Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX


Kampania sell – czyli średnioterminowy cel w postaci 10.825 został już prawie zrealizowany. Prawie – ponieważ na kampanię 1200 punktów spadków zrealizowaliśmy już ponad 800 licząc z dniem wczorajszym – tak więc 66 procent swing short za nami. Czy coś na rynku się zmieniło? Nie. A czy ktoś chce, aby się zmieniło? Owszem.

wykres DAX D1 25.10.2018
DAX D1 25.10.2018

Na myśli mam oczywiście fakt, że spadki statystycznie są o wiele cięższe do rozegrania niż wzrosty i jeśli dochodzi do okresu, kiedy spora część inwestorów indywidualnych traci – to właśnie podczas spadków. Wynika to z prostego faktu: jest nam o wiele łatwiej handlować wzrosty, niż spadki, ponieważ jesteśmy nastawieni, że wykresy – cz w tym przypadku indeksy są po to aby rosły. I trudno się z tą drugą częścią nie zgodzić, tak właściwie jest. Jednak, to, że mają rosnąć nie oznacza, że mają rosnąć nieprzerwanie a to, że indeks się przecenia 3 procent nie oznacza, że nie przeceni się jeszcze 10.

Wszystko – zarówno to, że “indeksy są po to, aby rosnąć” oraz to, że “też miewają korekty” – jest kwestią względną. Ponieważ dla nas strata na rachunku rzędu 100 punktów jest nie do zaakceptowania (nie wspominając o osobach trzymających stratę rzędu 500 czy 1000 pkt), a dla funduszu jest czymś normalnym. Fundusz ma wyobraźnię i wie, że jeśli skupuje akcje z danego przedziału to zabezpiecza się jednocześnie na innych kontraktach (np. opcyjnych) w drugą stronę, aby zredukować ryzyko i osiągnąć przy odrobinie finezji kilkukrotnie lepsze wyniki.

Natomiast trader dzienny liczy, że jedna pozycja zrobi robotę na cały dzień, tydzień lub w ogóle ustawi go na całe życie – stąd paradoks przetrzymywania strat. A jeśli dodać do tego frazes, że stop lossy nie są dla profesjonalistów, cóż. Na tym poprzestanę. Zobaczy, co na dziś możemy zrobić.

DAX intraday

Dzisiejszy dzienny pivot przypada na poziom 11.160, co zbiega się idealnie z potwierdzoną sekwencją dnia wczorajszego. Stanowi to istotny poziom oporowy, który trudno zbagatelizować – o ile dojdzie w ogóle do podejścia w te rejony. Na chwilę obecną z większego interwału nie ma tutaj – ani nawet przez kolejnych 100 punktów żadnego newralgicznego miejsca, które można by uznać za ewentualne miejsce w stylu – dotarcie = gamechanger. Dopiero zrealizowanie kampanii niedźwiedziej inkwizycji z celem 10.825 będzie pierwszym ewentualnym miejscem, skąd wykres może zorientować się co właściwie się odbyło.

Dlatego podczas dzisiejszej sesji dołączenie do kontynuacji spadków najlepiej pasowałoby przy poziomie dzisiejszego R1 na poziomie 11.279, gdzie cel dla pozycji typu short byłby na poziomie dzisiejszego pierwszego wsparcia intra S1. Nie oczekuje się dziś mocnego odrabiania strat, jednak zważywszy na dane o godzinie 11 oraz przemówienie Mario Draghiego – może być różnie.

Dla pozycji długich – tylko poziom re-testu dzisiejszego otwarcia lub maksymalnie do 20 punktów niżej z celem dziennego pivota. Jeśli pivot zostanie pokonany co najmniej pełną świecą M5 – wówczas powinniśmy zobaczyć nieśmiałe podejście w bliskie okolice poziomu R1. Pozycje typu short – oczekiwanie w okolicach R1 lub pivota jeśli dojście do poziomu odbędzie się i zobaczymy najmniejsze zawahanie na strefie – short z celem 50 – 60 punktów. Dziś ponownie warto zwracać uwagę na szybką średnią SMA33 lub SMA50 na wykresie M1/M5.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 25.10
R3 = 11.846
R2 = 11.503
R1 = 11.279
P.P = 11.160
S1 = 10.936
S2 = 10.817
S3 = 10.474

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here