Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wczorajsze poziomy docelowe dla pozycji długich zostały osiągnięte szybciej niż można było się tego spodziewać. I nic w tym dziwnego, kiedy dolne ograniczenia cały czas bronione są dolne ograniczenia podczas handlu intraday oraz kiedy rynek byk cały czas daje o sobie znać. Trzeba przyznać jednak, że w sposób całkiem niewybredny, ponieważ ruchy ku górze wykonywane są relatywnie szybko, zaś późniejsza sesja to zwykle konsolidacja albo korekta podejść. Jednak nie nam oceniać, my jedynie możemy przyglądać się rynkowi i reagować na to, co generuje. W przeciwnym razie handel kończyć się będzie w sposób tragiczny dla konta, łapiąc dołki lub szczyty (z naciskiem na szczyty podczas ostatnich sesji).

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem jeśli chodzi o obecną sytuację z perspektywy wykresu H1, to wyraźnie widać desperacką obronę obecnych sekwencji zrostowych – nawet tych krótkoterminowych. Podczas wczorajszej sesji handlowej usłyszałem opinię od jednego z obserwatorów rynkowych, że obecnie (czyli przy wtorkowym szczycie) jesteśmy w dobrym miejscu do tego, aby zawrócić rynek – zmienić trend / sekwencję. Zawsze kiedy słyszę tego typu opinię przestaję się dziwić, dlaczego duża część traderów handluje tak jak handluje. Niekoniecznie z większymi sukcesami. Dlaczego? Nie chodzi tutaj o to, że rynek z tych miejsc może się obniżyć – wręcz przeciwnie, to racjonalne podejście biorąc pod uwagę strefę lokalnego oporu, podwójny szczyt – i widoczny brak konkretnych sygnałów wskazujących na możliwość wybicia szczytu. Chodzi jednak o samą sentencję: “to dobry moment na zmianę trendu“.

wykres DAX H1 14.06.2019
DAX H1 14.06.2019

Rozróżnienie czym jest handel na korektę, a czym jest handel na zmianę trendu wydaje się być podstawową i kluczową kwestią podczas handlu – nie tylko intraday. Rozegranie z obecnych miejsc korekty nie wydaje się złe pod warunkiem spełnionych kilku zasad, m.in: odpowiedniego miejsca, risk ratio, planu na pozycję oraz relatywnie szybkiego zabezpieczania pozycji (handel przeciw trendowi). Wszystko inne to próba odwrócenia kijem nurtu rzeki. Jednak szerzenie opinii, jakoby miejsce obecne było dobre do zmiany trendu jest zwyczajnie irracjonalne. Moment, w którym można będzie dopiero mówić o zmianie czegokolwiek w obecnym układzie nastąpi dopiero, kiedy obie z poniżej przedstawionych stref zostaną przełamane. Tak długo jednak jak długo nie zostaną obie strefy “strzelone” – tak długo nadal będziemy mówić o tendencji wzrostowej.

wykres DAX H1 14.06.2019 - sekwencja
DAX H1 14.06.2019 – sekwencja

W tej sytuacji również nie rozchodzi się o to, że z obecnych miejsc rynek nie może przełamać przedstawionych poziomów. Może – wszystko na rynku jest możliwe. Kwestią jednak w przekazie tamtej wiadomości był błąd – wskazujący, jakoby trend odwracany był w momencie dojścia do poprzedniego najwyższego punktu na rynku, co jest oczywiście absurdalnym podejściem.

Zmierzając jednak do tematu dzisiejszej sesji handlowej – dzisiejsza sesja będzie dla mnie bardzo istotną sesją, wskazującą sentyment na przyszły tydzień. Dlaczego? Ponieważ obecne poziomy konsolidacyjne są strefą potencjalnej re-akumulacji. Jeśli ktoś analizuje wolumen, to warto, żeby wrócił uwagę na ostatnie 4 sesja handlowe przebiegu skupowania oraz rozkładania obrotu na strefie 12.080 oraz 12.110. Dlatego też, jeśli obecny układ chce utrzymać się w ten sposób – dziś musi zostać strzelony poziom 12.250 lub przynajmniej jego bliskie okolice. A sam rynek dobrze by było, gdyby zamknął się powyżej poziomu 12.200 punktów. Dlatego też, nie powinny dziwić dzisiejsze scenariusze na rynek. Alternatywnym w tym przypadku jest scenariusz niebieski. Biały, najbardziej prawdopodobny jest głównym scenariuszem jaki może zostać wykonany podczas piątkowych notowań.

WYKRES DAX M30 14.06.2019
DAX M30 14.06.2019

Strefa 12.145 będzie dziś istotnym wsparciem cenowym, które nie powinno zostać jednoznacznie wybite (z odpowiednim potwierdzeniem), jeśli rynek ma strzelić poziomy 12.250+. Jeśli byłbym dużym graczem, to podczas dzisiejszej sesji wyładowałbym cały sentyment łapaczy szczytów pod poziomami jeszcze wyższymi – 12.280/285.

DAX do pobrania:
– Template na wykres H1 05.06.2019
– Template na wykres D1 05.06.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 14.06 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.403
R2 = 12.275
R1 = 12.220
P.P = 12.148
S1 = 12.093
S2 = 12.020
S3 = 11.893

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here