Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Z wielkiej chmury mały deszcz – tak powinien brzmieć dzisiejszy tytuł analizy, niestety na taki brzmiał by co najmniej nieprofesjonalnie, dlatego zmuszony jestem odpuścić. Jednak dlaczego? Odpowiadając na to pytanie zacytuję wpis z 7 czerwca, a inteligenta osoba sama odpowie sobie na resztę oraz na pytanie dlaczego o tym wpsominam: “(…) To zadowalająca informacja wskazująca, że trend powinien zostać utrzymany. Oczywiście z całą pewnością nie zaskoczę nikogo mówiąc, że wraz z wczorajszym – “kontrolowanym zejściem” – pojawiła się ponownie chmara traderów wieczna bessa, dlatego w tym momencie każde podejście ku górze będzie oznaczać ‘lepszą cenę’ a zejście ‘a nie mówiłem?’. Faktem jednak jest, że jesteśmy w jedynym i klarownym trendzie”. I jest nim oczywiście trend wzrostowy – jeszcze.

Jak już pisałem sesję temu podczas piątkowej analizy – rozróżnienie czym jest handel na korektę, a czym jest handel na zmianę trendu wydaje się być podstawową i kluczową kwestią podczas handlu. Niestety wciąż szukanie szczytu powoduje zafiksowanie się i widzenie odwrotu rynku na każdym zejściu przekraczającym 100 punktów. Absurd.

Podstawową charakterystyką tradingu uznaniowego lub emocjonalnego jest brak oparcia swoich tez na faktach, tylko opieranie opinii na podstawie szukania sygnałów zaprzeczających obecnej sytuacji. Jest to niejako polaryzowanie poglądu – tyle tylko, że tragiczne w skutkach. Polaryzowanie poglądów oznacza sytuację, w której podczas poruszania / badania danego tematu wypatrujemy tylko i wyłącznie takich elementów, które absolutnie potwierdzą naszą teorię – odrzucając z kolei (lub nie dopuszczając do siebie) tezy przeczące jej. Jeśli się nie mylę stanowi to również błąd poznawczy.

Tak jest i w tym przypadku. Podczas piątkowego PSV pisałem co musiałoby się stać, aby trend został krótkoterminowo (nie całościowo!) zanegowany. Dorzucony został do tego również wykres – mimo to, podczas piątkowej sesji zostałem wywołany do tablicy, jakobym miał byc nastawionym pro-wzrostowo traderem. Nic bardziej mylnego. Nie jestem nastawiony pro-wzrostowo a obecna sekwencja jest wzrostowa, więc handluje to, co widzę a nie to, co mi się wydaje. Handel “wydaje mi się” to droga donikąd i zrozumie to każdy, kto traduje dłużej niż rok czy dwa.

wykres DAX H1 14.06.2019 - sekwencja
DAX H1 14.06.2019 – sekwencja

DAX podczas ostatniej sesji dotarł do strefy 12.047 punktów, co oznacza, że obroniony został póki co układ wspierający dalsze wzrosty oraz mówiący, że nadal w nich jesteśmy. Układ ten zostanie przełamany dopiero podczas wybicia strefy 11.930/900. Dopiero wówczas mowa będzie o zmianie obecnej tendencji na krótkoterminowy trend spadkowy. Biorąc to pod uwagę czas ustalić dzisiejsze – poniedziałkowe zasięgi oraz możliwe scenariusze dla niemieckiego indeksu.

A dla dzisiejszego indeksu plan na rozegranie powinien przypominać poprzednie założenia. Oba zostały rozpisane na poniższym wykresie uwzględniając dwa istotne poziomy wsparcia dla dzisiejszej sesji – poziom 12.075, dla pierwszego scenariusza oraz 12.070/030 dla drugiego. Dziś spodziewam się osiągnięcia przynajmniej poziomu 12.200 od niemieckiego indeksu – kwestią jest tylko rozegranie tego typu podejścia – dlatego trzeba będzie dziś wracać uwagę na kilka kwestii: reakcję wolumenu – czy odbędzie się dziś skupowanie, na spółki, czy będą w stanie wyciągać indeks oraz na utrzymywanie bądź też nie – sekwencji wzrostowej intraday. W każdym razie jak na poniedziałek przystało – trzeba handlować ostrożnie.

wykres DAX H4 17.06.2019
DAX H4 17.06.2019

DAX do pobrania:
– Template na wykres H1 05.06.2019
– Template na wykres D1 05.06.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 17.06 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.357
R2 = 12.234
R1 = 12.174
P.P = 12.111
S1 = 12.051
S2 = 11.988
S3 = 11.865

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here