Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Nastał ten czas, w którym powrót trzeba powrócić na rynek po kilku dniach zawieszenia w próżni pomiędzy tym, że odpoczywaliśmy a tym, że rynki bądź co bądź chodziły. W międzyczasie wiele się stało jeśli chodzi zarówno o kontekst techniczny jak i kontekst geopolityczny o czym z całą pewnością wszyscy już wiedzą. Ale od początku.

Porozumienie na linii USA – Chiny zostało znacznie oddalone, choć od wielu tygodni media karmiły inwestorów o tym, jak to już blisko mocarstwa są od wspólnego porozumienia. Niemal można było poczuć zapach podpisanego dokumentu gdyby tak wczytać się w te wszystkie informacje. A tu nagle z zaskoczenia niczym stop loss po sekundzie otwartej pozycji wyskakuje informacja, że prezydent USA oddala porozumienie podtrzymując cła a nawet planując większych ich zasięg. Cóż, taka rola tradera, aby każdą ewentualność wziął pod uwagę podczas handlu – zwłaszcza średnioterminowego bądź nawet pozycyjnego.

wykres DAX H1 06.05.2019
DAX H1 06.05.2019

DAX w tym czasie karmiony pozytywnymi informacjami, że pióro do podpisania porozumienia jest już niemal w dłoni Donalda Trump’a podbił do strefy górnego ograniczenia – strefy 12.430 – 12.465. Wydawać by się mogło, że rynek zaraz przywita się ze strefą 12.500 punktów. Z technicznego punktu widzenia bardzo dobrze, że doszło do takiego ruchu – finalnie osiągnięty poziom może być pretekstem do częściowej choć realizacji zleceń, które w dużej części zbierane były w strefie 11.400 – 11.800.

WYKRES DAX D1 06.05.2019
DAX D1 06.05.2019

Perspektywa średniego terminu została prawie w całości zrealizowana, gdzie mowa była o wkroczeniu w opór D1 (oznaczony na wykresie powyższym) i możliwej realizacji zleceń i pojawienia się głębszej korekty. Mówiłem o tym m.in na wystąpieniu TJS ‘after-records’. Finalnie zbrakło niewiele, ale na to już wpływu nie mamy. W tym momencie większość inwestorów tworzy swój plan wobec tego co się stało oraz wobec tego, co ustalane było już wcześniej, próbując sprowadzić to do wspólnego mianownika. Ja podobnie zrobię.

Zakładając, że obecne dane faktycznie miałby służyć jako game-changer na rynku – to obecne zejście nie powinno zostać wykorzystane na całkowitą realizację. Wręcz przeciwnie. Z wczorajszego zejścia do dzisiejszego dołka mamy póki co (pisząc analizę o godzinie 09:20) 250 punktów – większość wykonana w nocy oraz poza godzinami właściwego handlu. Mimo, że giełdy wprowadziły już godziny handlu zaczynające się od 1 w nocy to nadal te właściwe rozpoczynają się od godziny 9:00. Dlatego jeśli byłbym znaczącym graczem, tego typu przeczyszczenie rynku wykorzystałbym do wzrostów dziś z celem 12.390 (TP2) zatrzymując się w pomiędzy czasie przy strefie 12.320 (TP1). Dopiero z takiego podejścia zrealizowałbym swoją transzę zleceń – jeśli do realizacji musiałoby dojść.

wykres DAX M5 06.05.2019
DAX M5 06.05.2019

Dlaczego? Czysto subiektywnie. Jeśli przespałbym moment, w którym część kontraktów była upłynniona, bądź miałaby zamiar być – oraz wiedząc, że ich upłynnianie zwykle działa na zasadzie domina, gdzie instytucje patrzą sobie na ręce który pierwszy okaże słabsze ręce – wówczas właśnie te poziomy byłby satysfakcjonujące. Negacją podejść będzie znalezienie się poniżej poziomu 12.195 – co oznaczać będzie dla mnie brak handlu w dniu dzisiejszym do momentu ponownego znalezienia się powyżej tych poziomów.

Oczywiście, pierwsza spadkowa sesja wiosny nie czyni – dlatego tym akcentem na razie zakończę. Poniedziałkowe sesji nie należą do moich ulubionych, dlatego dopiero od jutrzejszej koncept na kilka kolejnych sesji zostanie przedstawiony.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 06.05
R3 = 12.663
R2 = 12.545
R1 = 12.502
P.P = 12.426
S1 = 12.373
S2 = 12.308
S3 = 12.189

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here