Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wczorajszy ruch na DAX w pierwszym już zrzucie wykonał to, na co czekałem. Choć przyznam – rynek nie dał się porządnie pod to podłączyć, ponieważ nie było podejścia przed finalnym spadkiem na jakie liczyłem. Dodatkowo, tak nagły spadek spowodował, że plan na całość sesji został wykonany ledwie w pierwszych kilka godzin, co sprawiło, że na dalszą część sesji trzeba było wyszukiwać sygnałów wytworzonych – a z tymi jest o tyle problem, że nie zawsze występują.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres DAX M1 11.04.2019
DAX M1 11.04.2019

W tym jednak przypadku – idealnie rozegrane wsparcie mogło pozwolić na zakończenie dnia. Mowa oczywiście o wygenerowaniu sygnału wolumenowego zaraz po godzinie 10:00. Pierwsze zrzut – wyhamowujący spadek był charakterystycznym spike’iem wolumenowym. Oznaczał on wyładowanie spadków bądź jak kto woli – wyhamowaniem ich. Drugie zejście jednak dopiero potwierdzało to pierwsze – gdzie wolumen już mniejszy wygenerował finalny sygnał (1+1), gdzie można było potwierdzić zarówno moment włączonego hamulca ręcznego, jak i moment wejścia w obroty silnika na chcącego odwrócić kierunek jazdy zaraz po wykonanym skręcie o 180 stopni.

wykres DAX m1 11.04.2019
DAX m1 11.04.2019

Metafora może niekoniecznie górnolotna, jednak w tym przypadku właśnie o to chodzi. To własnie ten ruch wygenerował późniejszy, ponad 120 punktowy ruch ku górze. W tym konkretnym przypadku dało się “złapać dołek” bez wciskania kitu, że było to przy pomocy sygnału. Ponieważ faktycznie do tego doszło. Przy okazji warto by poruszyć piętnowane przeze mnie łapanie szczytu i dołka – ponieważ często jest to zwyczajnie źle rozumiane i nie rozróżniane przez inwestorów intraday.

Rozróżnijmy dwie rzeczy. Łapanie szczytu lub dołka to szukanie pozycji na górce lub dołku z powodu “bycia wysoko lub nisko” nie czekając na sygnał lub potwierdzenie zmiany aktualnie trwającej sekwencji. Branie pozycji w określonym miejscu po ówczesnym wygenerowaniu sygnału (sygnału wyczekiwanego bądź wytworzonego w trakcie) z określonym wcześniej ryzykiem i potwierdzoną wg. metodologii danego inwestora, określania sekwencji czy trendu – jest z kolei już racjonalnym podejściem.

Problem jednak w tym, że wiele osób łapiąc szczyt czy dołek usprawiedliwia się, że właśnie tak było (w domyśle, że to było planowane) co najczęściej jest bezlitosnym kłamstwem samego siebie. Jeśli zrozumiemy rozdział w tej tematyce (jak gridowanie vs akumulacja czy dystrybucja w strefie) to zrozumiemy również co jest błędem i czego się wystrzegać od tego, co jest naturalnym, racjonalnym handlem.

Jednocześnie przypominam o dzisiejszym webinarze o godzinie 20:00 – jak wykorzystywać wolumen podczas handlu na DAX.

DAX intraday

Podczas porannej odprawy omawiany był niemiecki indeks DAX (zawsze omawiany jest na końcu spotkania) gdzie omówiłem pobieżną sytuacja na indeksie. Pokrywa się ona jednak z poglądem z współpracą z narzędziami, jakie stosuje na co dzień, dlatego też podtrzymuję tego typu scenariusz. A w nim zejście poranne powinno mieć miejsce w okolice poziomu 11.915/905 i poziom ten powinien zostać utrzymany. Co więcej – nie tylko utrzymany, ale istnieje spora szansa na wystosowanie właśnie z tych okolic mocnego ruchu wzrostowego z celem na strefie 12.010/12.040 podczas piątkowej sesji handlowej. Jeśli byłbym znaczącym graczem, wówczas właśnie taki scenariusz bym wykonał – odchodząc od teorii, która zakłada, że piątkowe sesje są realizacją zleceń przed weekendem. Tylko to na dziś oczekuję od wykresu.

wykres dax m5 12.04.2019
dax m5 12.04.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 12.04
R3 = 12.182
R2 = 12.061
R1 = 12.006
P.P = 11.940
S1 = 11.888
S2 = 11.819
S3 = 11.698

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here