Naga MarketsStrategia PSV: DAX przekracza 13.460 pkt, negacja czy krótkoterminowe wyjście?Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Podczas ostatniego wpisu dotyczącego niemieckiego rynku opisywany był poziom 12 tysięcy, jako poziom docelowy. Cóż, choć wielu uszczypliwości ominąć się nie dało, to rynek właśnie przekracza poziom 11.700 podczas pisania dzisiejszego PSV. Innymi słowy kolejny target został strzelony a w tym momencie może mówić już o poziomach 11.440 jako kolejne, które rynek może zaliczyć.

Poziom ten wynika z czysto technicznego podejścia, szukając kolejnego punktu, wobec którego niemiecki rynek będzie oscylował i szukał oparcia. Dokładnie na tym poziomie również widnieją większe zlecenia z rynku opcyjnego, które będą aktywowane. Oczywiście, podczas takich ruchów, z jakimi mamy w tym momencie do czynienia trudno mówić, aby jakikolwiek rynek mógł wyhamować obecne spadki, i nawet o takim kontekście nie miałem zamiaru pisać – wspominam tylko jak wygląda obecny kontekst rynku.

Rynek profilu wolumenowego na razie można również wsadzić sobie między książki. Może brzmi to brutalnie dla osób mniej doświadczonych, ale te bardziej rozumieją jak działa ten rynek, bądź też – samo spojrzenie bo jako tako rynkiem to nie jest. A działa to w sposób następujący: podejście to można stosować w momencie, kiedy na ostatniej serii kontraktów poziomy były testowane / odwiedzane. Wówczas, sięgając po profil wolumenowy dostrzeżemy miejsca, które obłożone były niegdyś sporym obrotem i na tej podstawie (choć jest to analiza jak każda inna, bez jakiejś udokumentowanej statystyki) można wnioskować, gdzie znajdują się pobliskie wsparcia i opory wolumenowe. Działa to na prostej zasadzie – miejsca, na których występował większy obrót to footprint większych graczy i ich zachowania.

Jednak do rzeczy – wiele z narzędzi podczas tak raptownego spadku nie będzie “odpowiednie” do “przewidywania przyszłości”. Abstrahując od tego kto co wykorzystuje i kto “w co wierzy”. Tymczasem, jeśli chodzi o obecny kontekst – dzisiejsze zejście jeszcze przed godziną 09:00 jest już bardzo silne, sesja azjatycka nagrała spory sentyment strachu, dorzucając nieco zrzutu sławnego już z czatu Telegram “napalmu”. To oznacza, że istnieje spora szansa na krótkoterminowe odbicie indeksu po ustabilizowaniu się obecnego spadku. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy to się stanie i łatwiej będzie szacować czas niż konkretny poziom. Myślę, że jest szansa na odbicie po godzinie 09:30 – 10:00 a dobrym poziomem do którego rynek może podbić to poziom 12.080/160.

WYKRES DAX D1 28.02.2020
DAX D1 28.02.2020

Niestety, nie mam dostępu do swoich wykresów, aby przedstawić czytelnikom serii PSV dziś ładnego, i bardziej “profesjonalnego” wykresu – ponieważ jestem w drodze do Katowic na jutrzejsza konferencję. Jednak to co powyżej musi wystarczyć.

Szansa dla mnie na odbicie szacowana jest wg. mnie na podstawie dużego zrzucenia w trakcje sesji azjatyckiej, dodatkowo – warto pamiętać o graczach, którzy na niemieckim rynku często tylko czekają na takie okazje, aby wywołać względnie duże odbicie sugerujące wyhamowanie spadków. Wówczas budowany jest sentyment dalszego odrobienia strat i wyciągnięcie każdego, kto nie stawia SL lub nie dba o ryzyko. Przykład? Wczorajsza sesja na indeksach. Mocny spadek – wejście US – kolejny spadek – godzina 17:00 – rynek pokrywa spadki (NQ) i kontynuacja pikowania. Idealne pump&dump pod dalsze zejście i łapanie grid’ów za …
Dlatego dziś, target dla odbicia jak wyżej, dopiero potem ewentualnie dalsze sadki w okolice przedstawione na samym początku wisu, czyli 11.440.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 28.02
R3 = 13.
R2 = 13.
R1 = 12.
P.P = 12.
S1 = 12.
S2 = 12.
S3 = 11.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here