Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Kolejny dzień, podczas którego niemiecki indeks wykonuje założenie i wchodzi na coraz to wyższe poziomy. Kampania zakupowa trwa – zgodnie z tym, co pisane było po raz pierwszy 18 sierpnia. Wówczas struktura rynkowa wygenerowała pierwszy sygnał wzrostowy – natomiast kolejne dni (z naciskiem na 19 oraz 20 sierpnia) potwierdzały tę teorię. Wówczas, targetem docelowym dla pozycji typu long miała być relatywnie rozległa strefa 160 punktów – 12.040 – 12.200 punktów. Została ona zrealizowana podczas wczorajszej sesji, kiedy to indeks wkroczył w zakres 12.080 punktów. Natomiast w tym momencie, na rynku nieregulowanym – czyli jeszcze przed wejściem sesji 08:00 – 09:00 na kontraktach futures – wykres osiąga poziomy 12.140 punktów. Niewiele zatem brakuje do wypełnienia górnego ograniczenia całości swingu wzrostowego.

WYKRES DAX H4 05.09.2019
DAX H4 05.09.2019

Podczas wczorajszego spotkania wieczornego, którego tematem była kontynuacja cyku “Aktualna sytuacja na DAX” omówiony został obecny kontekst rynku, w którym to na wykresie uwzględnionych zostało kilka kwestii. Poziomy sporego obrotu z profilu wolumenowego ostatniej serii kontraktów oraz poniekąd rynek opcyjny. Wówczas wniosek był jeden – oczekujemy, iż strefa docelowa dla pozycji long (widoczna na powyższym wykresie) wygeneruje zejście na zasadzie zdrowotności rynku. Zanim jednak to zrobisentyment pozytywny musi został rozładowany. Ktoś wspomniał o short squeeze – ponieważ relatywnie dużo inwestorów w ostatnich dniach zaczęło promować łapanie szczytów i dystrybucję na szczytach mimo kompletnego braku sygnału sprzedażowego. Trudno w takim momencie się nie zgodzić, że wyciśnięcie do reszty graczy z pozycjami krótkimi nie byłoby zasadne.

Zastanawia w tym wszystkim tylko jedna myśl – dlaczego inwestorzy nie uczą się na błędach. Odpowiedzią może być pewna zasada, którą opisywałem podczas prowadzenia panelu dyskusyjnego nt. pytania zasadności analizy technicznej oraz błędów i strat traderów. Szachowe porównanie (szach – szach-mat) idealnie obrazuje co dzieje się z inwestorem podczas handlu “pod górkę”.

Im większy i starszy przekręt tym łatwiej go odstawić”. A w związku z nim na rynku
działają dwie zasady:
1. Inwestorzy najczęściej tracą, ponieważ uważają że przekręt (czyli sytuacja na rynku)
nie może być tak stary i tak prosty, by można było się na niego złapać.
Szach. 
2. Ostatecznie inwestor zostaje na niego złapany, a gdy zostaje na niego złapany –
to samo się dzieje się z jego inwestycją.
Szach-mat.

W tym wypadku mowa oczywiście o wyciąganiu pozycji, przestawianiu SL’a o ile takowy w ogóle był założony i wyciskanie z ruchu ile się da. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ za każdym razem, kiedy ruch rozwija się coraz to mocniej na czatach i grupach widać tylko jedno – poszukiwanie spłuczki i płacz o tracące pozycje. Jak to pisał François de La Rochefoucauld – “Popełnić błąd to jeszcze nie tragedia. Tragedią jest upieranie się przy tym błędzie“.

W tym momencie jednak wypadałoby odnieść się do sesji intraday, a więc stricte jednej sesji. A w niej oczekiwane jest wyładowanie ruchu wzrostowego na zasadzie – wywóz bez korekty do strefy 12.190 – 12.230 i zjazd w okolice punktu kierunkowego. Jest to dość śmiały scenariusz dlatego warto dziś uważać i trzymać rękę na pulsie. Jednak tego wykończeni zdecydowanie brakuje – może dziś przyjdzie ten dzień na zejście. Łatwiej jednak będzie dołączać z zaznaczonych miejsc do dalszych wzrostów, a z shortami trzeba będzie uważać mimo dobrego miejsca i szukać potwierdzenia takiego zejścia.

wykres DAX M30 05.09.2019
DAX M30 05.09.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 05.09 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.135
R2 = 12.027
R1 = 11.975
P.P = 11.918
S1 = 11.866
S2 = 11.810
S3 = 11.701

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here