Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Tytuł wczorajszej analizy idealnie wpisywał się w to, co niemiecki rynek sobą reprezentował. Zadanie pytanie pt.: “Negatywny sentyment na wtorkową sesję?” zostało dopowiedziane zaraz przed godziną 22:00, czyli końcem sesji europejskiej, gdzie blisko 140 punktów niżej indeks witał się z poziomem równych 11 tys. punktów. Warto również zauważyć, że wczorajsza sesja nie była sztandarowym przykładem powrotu płynności na rynek – przez większość czasu odniosłem wrażenie, że dzień wolny w Stanach Zjednoczonych trwa dalej, mimo, że była to dopiero sesja EU, nadal było to mocno czuć. Podczas takich dni handel jest mocno specyficzny w kontekście strategii wymagających precyzyjnych wejść w kierunku wyszukiwania impulsów / momentum, lub metodologii bazujących na takich założeniach – w tym, między innymi moja.

wykres DAX M5 22.01.2019
DAX M5 22.01.2019

Dlatego też obserwacje podstawowych elementów handlu przydają się, choć większość inwestorów stroni od analizy tego, co danego dnia robili, jakby udając, że dzień skończony niewiele może wnieść do ich handlu. Nic bardziej mylnego. Najlepszych traderów, lub najskuteczniejszych, których znam – zawsze wyciągają wnioski z poprzednich dni handlowych, zwłaszcza, gdy zaczynają pojawiać się wśród nich nieprawidłowości. Jeśli chodzi o mnie, nieprawidłowość pojawiła się na płaszczyźnie ilości wejść, która ze standardowych 2-4 urosła nawet do 6-7 w ciągu dnia. Wniosek jest prosty – rynek nie spełnia oczekiwań systemowych, więc zaczyna się szukania wejść “na chama”, co jest niedopuszczalne, dlatego będę szczególnie mocno pilnował się już podczas handlu.

Jeśli chodzi o średnioterminowe podejście – założenia nadal nie uległy zmianie i nadal trwamy w swingu wzrostowym – choć wyraźnie mamy w ostatnim okresie ruchy korekcyjne. Co więcej, takie mogą jeszcze w niedługim czasie faktycznie mogą nabrać tempa, jeśli wierzyć w metodologię powrotu wykresu do najważniejszych stref obrotu. Na poniższym wykresie profilu wolumenowego niemieckiego kontraktu terminowego na DAX z okresu 01.10.2018 – 23.01.2019 widać wyraźnie, że najbardziej skumulowanym obszarem obrotu są poziomy 10.890, 10.875 i 10.790/800 punktów.

wykres Profil Vol. DAX 23.01.2019
Profil Vol. DAX 23.01.2019

To z kolei oznacza, że istnieje spora szansa na ponowne wejście w strefę, jeśli wykres z obecnych poziomów (<11k) nie rozpocznie kontynuacji wzrostów na poziomie przynajmniej 120 pkt / dzień.

DAX intraday

A w prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanej części – lub nawet możliwie jedynie czytanej – oczekuje się dziś od niemieckiego rynku zrealizowania jednego z dwóch przedstawionych poniżej scenariuszy. W pierwszych z nich (niebieskim) oczekuje się zejścia w okolice wczorajszego low oraz reakcja niewielkiego popytu wznoszącą wykres w miejsce przebiegania istotnej sekwencji dnia wczorajszego. Sekwencja ta nie powinna być dziś złamana, co sugeruje, że sentyment negatywny – lub w najlepszym przypadku neutralny powinien zostać utrzymany. Dopiero przełamanie tego poziomu (oznaczonego na poniższym wykresie w okolicach dziennego R1) wygeneruje mocno pro-wzrostowy sygnał sugerujący powrót do wzrostów.

WYKRES DAX M5 23.01.2019
DAX M5 23.01.2019

Drugi scenariusz przedstawia możliwość penetracji głębszych poziomów, w tym test S1 oraz S2. Jako, że S2 jest silnym wsparciem intra (wynikającym z metodologii pivotowej) może właśnie z tego miejsca wywołany być impuls wzrostowy na drugą część sesji odrabiający straty z porannej sesji.

Na dziś punkty kierunkowe nie zostają ustalone z powodu genialnych zasięgów oraz poziomów pivotów klasycznych. Wskaźnik pivotów na platformę MT4 znajduje się na grupie Trading Club Szczecin (Facebook) w zakładce “pliki”.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 23.01
R3 = 11.334
R2 = 11.194
R1 = 11.109
P.P = 11.055
S1 = 10.969
S2 = 10.915
S3 = 10.776

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here