Naga Markets


Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza sesja handlowa według ustalonych punktów chodziła bez zarzutu. Testy od punktu do punktu sprawiały, że podczas wczorajszej sesji mogło zostać wygenerowanych aż 8 sygnałów klasycznych – bez większego kombinowania, licząc od godziny 08:00 do 22:00. Wiadomo jednak, że całości sesji trader nie jest w stanie – lub przynajmniej nie powinien przehandlować, dlatego nawet dzieląc wynik na dwa to i tak dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że prawie każdy z generowanych sygnałów dawał od 10 do 40 punktów.

wykres DAX M5 10.01.2019
DAX M5 10.01.2019

Wczoraj podczas pierwszych godzin sesji wykorzystane zostały przeze mnie 3 sygnały co dało wynik blisko 35 punktów netto pozwalając na sprawne zamknięcie dnia.

Warto też dodać, że to co najprostsze przynajmniej w teorii powinno najbardziej owocować w wyniki. Jednak nie do końca tak jest. Wynikać to może z dwóch kwestii – indywidualnego postrzegania rynków oraz doświadczenia. Pierwsze zagadnienie tyczy momentu, w którym nawet z pozoru prosta metodologia jednego tradera nie będzie uskuteczniania z powodzeniem przez drugiego dlatego, że posiada on zupełnie inne postrzeganie na temat zarządzania ryzykiem, podejścia do zasięgów czy po prostu – nie jest on w pełni możliwości (lub chęci?) poddania się konkretnemu systemowi.

Drugą kwestią jest też fakt doświadczenie nabytego w trakcie lat handlu. Pewne metodologie – choć proste – mogą zwyczajnie gryźć się z tym, co przez lata wyrobił w sobie trader. Prosty przykład: abstrahując już od faktu czy metody gridowe czy a la gridowe są w stanie obronić się w czasie wynikami czy też nie – jest rzesza traderów w te sposób handlujących. Osobiście – nie wyobrażam sobie przejścia na taki system nawet, gdyby przedłożony byłby mi statement z super wynikami.

Wniosek na dzisiejszą refleksję? Nazwanie systemu “prostym” najczęściej odnosi się do własnego doświadczenia, to subiektywne pojęcie i nazewnictwo pod wpływem poznanych wzorców technicznych i upływu czasu stosowania konkretnej metodologii. Warto czasem zastanowić się jednak, czy przekonując kogoś o prostocie naszego systemu nie odnosimy się jednak do niego przez pryzmat lat handlu na nim.

DAX intraday

Podczas dzisiejszej sesji wyjątkowo oznaczone są nie 2 a 3 poziomy wsparcia. Wynika to z dwóch kwestii: pierwszą dlatego, że dziś piątek. To dzień, który może zainicjować częściową realizację kontraktów, czyli sprawić, że będą one upłynniane w trakcie sesji. Drugą jest kwestia nieco prostsza – obecnie tworzony ruch  odbywa się przy minimalnym odchyleniu korekcyjnym, co oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu do dołu z dnia na dzień jest coraz większe. I nie jest tu mowa o sesji w stylu “kamień w studnię” a o zwyczajna sesje 100 – 150 punktów korekty z zakończeniem dnia na niższych poziomach.

wykres DAX M5 11.01.2019
DAX M5 11.01.2019

Dlatego dziś nie będę pisał czego do rynków się oczekuje – powiem tylko, że tak długo jak długo nie zostanie przerwane dzisiejsze wsparcie oznaczone na powyższym wykresie, tak długo long powinien się utrzymać – jeśli zostanie przerwany, wówczas poziom dziennego S1 powinien został osiągnięty, gdzie następnie będę szukał odreagowania na wykresie.  Dziś może być naprawdę ciekawa sesja.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 11.01
R3 = 11.280
R2 = 11.091
R1 = 11.028
P.P = 10.903
S1 = 10.839
S2 = 10.714
S3 = 10.526

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here