Naga Markets


Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza sesja handlowa przebiegła w połowie oczekiwań wobec porannej analizy. Oczekiwania dotyczyły odreagowania niemieckiego indeksu DAX wobec poprzednich sesji – czwartkowej oraz piątkowej, co faktycznie zostało wykonane, jednak nie do końca w sposób, w jaki tego oczekiwałem. Poniedziałkowe sesje bywają monotonne, co zresztą przedstawia poniższy wykres, który wskazuje na konsolidację przez zdecydowaną większość wczorajszej sesji. Poziomu konsolidacyjne to zakres ruchu 11.380 / 11.330, czyli 50 punktowe chodzenie od bandy do bandy. Podczas dzisiejszej sesji te poziomu mogą okazać się kluczowe.

wykres DAX M5 26.03.2019
DAX M5 26.03.2019

Wczoraj również niewiele można było powiedzieć o reakcji wolumenu – czyli obrocie na poszczególnych poziomach. Podczas swojej prelekcji na konferencji InvestCuffs miałem przyjemność przedstawić strategię PSV – choć krótko, mam nadzieję, że treściwie. Tam przedstawiłem swoje zdanie na temat wolumen, jako nieocenione podczas podejść do istotniejszych stref narzędzie. Faktycznie, to często wolumen jest tym “triggerem” – czyli zapalnikiem do podjęcia decyzji nt. wejścia lub wyjścia. W dniu wczorajszym jednak niewiele okazji można było wobec wolumenu zauważyć.

Jedno z nielicznych wejść w dniu wczorajszym obejmowało m.in poranny wzrost – czyli rozegranie planowanego we wczorajszej analizie testu górnych ograniczeń. Podejście to jednak nic nie zmienia w kontekście ostatnich spadków – nadal sekwencja spadkowa zainicjowana podczas czwartkowej sesji  nie została zanegowana, co oznacza, że możliwość większych spadków nadal jest bardzo prawdopodobna. Oczywiście, nie lubię gdybania i mówienia co jest możliwe a co nie – jednak obecnie nadal struktura wskazuje na wspieranie układu spadkowego a zignorowanie tego mogłoby być zwykłem błędem (mimo nastawienia korekcyjnego z mojej strony).

wykres Profil Wolumenowy FDAX 26.03.2019
Profil Wolumenowy FDAX 26.03.2019

Na potwierdzenie trwającego układu wspierającego spadki wystarczy spojrzeć na profil wolumenowy z ostatnich dni. W tym wypadku wzięty jest pod uwagę okres początku marca – ponieważ jak pamiętają ci, którzy uczestniczą w webinarach – to rynek z kontraktów futures a na nich przeszliśmy na nową serię. W tym kontekście nie są widoczne jakieś większe roszady na rynku – jednak widać gdzie wykres tworzy opór wolumenowy (już w tym momencie) a gdzie jest luka w obrocie – stanowiąca miejsca przestrzału dla wykresu. Warto obserwować wykres uwzględniając ten kontekst.

DAX intraday

Od dzisiejszej sesji oczekuje się kontynuacji odbicia, które jak wspominane było już powyżej – jeszcze nie zmienią układu spadkowego do momentu zamknięcia wykresu powyżej strefy 11.530 świecą D1. W chwili obecnej zdaje się to raczej mało prawdopodobne, dlatego w dalszym ciągu zalecana jest duża ostrożność w podejmowaniu pozycji długich na dłuższy termin. Na dziś wykres może odwiedzić dwa oznaczone poniżej poziomy – 11.450 oraz 11.530. Tego się oczekuje, jednak czy finalnie inwestorzy z europy podejmą temat – tego nie wiem. Warto jednak pamiętać zasadę na dziś – tak długo, jak długo rynek utrzymywać się będzie powyżej strefy 11.360 tak długo rynek będzie nastawiony pro-wzrostowo z możliwością wykonania poniższego (białego) scenariusza.

wykres DAX M5 26.03.2019
DAX M5 26.03.2019

Dopiero przekroczenie powyżej opisanego scenariusza będzie okazją dla pozycji krótkich na natychmiastowe urwanie wykresu. Celem wówczas dla kompanii sell będą poziomy 11.330 oraz 11.290. Pozycje krótkie zasadne będą również z poziomu docelowy dla swing-long – czyli poziomu 11.530, ponieważ tam właśnie występuje sekwencja układu spadkowego, która może zostać w perspektywie kilku kolejnych dni utrzymana.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 26.03
R3 = 11.602
R2 = 11.481
R1 = 11.431
P.P = 11.359
S1 = 11.310
S2 = 11.238
S3 = 11.116

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here