Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wczorajsza sesja na niemieckim indeksie wykonała dokładnie to samo, co zostało zrobione podczas przedwczorajszej sesji – podejście do góry w porannych godzinach handlu oraz zniesienie ruchu 1 do 1 podczas wejścia ameryki. Choć skala jest zdecydowanie mniejsza – to jednak nie zmienia to faktu, że wymowa rynków nie jest jakoś drastycznie wzrostowa. Spadkowa z drugiej strony również, zważywszy na fakt, że zarówno podczas wtorkowej sesji jak i wczorajszej – obóz niedźwiedzi mógł swobodnie wykorzystać moment zejścia do wsparć aby zepchnąć wykres znacznie niżej.

Tym samym można powiedzieć, że panuje na rynku w kontekście ostatnich sesji sentyment neutralny. Warto również wziąć pod uwagę, że wczorajsza sesja nie wykonała praktycznie żadnego ruchu – zakres ten obejmował w przybliżeniu około 60 punktów – co oznacza, że dzienne wskaźniki typu Pivot Points będą dziś znacznie zaniżone i być może nawet – niedostosowane odpowiednio do dzisiejszego handlu (zbyt wąskie zasięgi). Dlatego też, w razie wystąpienia wzmożonego ruchu – nie powinien dziwić przestrzał 2-3 pivotów na impuls.

Na grupie Trading Club Szczecin został poruszony wczoraj temat aktualnego rynku opcyjnego niemieckiego indeksu DAX. Opisana została tam sytuacja rozliczenia opcji i tego, które z poziomów muszą zostać przełamane, aby przedstawić siłę indeksu. Bardzo trafnie został wyznaczony poziom 12.200 jako poziom kluczowy dla dalszych wzrostów – jednak poziomy te nijak nie wynikają z rynku opcyjnego. Owszem, poziom ten jest ważny – jednak z konserwatywnego podejścia zamykania stref. Innymi słowy, moment, w którym rynek przejdzie “półkę wyżej” zaliczone będzie jako budowa pozytywnej struktury, gdzie wreszcie można będzie mówić o ataku stref 12.275 – 12.315, jednak rynek – w mojej ocenie – opcyjny mówi coś zupełnie innego.

wykres Open interest 12.06.2019
Open interest 12.06.2019

Wykres up-to-date mówi, że najważniejszymi poziomami dla indeksu w chwili obecnej są jedynie górne i dolne ograniczenia trwającej konsolidacji – czyli poziomy 12.600/13.100 oraz 11.850/11.000. Nic ponad to. Rynek opcyjny jest rynkiem, który niekoniecznie musi mieć wpływ na to, co dzieje się na indeksie – to wszystko zależy jeszcze od dwóch czynników:
– rozkładu w stosunku do ceny indeksu
– interpretacji
Rozkład opcji powinno się traktować oraz analizować wobec aktualnych zmian ceny indeksu a nie w oderwaniu od nich. Nie jest bowiem istotne w jaki sposób założone są opcje przed 2 tygodniami jeśli obecna cena jest w skrajnie innymi miejscu, niż była w momencie zakładania opcji na rynku. Rynek opcyjny to strategia, która podatna jest na nadinterpretację i aby faktycznie wykorzystać ją jak najlepiej, trzeba wziąć kilka zmiennych pod uwagę. W tym wypadku właśnie rozkład opcji vs poziomy indeksu, podczas których były one zakładane – oraz analiza wolumenu tych kontraktów.

W tym przypadku warto zauważyć poprzez wbudowane narzędzie śledzące daty dodawania / odejmowania opcji – że na rynku nie jest generowany żaden konkretny sygnał. Duże wolumeny opcyjne znajdują się jedynie na górnych oraz dolnych ograniczeniach – choć te i tak z ledwością przekraczają poziomy 20 tysięcy kontraktów. Kontrakty te liczą się oczywiście do daty ich rozliczenia. Wszystko powyższe oznacza – że żaden konkretny kierunek nie został wyznaczony przez rynek opcyjny – zabezpieczenie obejmuje jedynie wybicie z górnych lub dolnych ograniczeń obecnych ruchów niemieckiego indeksu. Nic ponad to. Innymi słowy, nikt w tym momencie nie liczy na podwyższoną zmienność w kontekście wybijania poziomów ekstremalnych w przypadku aktualnej sytuacji. Warto również dodać, że sporo z nich zostało niedawno wycofanych.

Czym bliżej również do momentu wygasania opcji, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się większej zmienności i ataków stref obłożonych dużą ilością kontraktów. Nie jest to jednak zasada. Jak już pisałem, dużą wartością jest interpretacja tego rynku oraz doświadczenie, w jaki sposób rynek działał w kontekście opcji a ruchu samego indeksu na przestrzeni ostatnich lat.

Tymczasem co do obecnej sytuacji intraday’owej. Nadal jesteśmy w tym samym miejscu – choć tendencja zaczyna być przychylniejsza spadkom niż podejściom pod górne ograniczenia intraday. Dlatego podczas dzisiejszej sesji oczekuję zejścia ponownie w boxa – choć dotychczas nie doświadczyliśmy takiego -oraz wygenerowanie sygnału wzrostowego po ówczesnej konsolidacji wykresu. Zakres docelowy będzie w tym wypadku niższy niż przedtem – i będzie obejmował strefę 12.130 jako poziomy docelowe. W przypadku jednak wyłamania boxa – warto poczekać na potwierdzenie sygnału sprzedażowego w postaci jego testu od góry – gdzie dopiero test z utrzymanie wykresu poniżej wygeneruje sygnał spadkowy z celem 11.966 punktów (ok. 70 pkt).

WYKRES DAX H1 13.06.2019
DAX H1 13.06.2019

DAX do pobrania:
– Template na wykres H1 05.06.2019
– Template na wykres D1 05.06.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 13.06 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.237
R2 = 12.168
R1 = 12.134
P.P = 12.099
S1 = 12.065
S2 = 12.030
S3 = 11.961

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here