Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading.


W końcu piątkowa sesja przed inwestorami intraday. Wczorajsza okazała się być stosunkowo prosta do przewidzenia i idąc za ciosem z analizy mogliśmy spokojnie przehandlować około 80 do 100 punktów z pozycji long, oraz zaliczając target, obrócić pozycje w celu odreagowania wzrostu. Wczorajszy max target dla pozycji long został dokładnie opisany i zrealizowany: “Z drugiej zaś strony utrzymanie wykresu powyżej dziennego pivota otworzy drogę na poziomy 12.080 oraz 12.120. Są to również poziomy o zwiększonych obrotach na strefie z perspektywy ostatniego tygodnia handlu. Gdyby to ode mnie zależało i miałbym moc sprawczą (boże chroń!), wówczas re-testowałbym dziennego PV delikatnie go nabijając, po czym wyciągnął wykres aż pod dzisiejszy poziom R2 zamykając w bliskich jego okolicach czwartkowy handel“.

DAX – M5, przegląd sesji

Dokładnie w dniu wczorajszym niemiecki indeks osiągnął poziom 12.130, czyli o 10 punktów niż zakładany target dla pozycji długich – następnie odreagowanie wykresu i finalne zamknięcie dnia “w okolicach poziomu dziennego R2” – lepiej już się nie dało. W dalszej części wczorajszej analizy wspomniałem również, że następstwem takiego scenariusza może być wystąpienia tak zwanego short squeeze. Czym to jest i jak wygląda to w obecnej sytuacji?

Short squeeze

To sytuacja, w której duzi gracze tzw. lagre traders lub inwestorzy instytucjonalni w trendzie spadkowym wyczekują np. przełamania najważniejszych poziomów sugerujących możliwość wystąpienia mocnej obniżki wykresu – po czym widząc zaangażowanie short dużej ilości traderów i spekulantów wyciskają wykres możliwie jak najmocniej i najszybciej, aby pozycje te zostały oddane na stracie świadomie, lub mniej świadomie (np. poprzez samoczynne zamknięcie pozycje typu margin call). Nie jest to pułapka skierowana tylko dla świata retail traderów, to nie spisek. Najczęściej targetem dla naprawdę dużych instytucji są również inne instytucje. Pamiętajmy, że zamknięcie pozycji short jest równoznaczne z otworzeniem pozycji long, co samo w pewnym momencie napędza wzrosty i nie daje szans na pomniejsze realizowanie stratnych zleceń na większych korektach – bo te zwykle nie występują. Oczywiście najłatwiej ocenić sytuację czy jest to “wyciskanie krótkich” czy też ocenić na podstawie dodatkowy narzędzi jak wolumen, obroty LOP czy openinterest. Jednak Po samym wykresie również można przewidzieć w jakich momentach squeeze może wystąpić. A w moim odczuciu przejście poziomu 12k i danie nadzieję na targety 11.500 czy 11.000 punktów jest idealnym momentem na wyciśnięcie osób grających tego typu sentymenty do poziomów 12.150, 12.250 czy 12.450 po czym gwałtowne zejście pod poziom 12k.

W obecnej sytuacji pierwszy z celów został już zrealizowany i wczoraj wycisnęliśmy praktycznie bez większego problemu dla wykresy ponad 130 punktów. Oczywiście, kiszącym pozycje wykres dał możliwość pomniejszego zrealizowania straty na korekcie, jednak aby potwierdzić wiciskanie, dziś kolejnym targetem musiałby być poziom 12.200 / 12.220. Dziś piątek, zatem czy wykres będzie miał na tyle sił?

Dax Intraday

Dzisiejsza sesja stoi pod znakiem kolejnych danych, które będą istotne zarówno dla Strefy Euro (godz. 11:00) jak i USA (godz. 14:30 / 15:15). Podążając za powyższym tropem na dziś targetami dla pozycji długich są poziomy 12.160, czyli nadbicie wczorajszego high – gdzie będzie trzeba uważać co do ew. realizacji zleceń – oraz poziom 12.198 / 12.220. Ta dwudziestopunktowa strefa byłaby na dziś idealną strefą do zamykania pozycji przed weekendem w dobie niepewności geopolitycznej i nagłych zmianach zdania rządzących. Aby taki scenariusz mógł się zrealizować, poziom dzisiejszego dziennego pivota nie powinien być przekroczony. Nawet nadbity.

Jeśli poziom 12.070 zostanie przerwany uznam to za piątkową możliwość realizacji części zleceń i przyglądać się będę mocniej wolumenowi. Przerwanie tej strefy może dać realtynie duży zasięg, niekoniecznie kończący się na poziomie 12.000. Przełamanie strefy z SL nie większym niż 15 pkt da target: TP1 – 12.010, TP2 – 11.954, czyli bliskie okolice dziennego poziomu wsparcia S2. Na dzisiejszą sesje nie oczekuje się dużych zmian – zwłaszcza w stosunku do wczorajszego posiedzenia EBC, które w gruncie rzeczy nie zaskoczyło i mieściło się w ramach prognoz analityków.

Przy okazji chciałbym zaprosić wszystkich do codziennej obserwacji analiz PSV dla niemieckiego indeksu i jeśli jakom czytelnicy wpisów jesteście zainteresowani analizami jeszcze jakiegoś waloru intraday lub macie pytania odnośnie sposobu analizy lub używanych narzędzi – napiszcie w komentarzu!

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 14.09
R3 = 12.327
R2 = 12.198
R1 = 12.140
P.P = 12.069
S1 = 12.011
S2 = 11.940
S3 = 11.811

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAmbra [AMB] – czekając na zakończenie korekty – analiza na zamówienie
Następny artykułGuten Morgen DAX 14.09.2018
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here