Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Do niedawna jeszcze jako inwestor, trader, spekulant (trzeba wybrać jedno z powyższych) myślałem, że analiza danego waloru polega na tym, aby zaplanować co możemy zrobić kiedy rynek zareaguje w taki lub inny sposób. Również, byłem przekonany, że w analizie nie chodzi o to, aby przewidzieć, co zrobi rynek – bo to jest zwyczajnie niemożliwe na dłuższą metę – tylko o to, aby wziąć pod uwagę każdą ewentualność i wybrać z nich te dwa – trzy scenariusze, za którymi stoją jakieś przesłanki i próbować wdrożyć je w życie. Tymczasem, nadal pewna grupa inwestorów wprawia mnie w ogromne zaskoczenie i sprawia, że myśląc, że wiem już wiele na temat pojmowania rynków przez inwestorów typu retail w gruncie rzeczy nic nie wiem – lub wiem naprawdę niewiele. Według niektórych – jak się okazuje – analiza służy po to… aby rynek miał ją wykonać, a nie po to, aby przygotować się do sesji. Rynek – wykonać analizę. Zatrważa mnie podejście niektórych osób, ale przyjmuję to na barki.

Tymczasem przechodząc już do rzeczy, które z kolei mają sens i logikę – wczorajsza analiza niemieckiego indeksu DAX obejmowała, że rynkowi przydałoby się choć niewielkie zejście, aby na sesji intraday można było z odpowiednim risk ratio dołączyć do wzrostów. Jeśli ktoś preferuje łapanie long / short na lokalnych szczytach/oporach – to chciałbym zobaczyć statystykę takich zagrań. Niestety, rynek jedyne co zrobił to zejście 30 punktów z planowanych 60 – 90 przed finalnym wystrzałem. Tendencja w każdym razie oznaczona w analizie miała być pro-wzrostowa a spokojnym celem intraday miał być poziom 12.230. Został on osiągnięty po godzinie 16:00.

WYKRES DAX H1 17.05.2019
DAX H1 17.05.2019

Następnie rynek wyszedł wyżej, docierając do strefy 12.320. W tym momencie nie pozostaje nic innego jak spojrzeć na rynek z boku i zastanowić się co dalej. Z jednej strony tendencja wzrostowa nadal obowiązuje – i celem następnego ruchu białych pionków szachowych powinno być osiągnięcie celu 12.500 punktów. Jednak, pytanie jakie pozostaje to w jaki sposób najlepiej to zrobić?

Można by uznać, że indeks jest relatywnie wysoko jeśli chodzi o próbuję dobierania pozycji długich ‘tu i teraz’. Z drugiej strony, zbyt głębokie zejście sprawi, że nastąpiłaby negacja dalszych podejść – lub zwyczajnie ostatniego ruchu wzrostowego. Dlatego, bezpiecznym scenariuszem byłoby, gdyby niemiecki indeks DAX dotarł do strefy 12.160 – 12.110 i z tego miejsca próbował wykonać kolejny cios czarnym pionkom szachowym.

Dopuszczam również możliwość płytszej korekty, zgodnie z tym, co w ostatnich dniach niemiecki indeks sobą reprezentował. Z tą uwagą, że nie odbędzie się wówczas test ostatniej sekwencji – układu wspierającego dalsze wzrosty. Tak czy inaczej, wiem jak reagować w tych strefach, oraz jestem świadom, że jest to tylko określenie potencjalnych ruchów a nie listy życzeń wobec indeksu. Przekroczenie strefy 12.110 automatycznie neguje podejście i będzie dla mnie oznaczać powrót pod strefę 12.000.

wykres DAX H1 17.05.2019
DAX H1 17.05.2019

Na koniec dodam tylko, że dziś mamy przyjemność wkroczyć w okres wygasania rynku opcyjnego, czyli wykazywania kto podczas strike’u będzie górą na ostatniej serii Open Interest. Duża zmienność na dziś może zostać zagwarantowana tym faktem.

Tymczasem dziś odbędzie się webinar dotyczący aktualnej sytuacji DAX, w której omówiony zostanie szczegółowo niemiecki indeks. Link do zapisu znajdziecie tutaj.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 17.05 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.789
R2 = 12.498
R1 = 12.387
P.P = 12.207
S1 = 12.096
S2 = 11.916
S3 = 11.625

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. Rob swoje chlopaku bo robisz to dobrze. wiesz za co uwielbiam twoje analizy? za to ze sa autentyczne. nie pierdzielenie o tym jakie fibo jest piekne czy o tym ze tu biore tu zamykam. sa o tym jak widzisz rynki jak ksztaltujesz woja traderska osobowosc. a wczorajszy komentarz tego gostka byl desperacki, tyle.

  2. Maksie, krytyka ma sens tylko wtedy kiedy jest konstruktywna, przemyślana i w dobrej wierze. Komentarze pod Twoim wczorajszym postem takiego wrażenia na mnie nie zrobiły, choć mogę próbować domyślać się co autor mógł mieć na myśli. Anyway, keep up the good work.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here