Naga MarketsStrategia PSV: Testowanie wczorajszego dołka - zakres 12.730/40 nadal broniony

Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

  • DAX rośnie blisko 700 punktów podczas poniedziałkowej sesji
  • Powodem tego jest energiczna reakcja na wieść o rzekomej szczepionce
  • Sytuacja pod względem technicznym jednak nie ulega zmianie

Kontrakty na DAX strzelają wszystkie poziomy docelowe

Wczorajsza sesja na DAX do godziny 12:30 wyglądała na spokojną, normalną sesję. Rynek rósł blisko 130 punktów, i robił to w sposób normalny. Nagle po godzinie 12:30 na rynek wpływa informacja, że największa firma farmaceutyczna świata – Pfizer “posiada szczepionkę” na całe koronawirusowe zło tego świata. Złoto spada, Nasdaq wraz za nim, DAX z kolei strzela. Irracjonalna reakcja akcyjnego wyścigu szczurów do tego, by mieć akcje wszystkich tych pogrążonych do cna spółek przed innymi. Efekt? 700 punktów na niemieckim indeksie i odbicie podmiotów typu CCC, LPP czy EAT (sprowadzając to już na nasz rynek).

Dlaczego uważam, że reakcja jest irracjonalna i powinna zostać zniesiona? Dotychczas informacji o możliwości dojścia do badań klinicznych szczepionek wszelkiej maści powodowała, że pojedyncze spółki strzelały po kilkaset procent na sesję. A co jeśli powiedzieć rynkowy, że nie tylko ma się produkt gotowy na testy, ale zatwierdzony przez amerykańską komisję? Bam! Cały świat euforycznie reaguje, niczym po twittcie Trumpa, że “w sumie everything is okey, you know?”. Ale czy to normalne, gdy komunikat obejmuje informację, że jest to jedynie produkt aspirujący do miana szczepionki, a nie sama szczepionka? Oczywiście, podane wyniki, w które na razie firma każe nam wierzyć są bardzo zadowalajcie – ale dane co do statystyk i skuteczności zostały rzucone przedwcześnie, gdy sama firma nie wie jeszcze jak do nich podchodzić.

Tak potężny skok akcji uważany byłby przeze mnie za naturalny, gdyby doszło do kontentej informacji potwierdzającej wstępne dane. W dodatku, zapominamy o tym, że widmo wirusa od szczepionki (której bagatela jeszcze nie ma! Jest jedynie informacja o potencjalne posiadania takowej) do wyleczonego społeczeństwa to lata. Zatem skupowanie akcji na tak wczesnym etapie jest zwyczajną spekułą i próbą bycia akcjo-szczurem chcącym złapać swój kawałek papieru przed resztą. Abstrahując teraz od antyszczepionkowców, którzy jeśli postawią swoją fasadę jak w przypadku szczepienia dzieci będzie to znacznie wydłużało drogę do całkowitego wyeliminowania – jednego, lub kilku szczepów tego wirusa. A ten przecież – jak wszystko, włącznie z klasycznie nam znaną grypą – ciągle mutuje. Przecież na ten moment już siedem krajów zgłaszało się do WHO z informacją o po raz kolejnym, zmutowanym już wirusie. Wniosek? Do powrotu do normalności, którą kupili teraz inwestorzy jeszcze droga tak długa, jak do zadowolenie wszystkich Polaków jedną partią polityczną. Oczywiście to jest moje zdanie, mogę się mylić, można się ze mną nie zgodzić.

Dlatego nie wierzę w ten wzrost z racjonalnego punktu widzenia, jednak czy rynki same w sobie są racjonalne. To już pytanie innego kalibru. W każdym razie dla DAX myślę, że ruch ten będzie korekcony – mówiąc po naszemu. Obecnie uważam i próbować rozgrywać będę (nie na chama, jeśli zajdzie reakcja) shorta w najbliższych dniach z boxa ostatniego szczytu – oznaczonego na wykresie poniższym. Przy obecnej zmienności może być to wykonane raz dwa, dlatego wcale nie zdziwiłbym się, jakby setup typu entry: 13.050 – 13.160, TP: 12.500 był wykonany w ciągu 2-3 sesji. I to jest plan na dzisiejsza i kilka kolejnych sesji, jeśli nic się nie zmieni.

WYKRES DAX H4 10.11.2020
DAX H4 10.11.2020

Zobacz także: Wirecard: Niemiecki regulator na dywaniku UE. Błędy w nadzorze nad spółką płatniczą?

Dzisiejsze poziomy PK*: 10.11
R3 = 13.260
R2 = 13.170
R1 = 13.090
PK = 13.005
S1 = 12.920
S2 = 12.830
S3 = 12.740

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj. Dołącz do grupy New Vision Trading na facebooku. 

Maksymilian Bączkowski poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here