Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza sesja na indeksie DAX jak w większości przebiegała dokładnie wobec planu, nic nie zaskoczyło w trakcie trwania sesji europejskiej. Dopiero nałożenie sesji US z UE spowodowało wystrzał wykresu ponad zakładane cele maksymalnego podejścia indeksu, co oznacza, że Europa wyciągana była przez amerykańskie indeksy. Finalnie, sprawia to, że niemiecki indeks kroczył w strefę 11.500+ na dobre. Nie jest to zła informacja dla nastawionych pro-wzrostowo inwestorów, z kolei jest to totalnie nie istotna informacja dla inwestorów intraday bazujących na handlu jednosesyjnym.

wykres DAX M5 26.02.2019
DAX M5 26.02.2019

Wczorajsza sesja zatrzymała się prawie idealnie wobec przed-wczorajszego szczytu z poziomu 11.545 punktów, co oznacza, że nadal szczyt jest respektowany, a schemat panujący już od jakiegoś czasu (nadbijania szczytów i powrót do strefy cen uśrednionych) cały czas działa w ten sam sposób.

Tymczasem warto wspomnieć również, że podczas wczorajszego handlu bardzo wiele sygnałów generowanych było poprzez obserwację wolumenu na poszczególnych poziomach – zwłaszcza tych newralgicznych dla obecnych wówczas układów wzrostowych / spadkowych. Mowa oczywiście o typowym wygenerowaniu sygnału typu buy / sell pod wpływem reakcji wolumenu i odpowiedniego obrotu na strefie popytowe / podażowej. Nie zawsze jednak sesje dają tak wyraźne sygnały jak miało to miejsce wczoraj. Dlatego – wczorajszą sesję sponsorował system pivota, sekwencji oraz wolumenu (PSV), o którym szczegółowiej można poczytać tutaj.

DAX intraday

Dzisiejsza sesja nie będzie łatwą do “zdiagnozowania”. Z jednej strony wzrosty przebiegają dokładnie jak zostało to zaplanowane jeszcze 3 lutego podczas analizy indeksu – oraz późniejszego spotkania webinarowego z analizą sytuacji, z drugiej zaś wyraźnie brakuje indeksowi testu dolnych ograniczeń. Presja podażowa podczas dzisiejszej sesji po raz pierwszy może się pojawić. Mówię po raz pierwszy ponieważ dotychczas spadki były kontrolowane i raczej nie przekraczające połowy zasięgu późniejszych impulsów wzrostowych – co też jest istotną w gruncie rzeczy informacją.

WYKRES DAX M5 27.02.2019
DAX M5 27.02.2019

Dlatego dziś zaleca się szczególną ostrożność i obserwację reakcji indeksu na wsparcia. Dziś oczekuję od wykresu spadku w okolice poziomu 11.380, czyli bliskich okolic dziennego S2, skąd – jeśli presja podażowa nie przyciśnie zbyt mocno, jest szansa na zrealizowanie setupu typu recovery – czyli odrobienie części strat do poziomu S1 lub bliskich okolic punktu “2” oznaczonego na powyższym wykresie. Dziś nie będzie prostej sesji, co z jednej strony sprawia, że czujność jest zalecana, z drugiej w końcu jest szansa na wykonanie bardziej złożonych ruchów.

Dopiero wybicie dziennego pivota intraday może zmienić moje podejście poranne do wykresu i dać ewentualność zagrywania pozycji długich z nieco większym zaangażowaniem. Wybicie dziennego pivota powinno dać ruch pod punkt oznaczony jako “1” na powyższym wykresie. Warto mieć alternatywny scenariusz, a w tym wypadku jest on raczej racjonalnym podejściem do handlu. Tak długo jednak jak długo wykres będzie znajdował się poniżej dziennego pivota – wymowa będzie pro-spadkowa.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 27.02
R3 = 11.771
R2 = 11.637
R1 = 11.584
P.P = 11.503
S1 = 11.450
S2 = 11.369
S3 = 11.235

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs Bitcoina, Ethereum i innych – analiza techniczna kryptowalut, 27 lutego 2019 r.
Następny artykułGuten Morgen DAX 27.02.2019
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here