Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza sesja na FDAX była jedną z najbardziej technicznych w ostatnim czasie. I nie wynika to przekonanie z faktu, że analiza sprawdziła się w 100% – wynika to z faktu respektowania budowy charakterystycznych układów typu – test wsparcia, nadbicie, wyjście, czy – wybicie dołka, stopping volume, pogłębienie i powrót (widoczny na poniższym wykresie), czy klasyczne respektowanie sekwencji krótkoterminowych. Handel na takich sesjach to czysta przyjemność.

wykres DAX M5 15.03.2019
DAX M5 14.03.2019

W tym momencie jednak można zadać pytanie: czy to oznacza, że reszta sesji nie jest techniczna?! Otóż nie zawsze. Każda sesja handlowa wynika z innych pobudek, które ciężko nie raz wziąć pod uwagę podczas analizy. Np. game-changer wpływający na rynek, mocno spadająca / wzrastająca spółka wyciągająca wykres, dane czy wypełnienie planu gracza instytucjonalnego. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć co “duży” – jak to lubią mówić traderzy – ma na myśli i z jakich sposobów skorzysta kiwając sesje. Jednak odpowiednia liczba godzin spędzonych przy danym walorze sprawia, że charakterystyka jest łatwiejsza do zrozumienia i dostrzeżenia.

DAX jest specyficznym, bardzo płytkim rynkiem tworzącym i wykorzystujący anomalię rynkowe oraz bazujący na łatwych schematach w stylu up&down lub scenariuszach typu recovery czy mean reversion. Jeśli zrozumie się, z czego one wynikają, łatwiej jest dostrzec te układy na rynku. Ale czy zawsze da się je rozegrać? Nie.

Gdyby zawsze dało się rozegrać wychwycone scenariusze podejrzewam, że nie miałby prawa się wypełnić. To też trzeba zrozumieć i nie zarzucać sobie tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie rozegrać tego, co oczywiste czy to, co zostało przez nas przewidziane. Wynika to z prostych mechanizmów: rynek bazuje na emocjach, a te często nie pozwalają nam w pełni wykorzystać rynkowego potencjału. Wiąże się to oczywiście z podstawowymi emocjami jak chciwość czy strach (przed stratą).

Kolejną kwestią jest bazowanie na utartych przekonaniach czy schematach – w stylu “wsparcie jest po to, aby rosło a opór po to, aby spadało”. Oczywiście, trywializuję teraz to zagadnienie, jednak w ten deseń właśnie można to przedstawić.

Więcej na ten temat można by napisać w osobnym artykule, ponieważ zaraz ktoś zarzuci mi “brak analizy w analizie”. Wychodzę jednak z założenia, że trochę wiedzy nikomu nie zaszkodzi, nawet, jak jest subiektywna do szpiku, jak w tym przypadku.

Przy okazji warto dodać, że seria FDAX zmieniła się na 06-19. Witamy na czerwcowych kontraktach terminowych.

DAX intraday

Z uwagi na to, że piątkowe notowania ostatnio bywają bardziej zmienne w rozumieniu jednokierunkowym, oczekuje się dziś przerwania tej passy i spokojniejszego handlu podczas dzisiejszego rozdania. DAX powinien dziś przetestować poziom 11.580, który jest istotnym miejscem w perspektywy wczorajszej sesji intraday – następnie wyciągnięty ruch powinien zostać pod strefę 11.630. Maksymalny zasięg dla pozycji długich jednak może rozwinąć się o kolejne 20 punktów wyżej do poziomu 11.650, gdzie wzrost powinien być zatrzymany. Z tych rejonów właśnie byłaby idealna wręcz okazja do tego, aby indeks zanurkował w okolice poziomu dziennego wsparcia intraday S1. Jeśli finezja inwestorów z Frankfurtu okaże się jednak większa, wówczas spodziewane spadki mogą sięgnąć poziomu 11.525 gdzie finalnie ruch powinien być wyhamowany.

WYKRES DAX M5 15.03.2019
DAX M5 15.03.2019

Krótko i na temat. Czy tak się stanie podczas dzisiejszej sesji – tego nie wiem. Wiem jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo wypełnienia tego typu struktury. Dziś większość podejść do góry nie przewiduję z prostego faktu – gdyby takie miały się pojawić, wówczas wczorajsza sesja handlowa nie skoczyłaby się w sposób konsolidacyjny, tylko ruch byłby wyciągany do końca a dziś miałaby miejsce jego kontynuacja.  Brak jednak wyraźnego zamknięcia sprawia, że sentyment spada do neutralnego – więc licho podczas piątkowej sesji tym bardziej nie śpi.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 15.03
R3 = 11.807
R2 = 11.706
R1 = 11.655
P.P = 11.605
S1 = 11.554
S2 = 11.504
S3 = 11.403

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 15.03.2019
Następny artykułPKP Cargo – 125% wyższy zysk netto w 2018 roku, akcje w górę o 2%
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here