Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Kolejna sesja, kolejny raz odwiedzane te same poziomy, choć tym razem różnica polega na tym, że coraz to więcej inwestorów zaczyna się bać wybicia górą, automatycznie redukując lub całkowicie wyrzucając pozycje krótkie. Takie podejście byłoby zasadne – gdyby nie jedna zasada, która rządzi każdym handel kierunkowym – zwłaszcza, kiedy jest się w pozycji. Jest nią zadawanie sobie jednego ważnego pytania: “Czy na rynku coś się zmieniło, że chcę edytować swoje wcześniejsze założenia? Czy na rynku coś się zmieniło?”

Ta myśl przyświeca mi podczas prowadzenia transakcji typu swing (choć w handlu intraday również niezwykle przydatne jest to pytania – a raczej odpowiedź na nie) i polega na trzymaniu w ryzach siebie względem to, co ustaliło się wcześniej. Zwykle lubimy mówić: “szkoda, że wyszedłem z transakcji, tak ładnie rynek poszedł”, natomiast nie zadajemy się pytania “dlaczego wyszedłem z pozycji?”. A powiedź jest prosta – bo nie trzymałem się planu. Bo kombinowałem. Bo nie zadałem sobie pytania – czy na rynku coś się zmieniło, żebym edytował założenia.

wykres DAX H1 20.09.2019
DAX H1 20.09.2019

I tu przyznaję się do omal nie popełnionego błędu. Edytowałem ustawienia, które pierwotnie ustaliłem i wczoraj o mało nie wyleciałbym na SL’u. I tutaj drobne sprostowanie: błędem nie byłoby, gdyby pozycje typu SL zostały strzelone, błędem byłoby, gdyby zostały strzelone w niewłaściwym miejscu. I chociaż nadal mogą zostać osiągnięte, to będzie to chociaż zgodne z prezentowanym założeniem a SL jak i TP to część tej gry, więc liczę się z tym. Nadal pozycje short z poprawnym miejscem na SL znajdują się w portfelu i czekam na rozwiązania sytuacji. “Popełnić błąd to jeszcze nie tragedia. Tragedią jest upieranie się przy tym błędzie.” François de La Rochefoucauld.

Z czego wynikało obniżenie SL opiszę kiedyś osobnym artykule, ponieważ zmieniam mocno temat i obawiam się odbioru tej analizy z tak długim “mało konkretnym” wstępem. Tymczasem dla sesji intraday – nadal jestem przy tym samym scenariuszu, który niestety, ale pokrywa się ze swingiem, który chciałby wykonać. DAX też nie robi nic nowego co mogłoby zmienić te założenia – czy nawet poziomy PK, dlatego nic w tym dziwnego. Nadal oczekuję zejścia poniżej 12.400 – 12.300. Jeśli dziś poziom ostatniego szczytu nie zostanie strzelony, a DAX znajdzie się w okolicach 12.300 – wówczas potwierdzi to wymowę spadkową.

wykres DAX M15 20.09,2019
DAX M15 20.09,2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 20.09
R3 = 12.612
R2 = 12.543
R1 = 12.488
P.P = 12.419
S1 = 12.363
S2 = 12.294
S3 = 12.239

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. To jest właśnie racjonalny trading. Rano chciałem analizować wykres włączyłem tylko i mówię do siebie przecież nic sie nie zmieniło gram to samo . Bardzo fajny wpis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here