzisiejsze wsparcie S1 będzie równie zasadna. SL nie większy niż 10 punktów. Na dzisiejszą sesję raczej nie oczekuje się mocnego przełamania poziomu S1, jednak warto trzymać rękę na pulsie – ponieważ ostatnie wyciąganie wykresu nie było do końca za sprawą Europy i wszystko może się skończyć tak szybko jak zaczęło jeśli chodzi o wzrosty.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 17.10
R3 = 12.161
R2 = 11.946
R1 = 11.871
P.P = 11.735
S1 = 11.656
S2 = 11.516
S3 = 11.301

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: GBP/JPY, EUR/NZD, AUD/CHF
Następny artykułKomentarz giełdowy – czy FOMC ponownie zagrozi rynkom akcji?
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here