Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza, czwartkowa sesja na niemieckim indeksie to typowa sesja “kamień w wodę”. Punkt kierunkowy został ustalony w okolicach poziomu 10.640, który został idealnie re-testowany przed finalnym spadkiem – co również przyczyniło się do jedynego w dniu wczorajszym wejścia z osiągnięciem dniowego targetu. Co prawda zejście było na tyle duże, że można by teoretycznie trzymać pozycję dłużej – jednak to dobrze widzi się już po fakcie. Najistotniejsze, że sygnał został wygenerowany a pozycja wykorzystana.

wykres DAX M5 27.12.2018
DAX M5 27.12.2018

Jeśli chodzi o ogólny pogląd na rynek oraz obecną sytuację muszę przyznać, że to co aktualnie dzieje się na indeksach przechodzi moje najśmielsze oczekiwania. Przeloty 6 procent góra, 3 procent dół by potem odrobić to tego samego dnia na niewielki jeszcze plus to w mojej 6 letniej karierze nie zdarzały się takie okresy często. Nie mówię o konkretnym dniu – a o okresie, kiedy takie rzeczy dzieją się praktycznie dzień po dniu. Statystycznie rzecz biorąc, ruchy od 2,5 do 3 procent nie są codziennością i sprawiają, że duża część kont graczy retail zostaje mocno poturbowana, a wzrosty/spadki już przekraczające tę wartość to już kompletna anomalia sprawiająca, że duża część kont stoi pewnie pod znakiem zapytania. Jeśli dodać do tego nieumiejętność / niechęć dużej części inwestorów do stawiania zleceń obronnych lub po prostu brak wyobraźni.. O wyniku takiego handlu podczas obecnego okresu domyślamy się sami.

Nie przedłużając jednak skupmy się na ustaleniu dzisiejszych najważniejszych poziomów intraday.

DAX intraday

Podczas dzisiejszej sesji ustalone zostają punkty kierunkowe – które powinny nieco wspomóc proces decyzyjny choć kilka razy w ciągu dzisiejszego handlu. Wyjątkowo – podczas ustalenia oznaczyłem spójne punkty aby przedstawić w jaki sposób podchodziłem z rana do wykresu, oraz przez fakt wczorajszego webinaru nt. punktów kierunkowych. Dzisiejszy najistotniejszy punkt dnia wyznaczony został na poziomie 10.405 punktów (ceny wg. FDAX) i wynika z prostego faktu reakcji sesji wstecz, która podczas testowania jako opór wygenerowała dwa razy stosunkowo mocne impulsy spadkowe. Stąd też – uważam, że poziom jest istotny i może być broniony. Jeśli nie będzie, wówczas zejście powinno sięgnąć poziomu 10.340, jako TP1 dla pozycji short oraz TP2 na strefie 10.280 jako szacowany maksymalny dzienny zasięg spadków.

wykres DAX M5 28.12.2018
DAX M5 28.12.2018

Pierwszy poziom dziennego oporu pokrywa się z dziennym pivotem i dopiero pokonanie go może ewentualnie wygenerować sygnał zakupowy do poziomu 10.530, choć podczas dzisiejszej sesji byłbym ostrożny w próbie dogrywania ostatniego ograniczenia wzrostowego ze względu na wymowny sentyment spadkowy.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 28.12
R3 = 11.277
R2 = 10.873
R1 = 10.669
P.P = 10.469
S1 = 10.265
S2 = 10.065
S3 = 9.661

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here