Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading.


Przebieg wczorajszej sesji był do przewidzenia, gdyby nie ten ten nagły re-test z godziny 09:30. Choć pisałem na samym początku wczorajszej analizy, że sentyment na sesję w pierwszych minutach handlu wskazuje na negatywny sentyment, to byłem przekonany o teście “góry”.”Co prawda poranna wymowa sentymentu wskazywała na negatywny scenariusz, to jednak nie wierzę, aby taki odbył się tak po prostu. Innymi słowy, oczekuje się raczej wpierw re-testu strefy omawianej powyżej, czyli bliskich okolic 12.300 lub poziomu w przypadku nieco większego optymizmu na rynku – 12.350/70, nim finalnie wykres będzie wykonywał większe zwroty ku dołowi“.

dax – m5, przegląd sesji

Tak też się stało – co ułatwiło tylko rozegranie scenariusza wzrostowego – choć kto pamięta, strasznie irytowało mnie tempo, w którym DAX początkowo poruszał się ku górze. Stąd – złapane 30/40 z planowanych 60/70 pkt. Dwie godziny trwania w pozycji i prawnie nic z tego. Ale takie jest życie.

Ciekawym momentem była wczorajsza strefa popytowa, która dodatkowo utwierdzała w przekonaniu, że wykres dojdzie do górnych celów z analizy. To jest dokładnie to o czym wczoraj wspominałem pisząc: “Na dzisiejszą sesją równie ważną kwestię co same s/r lvls odgrywać będzie wolumen. Jeśli ciężko określić kierunek dla sesji, a sesja oscyluje wokół tych samych poziomów w jedną i drugą stronę – wówczas przydatnym narzędziem będzie obserwacja kiedy wolumen zacznie reagować i przy jakiej strefie“.

DAX intraday

Aby określić dzisiejszą sesję spójrzmy sobie co Frankfurt szykuje dla nas z perspektywy wykresu M15. W sesji wyhamowującej spadki widzieliśmy utworzenie jeszcze niepotwierdzonego wsparcia na poziomie 12.195/180 – czyli 15 punktowej strefy. Następnie, raptem dwie sesje później potwierdziliśmy istotę dołka re-testując poziom i klasycznie dla charakterystyki wsparcia odbijając wykres. Wczorajsza sesja co prawda nadbiła poziom o kilkanaście punktów – jednak czy zmienia to pogląd na wsparcie, jeśli całkowicie świeca została wyciągnięta powyżej niego a jak pamiętamy co pokazywałem powyżej z wolumenem – strefa popytowa zadbała o wybronienie poziomu?

DAX – M15, przegląd sesji

Odpowiedź jest oczywista – nie, nic się w układzie nie zmieniło. Co więcej – wsparcie jedynie nabrało dla mnie na istocie, ponieważ wybronienie odbyło się na niemałym wolumenie i było klasycznie potwierdzone późniejszym przebiciem dwóch kolejnych pivotów oporowych dla wykresu, zaliczając górne targety dla pozycji typu long. Wczorajsze zejście można zatem potraktować jako typowe zejście pod stop-hunt dla inwestorów pozycjonujących się pod wybicie górą.

Dziś, z całą stanowczością i pewnością pisałbym o mocnym long, ale.. Raz, że pewny jest tylko ten, kto nigdy nie stracił pieniędzy, a dwa – stany jak widać robią swoje i wcale pozytywnej wymowy nie mają, a jak wiadomo, są to jednak w mniejszym bądź większym stopniu rynki wpływające na siebie wzajemnie. Dlatego z tą pewnością i stanowczością dziś nie będę szalał. Jednak, podskórnie jestem pro-longowy a targety dla pozycji typu long dla dzisiejszej sesji szacuję podobnie do wczorajszych – TP1 12.316 oraz TP2 i zarazem maksymalny szacowany wzrost na dziś to poziom 12.364. Wszystko wyraźnie i klarownie zaznaczone jest na załączonym powyżej obrazku.

Negacją będzie dla mnie ponowne przekroczenie poziomu 12.180 – no bo ileż można wałkować i bronić jednego i tego samego poziomu? Pamiętajmy, że każde kolejne zejście i każda kolejna obrona stwarza ryzyko puszczenia strefy. Dlatego short dla mnie dziś tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy – w momencie przekroczenia tej strefy i potwierdzenia ze strony rynku US, że faktycznie jest potencjał spadkowy. Dwa – po ówczesnym zrealizowaniu choć pierwszego targetu dla pozycji typu long. Z uwagą, że sygnał musi być wówczas silny, bym nie próbował z TP1 dla long dogrywać i TP2.

Jeśli wsparcie jakimś cudem zostanie przełamane (sic!) wówczas targetem będzie poziom dzienny S2. Tylko i aż. Byłoby to równe 124 punkty na pozycję. A więc – z dzisiejszej szklanej kuli to byłoby na tyle. Dziś piątek a więc.. Miłego weekendu również warto życzyć i przypomnieć, że w niedzielę znów prowadzę o godz. 21:00 przygotowanie pod tydzień za Arkadiusza. Więc do zobaczenia do niedzielnej odprawy.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 05.10
R3 = 12.596
R2 = 12.416
R1 = 12.316
P.P = 12.236
S1 = 12.136
S2 = 12.056
S3 = 11.876

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułICOBusters wyemituje token zespołowy
Następny artykułZapiski giełdowego spekulanta: Wawel – czekając na raport za III kwartał
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here