Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Czwartkowa sesja to spadek rzędu 300 punktów. Początkowo to tylko Daimler AG przyczyniał się do spadku – kiedy po opublikowaniu słabych wyników kwartalnych spółka spadała blisko 6 procent dodając od siebie około 22 – 25 punktów – co przenosiło się na 20% zaangażowania w spadkach całości indeksu. Następnie, dopiero po godzinie 12 dalsza część gigantów (Bayer, BASF, SAP) dołączyło do spadków, gdzie każda spółka dodawała od siebie od 20 do 35 punktów. Innymi słowy to jest temat często powtarzany – analiza spółek jest istotna i to właśnie spoglądanie na nie może jednoznacznie określić czy dany wzrost / spadek jest budowany na fali, czy też może zostać w każdej chwili zniesione (np. w przypadki, kiedy to ‘maluchy’ budują wzrosty/spadki).

wykres DAX M5 07.02.2019
DAX M5 07.02.2019

Choć samemu oczekiwałem raczej dnia konsolidacji ze standardowym odchyleniem impulsów góra / dół to jednak statystycznie podchodząc takie ryzyko narastało. Dokładnie 5 sesji temu wystąpił dzień spadkowy – na 250 punktów, wcześniej dopiero 17 sesji temu na 180 punktów. Idąc tym tokiem myślenia – statystycznie rzecz ujmując spadkowy dzień był tylko kwestią formalności – padło na czwartek.

wykres Spółki DAX 07.02.2019
Spółki DAX 07.02.2019

Teraz z pewnością zostaje jeszcze do odpowiedzenia pytanie większości inwestorów – czy to koniec wzrostów a początek spadków? Faktycznie, wczorajsza sesja dała do wiwatu, a dzisiejsza zapowiada się poprawić wczorajszy wynik. Jak zostało przeanalizowane już jakiś czas temu – w tym momencie najistotniejszą strefą obrony wykresu / układem wspierającym wzrosty jest strefa 10.878 / 10.800 punktów. Wynika to z profilu wolumenowego – i stanowi to strefę największego obrotu, czyli walki na poziomach. To powinno dziś lub podczas następnych sesji choć chwilowo wstrzymać wykres przed dalszymi spadkami – o ile nie zwyczajnie odwrócić tendencję spadkową.

Na poziomach 10.700 z kolei leży około 22 tysiące kontraktów opcyjnych typu PUT. Pozycje te najpewniej są zabezpieczeniem pozycji większych graczy i uwierzyłbym, że tak nie jest w przypadku, gdyby podczas wczorajszej sesji znaczna ich część byłaby wycofana z rynku (realizacja kontraktów futures lub kasowy + wycofanie rynku opcyjnego). Jednak tak się nie stało – nadal opcje są na poziomie w takim samym wolumenie jak poprzednio. To powinno również dać do myślenia lub przynajmniej skłonić do obserwacji rynku open interest.

Przy okazji, niektórzy chyba źle zrozumieli moje analizy tutejsze. Jestem inwestorem intraday, i analiza swing czy średnioterminowa interesuje mnie jedynie w kontekście nakreślenia potencjału sygnałów z perspektywy intraday. Nie interesuje mnie czy w ciągu tygodnia wykres spadnie tysiąc punktów czy wzrośnie 2 tysiące. Interesuje mnie jedna, konkretna sesja ponieważ takich ruchów jak przedstawiłem powyżej i tak nie rozgrywam i rozgrywać nie będę. Dlatego kwestię ‘mylenia się’ zostawiam tym, co faktycznie kładą fundusze na rozegranie tego typu rzeczy – mnie to nie interesuje. Liczy się dla mnie ograniczanie ryzyka i handel “tu i teraz”, aby nie wystawiać się na ryzyko kaprysu spółek czy zmiany otoczenia politycznego – na czym może ucierpieć portfel. Dlatego słowa w stylu “miałem rację, że nie wzrośnie tyle” czy “miałem rację, że nie spadnie tyle” są dla mnie bez znaczenia.

DAX intraday

Na dziś oczekuje się kontynuacji spadków – jak wiadomo, niedźwiedzie wyskakują oknem, a te nie do końca jeszcze zdążyły przecisnąć się przez okienną futrynę. Docelowym miejscem dzisiejszych spadków w pierwszej kolejności określić w okolicach poziomu S1 – 10.940/20, skąd może odbyć się niewielkie odbicie. Dopiero przełamanie tego skutkować będzie głębszym zejściem pod poziom 10.800 gdzie oczekiwać będę mniejszego – bądź większego (jak w przypadku scenariusza ‘B’) odbicia. Jeśli scenariusz ‘A’ miałby się zrealizować, wówczas aktywacja zleceń obronnych na 10.700 powinna być formalnością. Jeśli zaś obóz byków zrobił sobie niewielką drzemkę i obudzi się w czas, wówczas z 10.800 atak ponownie strefy 11.000 nie zdziwiłby mnie wcale.

WYKRES DAX M5 08.02.2019
DAX M5 08.02.2019

Wszystko rozgrywać się dziś będzie po godzinie 9:00. Na dziś trzeba być ostrożnym z pozycjami długimi, jednak mieć z tyłu głowy, że nie są one całkowicie wykluczone na dziś. Kwestią jest jak zawsze racjonale podejście do spekulacji.

Warto dodać jednak, że jeśli wykres zareaguje w okolicach 10.940/20 wówczas odreagowanie powinno być większe – a strach odejść na plan dalszy.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 08.02
R3 = 11.681
R2 = 11.392
R1 = 11.211
P.P = 11.102
S1 = 10.921
S2 = 10.813
S3 = 10.523

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here